Uncategorized

Cydia istediğini aldı: Apple’a karşı açtığı davada ilk raundu kazanan Cydia oldu

Reuters’ın haberine göre, Cydia’nın Apple’a karşı açtığı antitröst davası devam edebilecek. Geçtiğimiz hafta, Apple ve Epic Games arasındaki davayı yürüten yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Cydia’nın yaratıcısı Jay “Saurik” Freeman‘ın Apple’ın davayı reddetme talebini kabul etmeyerek, şirkete karşı iddianın sunulabileceğine karar verdi.

Freeman, Apple’ı ilk olarak 2020’nin sonunda dava ederek şirketin iOS uygulama dağıtımı üzerinde yasa dışı bir tekele sahip olduğunu iddia etmişti. Yargıç Gonzalez Rogers, Cydia’nın Apple aleyhindeki ilk şikayetini reddetti ve davanın zaman aşımı sınırlarının dışında kaldığı karar verdi. Ancak aynı zamanda Freeman’a davasını yenilemesi için izin verdi ve böylelikle yeni dava karşımıza çıktı.

Cydia, en son şikayetinde, Apple’ın 2018 ve 2021 yılları arasında yayınladığı iOS güncellemelerinin kendisi gibi distribütörlere zarar veren “açık” kurallardan oluştuğunu savunuyor. Bu, yargıç Gonzalez Rogers’ın araştırmak için yeterince güvenilir bulduğu bir iddia.

Yargıç kararında, “Davacının iddiaları, Cydia’nın tamamen çalışabilmesini engelleyen Apple’ın teknolojik güncellemelerine dayandığı ölçüde, bu iddialar uygundur” dedi.

Cydia, Apple’dan tazminat talep ediyor (şirket 2018’de satın alma işlemlerini durdurdu) ve teknoloji devini iOS’u üçüncü taraf ödemelere ve uygulama distribütörlerine açmaya zorlamayı umuyor. App Store’u daha fazla rekabete açmak, ABD’li milletvekillerinin de düşündüğü bir şey. Senato Yargı Komitesi kısa bir süre önce Açık Uygulama Piyasaları Yasası görüşmelerini ilerletmeye başladı. Yasa yürürlüğe girerse, Apple’ı iOS’ta dışarıdan yüklemeye izin vermeye ve şirketin geliştiricileri ödeme sistemine kilitlemesini engellemeye zorlayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu