Uncategorized

82 yıl önce mühürlendi; MS 8113 yılına kadar da bir daha açılmayacak: Medeniyet Kripti’nin şaşırtan hikayesi…

Medeniyet Mahzenmezarı (Kripti) 82 yıl önce mühürlendi. MS 8113 yılına kadar da bir daha açılmayacak.

Dr. Thornwell Jacobs, 1940 yılında eski Mısır’ı incelerken, eski uygarlıklar hakkında ne kadar az doğru bilginin hayatta kaldığına şaşırdı. Eski Mısır’daki yaşamla ilgili neredeyse tüm bilgimizin sadece birkaç kaynaktan geldiğini fark etti: Piramitler ve antik Asur’da bulunan birkaç yazılı tablet…

Bu durumdan rahatsız olan Jacobs, gelecekteki uygarlıkların çalışması için nasıl yaşadığımıza dair kayıtlar bırakmanın yararlı olacağına, hatta bunun bizim “arkeolojik görevimiz” olduğuna karar verdi. Daha sonra ilk defa kullanmaya başlayacağı bir terim olan ilk modern zaman kapsülünü tasarladı.

1936’da Dr. Thornwell Jacobs, Scientific American dergisinin Kasım 1936 sayısında yer alan bir makalede, gelecekte yaşayanlar için Dünya’da yaşamın nasıl olduğuna dair kalıcı bir kayıt – bir zaman kapsülü – oluşturma planını anlattı. Bu muazzam görevde kendisine yardımcı olmak için Dr. Jacobs, çok yönlü deneyime sahip bir bilim adamı olan Thomas K. Peters’ın yardımını istedi. Kript üzerindeki çalışmalar 1937 yılının Ağustos ayında başladı ve Haziran 1940’a kadar devam etti. Bu otuz üç aylık süre boyunca, şaşırtıcı miktarda bilgi toplandı: Son 6.000 yılın 72.000 ayında edinilen bilgi birikimi…

Kriptteki öğelerin ansiklopedik envanteri, bir yüzme havuzu büyüklüğündeki odada, 640.000 sayfadan fazla mikro filme alınmış materyal, yüzlerce haber filmi ve kayıt, bir dizi Lincoln günlüğü, bir Donald Duck bebeği ve binlerce başka öğeyi içeriyor.

Kript, Oglethorpe Üniversitesi’nin bodrumunda saklanıyor

Bizimle bu hazineyi bulan kişiler arasında büyük olasılıkla bir dil engeli olacağını da hesaba katmıştı Jacobs. Bu nedenle kripti bulanlara İngilizce öğretmek için tasarlanmış bir cihaz da bulunuyor. Elle çalıştırılan cihaz, nesnelerin resimlerini ve bu nesnenin İngilizce olarak yazılmış adını gösteriyordu. Fonograftaki bir ses aynı anda ismi yüksek sesle söylüyordu.

Zaman kapsülünün açılış tarihi MS 8113 olarak belirlendi. Jacobs, bu fikri düşündüğü 1936’da Mısır takviminin oluşturulmasından bu yana 6.177 yıl geçtiğini söyledi. Bu kapsülü açanın kendi günleri ile Eski Mısırlılar arasındaki orta noktayı bir an için görmesini istedi.

Bu fikri oluşturmasından dört yıl sonra, Dünya Savaşı başlarken binlerce yıl sonra tekrar bulunması için mühürlendi. Ancak insanlığın uzun ömürlülüğüne dair iyimser görüş, Jacobs’un mahzende bıraktığı notla tam bir tezat oluşturuyordu: “Dünya, medeniyetimizi sonsuza dek gömmekle uğraşıyor ve burada, bu mahzende bunu size bırakıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu