Uncategorized

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güç konusunda birilerine muhtaç değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Başkanlar Doruğu için bulunduğu Endonezya’nın Bali adasında Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu, gündeme ait soruları yanıtladı.

Zirvedeki programlarını muvaffakiyetle tamamladıklarını belirten Erdoğan, samimi misafirperverlikleri için Endonezya makamlarına teşekkür etti.

Zirve öncesinde Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile bakanların iştirakiyle bir görüşme gerçekleştirdiklerini söz eden Erdoğan, Widodo ile ikili ilgileri tüm taraflarıyla kapsamlı bir halde ele aldıklarını aktardı.

Türkiye-Endonezya ortasında kurulan Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Kurulu’nun, iki ülke münasebetleri açısından tarihi bir adım olduğuna işaret eden Erdoğan, “Konseyimizin birinci toplantısını da kısa müddette gerçekleştirerek, yakaladığımız ivmeyi devam ettirmek istiyoruz. Ortak gayemiz olan 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için uğraşlarımızı artırma kararı aldık.” diye konuştu.

Savunma, teknoloji, inovasyon, etraf, ormancılık ve kalkınma iş birliği alanlarında imzalanan 5 mutabakatın bu süreci kolaylaştıracağına inandığını lisana getiren Erdoğan, bilhassa savunma endüstrisi alanında iki ülke ortasında ciddi bir iş birliği potansiyeli olduğunu gördüklerini söyledi.

G20 Bali Tepesi’nin temasının “Birlikte Toparlanma – Daha Güçlü Toparlanma” olduğunu anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Gıda ve güç güvenliği de tepenin temel başlıkları olarak ön plana çıktı. Besin güvenliği problemi 2015 yılında deruhte ettiğimiz G20 periyot başkanlığımızın ana gündem unsurlarından biriydi. G20 tarihindeki birinci güç bakanları toplantısı da yeniden bizim devir başkanlığımızda icra edildi. Antalya Doruğu’ndan bugüne yaşananlar, ülkemizin 7 yıl evvel gündeme taşıdığı mevzuların isabetini de böylelikle göstermiş oldu. İştirak ettiğimiz oturumlarda güç ve sıhhat başlıklarında Türkiye olarak attığımız adımların takdir topladığını da gördük. Tıpkı biçimde Rusya-Ukrayna ortasındaki esir takası ve tahıl koridoru teşebbüsümüzün dünya önderleri tarafından memnuniyetle karşılandığına da şahit olduk.”

“Mülteciler konusu bağımsız bir paragrafta yer aldı”

Türkiye’nin, G20 Bali Bildirgesine de kıymetli katkılarının olduğuna değinen Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizine yönelik her tarafla konuşabilme yeteneğiyle, orta bulucu bir rol oynayan Türkiye’nin ortak bir bildirgenin çıkarılmasında etkin bir tavır sergilediğini vurguladı.

Türkiye öncülüğünde hayata geçirilen Karadeniz Tahıl Koridoru Teşebbüsünün, Türkiye ve İstanbul Muahedesine da referans verilerek tüm G20 ülkelerince memnuniyetle karşılandığını anlatan Erdoğan, mülteciler konusunda iş birliği içerisinde olunmasının gerekliliğinin de G20 Bildirgesi’nde bağımsız bir paragraf olarak yer aldığına dikkati çekti.

Zirve marjında ayrıyeten mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, “Bu temaslarımızda savunmadan güce, terörle çabadan yatırım, ticaret ve turizme kadar gündemimizde yer alan mevzuları istişare ettik. Ziyaretimizin ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

“Onlar, niçin bunlarla birebir masaya düşüyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerlendirmelerinin akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“İstiklal Caddesinde hain terör saldırısı gerçekleşti ve bu hepimizi derinden etkiledi. Daha evvelki akınlarda olduğu üzere, yeniden CHP başta olmak üzere muhalefet partileri, terör örgütünü kınamak, lanetlemek yerine ‘hükümete yarıyor’ kanısıyla bir manada devleti suçlayan bir tavır sergiledi. Kimi basın kuruluşlarından da misal yaklaşımlar kelam konusu oldu. Bu husustaki görüşleriniz nedir?” sorusu üzerine Erdoğan, o gün taarruzla ilgili bütün gelişmeleri yakından takip ettiklerini, 81 yaralı bilgisi geldiğini, vefatlar noktasında çok endişelendiklerini söyledi.

İstiklal Caddesi’ndeki terör atağında 2’si çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Erdoğan, “Rabb’im her birine rahmet eylesin. Şu anda 5 vatandaşımız hala ağır bakımda. Yaralıların sayısı 25’e indi, öbürleri taburcu edilmiş vaziyette.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şunu bütün samimiyetimle, açık kelamlı olarak söylemem gerekir, bütün bunlara karşın muhalefetin her vakit olduğu üzere bu olayların acısını hissetmeyişine biz zati alıştık. Bu muhalefet, teröristlerle kol kola Ankara’dan İstanbul’a yürüyen muhalefettir. Biz, bu muhalefete yabancı değiliz. Bunların hallerine da yabancı değiliz. Şu anda bunlar PKK’nın parlamentodaki uzantısıyla esasen bir arada hareket etmiyorlar mı? Birlikte hareket ediyorlar. Kaldı ki bunların şu anda kendi içinde esasen terör telaffuzlarını söz eden bireyler yok mu? Var. Hakikaten artık bunlardan kimileriyle ilgili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik parlamentoda çalışmalar da devam ediyor. Bunlara alıştık.

Burada bilhassa muhalefetin içinde, CHP’yi bir kenara koyalım, altılı masanın hepsini söylememe gerek yok, fakat İP’in (İYİ Partinin) bunlarla birebir çizgiye düşmesi doğal düşündürücü. Onlar niçin bunlarla tıpkı masaya düşüyor yahut tıpkı pozisyona geliyor? Bu olağan düşündürücüdür. Hele hele bu türlü bir devirde. Temenni ederiz ki bunlar da bir dönüşüm yapmak suretiyle gerek bu masayı terk etmek, gerekse ulusal ve yerli bir duruş sergilemek üzere pozisyonunu tekrar gözden geçirir.”

“Herkes heybesinde ne varsa ortaya koyacak”

“İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı ‘seçim yaklaştıkça yapılabileceği konuşulan provokasyonlardan biri’ olarak söz edenler var. Siz bu saldırıyı seçimle ilişkilendiriyor musunuz? Bu cins akınların olabileceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna Erdoğan, “Bir sefer şunu peşinen söyleyeyim, biz, hiçbir provokasyona Allah’ın müsaadesiyle pabuç bırakmayız. Gereği neyse bunun gereğini yaparız ve yapacağız. ‘Bu atak, yaklaşan seçimlerle bağlantılıdır’ üzere bir söz de terör örgütünün yaymaya çalıştığı endişe senaryosunun bir modülü.” cevabını verdi.

“Ama benim milletimin, benim vatandaşımın feraseti çok yüksektir. Hiçbir vakit bu oyunlara gelmez.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Seçime yönelik herkes aslında heybesinde ne varsa ortaya koyacak. Biz de koyacağız. Benim milletim de o yüksek ferasetiyle sandıklarda bunlara gereken yanıtı verecektir. Terörün dini, lisanı, ırkı yok. İşte orada 15 yaşındaki bir yavrumuz da şehit oldu. 3-4 yaşlarında bir yavrumuz da yaralandı. Dünya hoşu bir yavru. Süleyman Bey’le konuştuk, tıbbi müdahaleler noktasında ne gerekiyorsa bütün hepsini yapacağız. İnşallah onların tedavisini de o biçimde sürdüreceğiz, yapacağız. Vefat eden kardeşlerimizin definleri yapıldı. Rabb’im makamlarını ali eylesin. Şu anda 25 kadar yaralımız var. Bunların içinde 5 tane ağır bakımda olan var. Bunların tedavilerini de hızla yaptırıp inşallah onları da taburcu ederiz.”

“İlişkilerimizi devam ettireceğiz”

“Hafta başında Ankara çok kıymetli bir görüşmeye konut sahipliği yaptı. Türkiye’nin uyumuyla ABD ve Rus istihbarat liderleri Ankara’da bir ortaya geldi. Bu buluşmanın gerçekleşme sürecinde Türkiye’nin üstlendiği role ve bu görüşmeden beklentilere dair bizimle hangi notları paylaşabilirsiniz?” sorusuna Erdoğan, şu cevabı verdi:

“Şu kadarını söyleyeyim; Rusya’nın ve Amerika’nın burada nükleer silaha müracaat edip etmeyeceği konusunda İstihbarat Başkanı’mdan aldığım bilgi, şu an prestijiyle her iki tarafın da nükleer silahla ilgili rastgele bir teşebbüsünün olmayacağı istikametinde. Biz de alışılmış yakın markajda tutalım, sık sık bir ortaya gelmelerini sağlayalım istiyoruz. Allah göstermesin, bu yeni bir dünya savaşına yol açar. Buna da fırsat vermeyelim.”

“ABD Başkanı Joe Biden’la bir görüşmeniz oldu burada. Biz, size ‘Rusya’nın tahıl mutabakatını askıya almasından sonra başlattığınız diplomasi süreciyle sorun nasıl çözüldü?’ diye sorduğumuzda, ‘Önce Biden’a anlatacağım, sonra size anlatacağım’ demiştiniz. Biden’la bu mevzuyu konuştunuz mu? Malum Rusya’nın beklentileri var, kendi tahıl ve gübresini ihraç edebilmesi için gerekli garantileri ABD veriyor mu? ‘Endonezya dönüşü Putin’le görüşeceğim’ dediniz. ABD’den bir bildiri iletecek misiniz? İki ülke önderinin görüşme muhtemelliğine nasıl bakarsınız? Rus tahılının ihracı konusunda Türkiye’de işlenmesi, buradan Afrika’ya gönderilmesi projesi ne evrede? Bu ne vakit başlar?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Tabii evvel görüşmemizi bir yapalım. Görüşmemizi yaptıktan sonra da Sayın Putin’in bize söylediği en değerli başlık, bu tahılı fiyatsız olarak Afrika ülkelerine, Mali, Cibuti, Sudan, Somali üzere ülkelere göndermekti. ‘Burada birebir biçimde bu işin fiyatsız gönderilmesine biz de katkıda bulunuruz’ dedik. ‘Fakir fukara, garip gureba Afrika halkı aç, açık, onları bu türlü bir pozisyonda bırakmayalım’ dedik. Bu türlü bir mutabakatımız aslında oldu. İnşallah bu buğdayın gelip bizde una çevrilmesi ve bu formda gönderilmesi onları da önemli manada rahatlatacaktır. Biden olağan bu mevzularla ilgili evvel bize teşekkürünü söz etti. ‘Bu tahıl koridorunda üstlendiğiniz rol sebebiyle teşekkür ederim’ dedi. Bunun dışında F-16’larla ilgili bahiste ‘işin büsbütün elinde olduğunu, bunun hassasiyeti içerisinde olduğunu’ söyledi. Bu mevzudaki münasebetlerimizi devam ettireceğiz. Burada Dışişleri Bakanlarımızın, Savunma Bakanlarımızın da bu süreci yakından takip etmeleri suretiyle, temennim odur ki inşallah kısa vakitte F-16 problemini de bu vesileyle çözmüş oluruz.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile G20 Tepesi kapsamında yaptığı görüşme hatırlatılarak, Macron’un tepe öncesi yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Afrika’da bilhassa emperyal tutumlar sergilediği emperyalist olduğu” tarafındaki savlarının gündeme gelip gelmediği sorulan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Her mevzuyu, her yerde gündeme getirmek o bahsin ciddiyetini ortadan kaldırır. Ben ona yalnızca dedim ki ‘Emmanuel, kimi yerlerde bana sataşıyorsun, daha evvel de konuştuk. Sen dedin ki ‘Hanımlar pek güzel anlaşıyor ancak biz anlaşamıyoruz.’ ‘Yok, yok anlaşıyoruz, bugün burada pek düzgün görüşmelerimiz oldu.’ dedi. ‘Bundan sonra da bu bu türlü devam etsin. Rastgele bir soruna fırsat vermeyelim.’ dedim. Bu bahislerle ilgili olarak da tekrar tıpkı durumu koruduk. Fakat biliyorsunuz bizim Fransa ile en kıymetli bahislerden bir tanesi SAMP-T problemi. Bu mevzuyla ilgili İtalya Başbakanı ile yaptığımız görüşmede dedi ki ‘Teknik kimi sıkıntılar kaldı, bunları da çözmek suretiyle üçlü olarak Fransa-İtalya-Türkiye SAMP-T sıkıntısını de kısa vakitte çözelim.’ İtalya Başbakanı ile birinci görüşmemizdi fakat çok önemli, kararlı bir görüşme yaptık. Bilhassa de savunma endüstrisine yönelik yaptığımız görüşme düzgün oldu. Bunun yanında güç ile ilgili yaptığımız görüşme yeterli oldu. Libya konusunda uygun bir görüşme yaptık. Göçle ilgili uygun bir görüşmemiz oldu. ‘Bu bahislerle ilgili kısa vakitte sizleri Türkiye’ye bekliyoruz. Türkiye’de bu hususları ilgili arkadaşlarımızla birlikte de ele alarak sürdürelim.’ dedik. O da not etti.”

“Türkiye’nin güçle ilgili bir sorunu kalmayacak”

Endonezya ziyareti öncesi, “Türkiye’nin yaşanmakta olan güç krizinin tahlili bakımında da anahtar pozisyonda olduğunu hatırlatacağım.” açıklaması ve güç üssü kurulumuna ait gelecek günlerde somut bir adım atılıp atılmayacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu karşılığı verdi:

“Enerji konusunda Türkiye olarak şu an prestijiyle yeterli bir pozisyondayız diyebilirim. Birilerine muhtaç değiliz. Hele hele Akkuyu olayı şurada 2-3 sene içinde bittiği anda, oradan da çok önemli bir kapasiteyi elde etmiş olacağız. Akabinde ben yeniden Sayın Putin’le Sinop’u da görüşmüştüm. Orada da inşallah dört türbin inşa edeceğiz ve Akkuyu kadar -belki daha fazla- oradan da elde edeceğiz. Bunları da elde ettiğimiz andan itibaren Türkiye’nin esasen güçle ilgili bir sorunu kalmayacak. Çok daha âlâ bir pozisyona geleceğiz. Ve biz, güç ihracına da rahatlıkla başlayabiliriz.”

Bu ortada Türkiye’ye “Sizi güç noktasında da destekleyebiliriz” diyen ülkelerin de bulunduğunu aktaran Erdoğan, “Bu mevzuda onlarla da bu bağlantılarımızı devam ettireceğiz. İnşallah gerekirse oralardan da kendimiz için olmaktan öte alıp ihracını yapma, yani SWAP diyebileceğimiz bir süreci de başlatma bahtımız ayrıyeten var. İsim vermeyeyim, onu gidip görüşüp, karara bağladıktan sonra açıklarız.” dedi.

Zirvede, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüşmesi hatırlatılarak, “Meloni’nin seçim öncesi konuşmaları ile sizin çizdiğiniz olumlu görüşmede, koalisyon ortağı Berlusconi’nin tesiri var mı; Türkiye’nin değerini bilen isimlerden birisi olarak? Avrupa Birliğini sarsabilecek kadar Brüksel’den yetkileri geri almak isteyen bir duruşundan bahsediliyordu. Siz nasıl bir izlenim aldınız kendisiyle görüşmede?” sorusu üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Gerçekten Berlusconi’yle ve birebir vakitte Berlusconi’nin mesai arkadaşlarıyla seçim kampanyasında önemli bir dayanışması oldu. Kelamını esirgemeyen bir hanımefendi. Türkiye ile olan münasebetlerini dört başlıkta öne çıkarmayı bilhassa söz etti. Bu başlıklardan biri ‘enerji konusunda dayanışmayı artırabiliriz.’ Biliyorsunuz ENI onların en kıymetli güç şirketi. Göç konusu onların da bizim üzere düşüncede olduğu bir husus. Bunun dışında ‘savunma sanayine yönelik alakaları bundan sonra daha da artırabiliriz?’ dediler. Bunun üzerinde durabiliriz bilhassa. Savunma endüstrisi ile ilgili doğal SAMP-T konusu değer arz ediyor. İtalya ile Avrupa Birliği’nde gelecek dayanak de kıymet arz eden mevzuların içerisinde. ‘İtalya’da biz şu anda düzgün geldik, sayısal olarak yeterli bir pozisyondayız.’ dedi. Bu noktada da Avrupa’da dayanışma içerisinde olacağımız bir ülke. Uzun vakittir İtalya ile münasebetlerde bir zayıflama vardı. Bunu tekrar bir canlandırma pozisyonuna gelebiliriz. Bu bahiste mutabakatımızı orada karşılıklı olarak yineledik ve İtalya ile adımlarımızı da bu halde inşallah atacağız.”

“Siyasette ebedi olarak dargınlık olmaz”

Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle ilgilerini olağanlaştırdığı hatırlatılarak, “Siz, ‘Vakti, saati geldiğinde Esad’la da görüşebiliriz.’ demiştiniz. Bu açıklamanızın akabinde Rusya, ‘Böyle bir görüşme olursa, mesken sahipliği biz yapabiliriz.’ demişti. Bu iki ülke ile ilgili son gelişmeler ne durumda?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz. Vakti, vakti geldiği anda oturur, kıymetlendirir, ona nazaran de bir yenilemeyi yapabilirsiniz. Şu anda Türkiye olarak bu mevzularda zahmetli olduğumuz ülkelerle ilgileri yine ele alabiliriz. Hele hele Haziran seçiminden sonra bir sil baştan yapabiliriz. Ve buna nazaran de yolumuza inşallah o halde devam edebiliriz.” karşılığını verdi.

Bitlis’te başıboş köpeklerin ısırması sonucu bir çocuğun kuduz olduğu ve tedavi gördüğü hastanede hayatı yitirdiği hatırlatılarak, sahipsiz köpeklerle ilgili bir çalışma olup olmayacağı sorulan Erdoğan, şu tabirleri kullandı:

“Öncelikle hayatını kaybeden yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Bahisle ilgili atılacak adımlar neyse, ne önlem gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu bahiste öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin sahiden çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de nitekim çok örnek bir çalışması var.

Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme üzere bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Ayrıyeten mesela İstanbul’da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var. Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonra dernekler tarafından bunların bakımının üstlenilebileceği bir uygulamayı ortaklaşa çalışıyorlar. Daha sonra da bunu bütün vilayetlere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü bu hayvanlar için uygun yerler ve hayvan severlerin de gelip ilgilenebilecekleri yerler oluşturmaya çalışıyor. Oldukça bir ilerleme de kaydedildi.”

Togg ile ilgili eleştiriler

Yerli araç Togg’un gençler tarafından ilgi gördüğü belirtilerek satışa sunulduğunda gençlere özel bir kampanya olup olmayacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şöyle bir son noktaya gelsin; pazarlama süreci içerisinde, pazarlama teknikleri açısından orada tahminen bu türlü bir şey de düşünülebilir ancak şu anda şimdi konuşulmuş bir mevzu değil. Alışılmış bütün maliyet tahlilleri vesaire yapıldıktan sonra bunların muhakkak bir yol haritası var. Bu yol haritasına nazaran de hangi müddette, hangi sayılarla bunu piyasaya sürelim, ne zaman bu fiyatlar farklı bir hal alabilir, bunları o çalışmalardan sonra açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’ın Togg Gemlik Kampüsü açılış törenine davet edildikleri ama katılmadıkları hatırlatılan Erdoğan, “Şimdi ziyaret etmek istiyorlar. Niye olmasın dedik.” karşılığını verdi.

Muhalefet liderleri Togg Gemlik Kampüsü açılış törenine katılmış olsalardı, birlikte fotoğraf verip vermeyeceği sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizim kimseyle alıp veremediğimiz yok. Bunlar bir defa -Bay Kemal başta olmak üzere- tutturmuş Külliye aşağı, Külliye yukarı. Nasıl olduysa bir kere geldi. Gel arkadaş, gel. Burası benim şahsi mülküm değil. Burası bu milletin. Burası hizmet mekanı. Ama yok, tutturdu kafaya onu, o şekilde gidiyor. Şimdi Togg’la ilgili de hani diyordu ya ‘Nerede fabrika?’ Şimdi gelmek istediklerini söylediler. Buyursun gelsin dedik. Aynı şekilde Meral Hanım da istemiş, o da buyursun gelsin. Gezdirin, görsünler; bütün o robotik sistemleri, makineleri, o araçların tabandan tavana kaynaklarından diğer bütün işlemlerine varıncaya kadar nasıl yapıldığını görsünler. Biz bundan mutlu oluruz. Geleceklermiş.”

Ahmet Kaya’nın kabrinin nakli

Şair, yazar ve fikir insanı Sezai Karakoç ve sanatçı Ahmet Kaya’nın vefat yıldönümü olduğu ve haklarındaki düşüncesi sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Her ikisine de Allah rahmet eylesin. İki gün önce de Ahmet Kekeç kardeşimin vefat yıldönümüydü. Onu da rahmetle anıyorum. Tabii Sezai Karakoç zaten sürekli olarak şiirlerini okuduğumuz, terennüm ettiğimiz bir üstadımız. Ahmet Kaya da ben cezaevine girerken Yedikule’de Kazlıçeşme’de yapılan programa gelmişti. Bu anlamlı günümüzde onun orada yaptığı konuşma, söylediği parçalar hakikaten unutulmazdı. Ben tabii istedim ki nakli kubur yapmak suretiyle Fransa’dan alalım, burada defnini yapalım. Aile olumlu yaklaşmadı, onun için getiremedik. Yoksa o, bu toprakların insanı. Ona yapılanları, o geceyi unutmamız mümkün değil. Kusura bakmayın, bazıları kızıyor ‘niye öyle diyorsun’ diye ama bu beyaz Türkler var ya; neler yaptılar malum.

Normal zamanda ‘Ahmet Kaya şöyle, Ahmet Kaya böyle’ Peki o gece yaptığınız ne? Neler demediler ki? Biz bir kez daha rahmet diliyoruz. Ama bizim nakli kubur teklifimiz hala masadadır. Bu teklifin değerlendirilmesiyle buna göre bir adım atılabilir. Çünkü bu topraklar, onun toprağıdır. Yeter ki aile bu konuda kararını versin ve adımı da ona göre atarız. Çünkü bu ülkede sevenlerinin olduğu kadar herhalde Fransa’da seveni olmaz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu