Uncategorized

Tahıl koridoru mutabakatı 4 ay uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin mesken sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler sonucunda, Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna ortasında alınan karar doğrultusunda, Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın 120 gün mühletle uzatıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Tahıl Koridoru Mutabakatı’na ait şunları kaydetti: “Türkiye’nin mesken sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler sonucunda Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna ortasında alınan karar doğrultusunda, Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı 19 Kasım 2022 tarihinden itibaren 120 gün müddetle uzatılmıştır. Geride bıraktığımız 4 aylık devirde 500’e yakın gemi ile 11 milyon tondan fazla tahıl ve besin hususunun gereksinim sahiplerine ulaştırılması ile bu mutabakatın dünyanın besin temini ve güvenliği için ne derece kıymetli ve yararlı olduğu açıkça görülmüştür.”

Anlaşmanın uzatılması iradesini ortaya koyan Birleşmiş Milletlere, Genel Sekreter Antonio Guterres’e, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’e şükranlarını sunarak, emeği geçen herkesi tebrik eden Erdoğan, mutabakatın güzel uğurlu olmasını temenni etti.

Ukrayna’dan açıklama

Ukrayna, 19 Kasım’da müddeti dolacak olan tahıl mutabakatına ait açıklama yaptı. Ukrayna Altyapı Bakanlığı’nın Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya nazaran Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından taşınabilmesine imkan veren tahıl muahedesinin 120 gün uzatılmasında anlaşıldı.

Açıklamaya nazaran Ukrayna ve Rusya, tahıl muahedesinin uzatılması için uzlaşmaya İstanbul’daki görüşmelerde vardılar. Bakanlık, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin mutabakatın garantörleri olmaya devam edeceklerini belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı ise Ukrayna’nın açıklamasının niyet beyanı olduğunu fakat görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres, “Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün devam ettirilmesine ait uzlaşıyı memnuniyetle karşılıyorum” açıklamasında bulunurken, Rusya’dan mevzuya dair şimdi açıklama yapılmadı.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, mutabakatın yenilenmesini görüşmek üzere salı günü İstanbul’da Rus ve Türk yetkililerle bir ortaya gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tahıl mutabakatına ait, “Mutabakatın kesintisiz işlemesi ve ayrıyeten tahılın Afrika başta olmak üzere en fazla gereksinimi olan ülkelere ulaşımı için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” tabirlerini kullanmıştı.

Kremlin Sözcüsü Peskov da “Tahıl mutabakatının uzatılmasına yönelik olumlu gelişmeler var lakin evvelki mutabakatların tam olarak uygulanmasını sağlamak gerekiyor” demişti.

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin uyumunda yürütülen tahıl sevkiyatı mutabakatı, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM ortasında imzalanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu