Uncategorized

TEB: Problemlerimiz çözülmedi, ilaç yokluğu devam ediyor

Mehmet KAYA

ANKARA – Türk Eczacıları Birliği (TEB) daha evvel ertelenen eczacıların ve paydaşlarının katılacağı mitingin 27 Kasım’da gerçekleştirileceğini açıkladı. TEB 10-12 Kasım günlerinde Bursa’da yapılan 43. Periyot II. Bölgelerarası Toplantısının sonuç bildirisi yayınlandı. Bildiride, kamuoyu gündemine taşınan meselelerin çözülmediği belirtilerek, teşebbüslerin devam edeceği; 27 Kasım’da planlanan “Büyük Eczacı Mitingi”nin de Ankara’da yapılacağı duyuruldu. Bildiride, İstanbul’da yapılan terör saldırısı da kınandı.

İlaç yokluklarına vurgu:
“Kanser ilaçları, ağrı kesiciler, kimi özel kan eserlerine erişim zahmeti var, sorumlusu eczacılar değil”

Sonuç bildirisinde eczacıların yaşadığı sıkıntılara yönelik hususlar halinde bilgi verilirken, erişiminde düşünce yaşanan ilaçlara vurgu yapıldı. Bu sorunun eczacılardan kaynaklı olmamasına karşılık, vatandaşlarla eczacıların karşı karşıya geldiği belirtilen bildiride, 14 yıl ortadan sonra bu yıl içinde yapılan İlaç Fiyat Kararnamesi değişikliğinin sorunu çözmediği ve bu Kararnamenin acilen tüm taraflarla görüşülerek tekrar ele alınması talep edildi. Bildiride, “Özellikle onkoloji ilaçları, antibiyotikler, antidepresan ilaçları, çocuk ateş düşürücüleri, ağrı kesicileri ve antibiyotikleri, kulak damlaları, tansiyon ilaçları, göz damlaları ve mevsimsel grip ve soğuk algınlığı ilaçlarına erişimde önemli problemler yaşanmaktadır. Kimi hastalıkların tedavisi sırasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde hayati ehemmiyet taşıyan kan eserlerinden kimileri piyasada hiç bulunmamaktadır. ..Yaşanan bu meseleye kalıcı ve gerçekçi bir tahlil bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır.” denildi.

Sonuç bildirisinde, eczanelerin ekonomik şartlarının ağırlaştığı vurgulandı. SGK’ya ödenen fiyat farkları ve hastane muayene fiyatlar eleştirildi, kimi ilaçlarda fiyat farkının SGK’nın verdiği ilaç bedelinin üzerine çıktığına işaret edildi.

Kamuda çalışan eczacıların Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık personelinin fiyat güzelleştirmesi gayesiyle yaptığı düzenlemeden hak kaybının doğduğu belirtilen bildiride, denetimsiz ve standartları tam karşılamayan eczacılık fakültesi açılmasının durdurulması, fakülteye girişte 50 bin kişilik muvaffakiyet sıralaması içinde olunması, meslek hakkı ödenmesi, sıhhate ait bütün eserlerin eczacılarca satılabilmesi, internet satışlarının önlenmesi, eczanelerde çalışan ikinci ve yardımcı eczacılara intörn hekimlerinkine misal fiyat takviyeleri sağlanması, Göç İdaresi’nin ödemelerinin netleştirilmesi talep edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu