Uncategorized

Bakan Bilgin: Türkiye, uluslararası meselelerin tahlilinde rol alıyor

ANKARA (DÜNYA)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, mevcut ortamın yüksek enflasyon, savaş, besin ve tahıl krizi üzere kimi aksilikleri oluşturduğunu söyledi.
Çalışma Bakanlığına bağlı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen “İstihdam, Eğitim ve Toplumsal Siyasetler Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) Projeler Fuarı”na katıldı. Açılış merasiminde konuşan Alım, Türkiye’nin global nitelikleri bulunan bu problemlerin tahlilinde rol oynadığının altını çizerek, “Türkiye, bütün bu meselelerin tahlilinde rol aldı. Tahlil üreten bir pozisyonda olması bakımından da memleketler arası sistemde değerli barışçıl bir rol oynamaktadır” dedi.

Fuar bağlamında, mesleksel eğitim, işgücünün eğitimi mevzularını çağdaşlaşma bağlamında kıymetlendiren Alım, “İstihdamın artması, verilecek eğitim takviyeleriyle istihdamın daha nitelikli iş kısmına gerçek evrilmesi, Türk çağdaşlaşmasının daha ileri bir basamağa taşınmasına katkı yapacaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinin, çağdaş ülke ve kurumlarla daha büyük işbirliklerini gerektirir hale getirdiğini, bu işbirliklerinin çağdaşlaşma sürecini hızlandıracağını vurgulayan Vedat Alım, son 30 yılda tarımdan kopuşla demografik değişimde büyük uzaklık kat edildiğini, bunun da meslekleşme ve endüstriyel üretim manasına geldiğini anlattı.

Bilgin, mesleklerdeki farklılaşma ve derinleşmeye dikkat çekerek şunları kaydetti: “Avrupa Birliği ile yapılan projelerin kıymetli bir kısmı eğitimle ilgilidir ve meslekleşmeyi işlevsel hale getirecek, nitelikler kazandıracak bir eğitimdir. Yani klasik eğitimin dışında özel eğitim proseslerini kapsamaktadır. Bu olağanüstü kıymetlidir. Bunun daha değerli hale gelmesi ise bu mesleksel farklılaşmayı direkt doğruya istihdamla buluşturmaktır. İstihdamın artması, verilecek eğitim takviyeleriyle istihdamın daha nitelikli iş kısmına gerçek evrilmesi, Türk çağdaşlaşmasının daha ileri bir etaba taşınmasına katkı yapacaktır. Bunun bilhassa üniversitelerle, çeşitli eğitim kurumlarıyla iş birliği halinde geliştirilmesiyse bilimsel, teknolojik değişim süratimizi çağdaşlaşmayla bütünleştirecek, çağdaşlaşmayı ivmelendirecek bir tesir yaratacaktır. Bu aşamada, iş birliği kapsamında sürdürülen bu projelerin Türkiye’ye ve insan gücümüze hatta yarınlarımıza bedel katacak teşebbüsler olduğunu düşünüyorum.”

İstihdam içinde eğitim projelerini AB ile birlikte yürüttüklerini kaydeden Alım, Bursa ve İzmir uygulamalarının akabinde Kayseri ve Konya’da da projenin uygulanacağını bildirdi. Programa, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut ve TESK Lideri Bendevi Palandöken de katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu