Uncategorized

Yeni tartışma: Metaverse’de ciddi suçlar işleyen kişiler, gerçek dünyadaki cezalarla cezalandırılmalı mı?

Birleşik Arap Emirlikleri yapay zeka bakanı Omar Sultan Al Olama, Davos’taki Dünya Ekonomik forumunda bir izleyiciye, metaverse’de ciddi suçlar işleyen kişilerin gerçek dünyadaki cezai sonuçlarla cezalandırılması gerektiğine inandığını söyledi.

CNBC’den Sam Shead’in bir makalesine göre, bakan bunu insanların zihinsel sağlığını korumak için gerekli bir önlem olarak görüyor: “Sana WhatsApp’tan bir yazı gönderirsem, bu sadece bir yazıdır, değil mi? Sizi korkutabilir ama bir dereceye kadar TSSB (travma sonrası stres bozukluğu – PTSD) geçireceğiniz anılar yaratmaz. Ama eğer metaverse’e girersem ve gelecekte bahsettiğimiz gerçekçi bir dünyaysa ve ben seni (orada) gerçekten öldürürsem ve sen bunu görürsen… aslında sizi dünya çapında agresif bir şekilde zorlamanız gereken belirli bir uç noktaya götürüyor çünkü herkes bazı şeylerin kabul edilemez olduğu konusunda hemfikirdir.

Bu açıklama başlangıçta çok mantıklı gözükse de, birkaç farklı sorun bulunuyor. Öncelikle, TSSB’nin yaşanması için tıbbi olarak belirlenmiş bir sınır yok. Bazı kişiler sadece duydukları bir haber ile TSSB yaşayabilirken, bazı kişiler, bakanın da söylediği gibi, birinin ölümünü görmeleri ile TSSB yaşayabiliyor.

Ancak, belki de daha önemlisi, metaverse’ün ne kadar gelişmiş olursa olsun bir bilgisayar yazılımı olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani, gerçekten içinde kaybolabileceğiniz ve kendinizi gerçekten oradaymış gibi hissedebileceğiniz bir VR ortamı yaratılsa bile, bir cinayetin yaşanabilmesi için birilerinin bu cinayeti yazılıma kodlaması gerekiyor. Eğer cinayet veya saldırma eylemleri yazılıma kodlanmazsa, avatarlarınızın böyle bir eylem gerçekleştirmesi mümkün olmayacaktır.

Tabii ki gerçek bir süper yapay zeka ve gerçek bir sanal evren yaratılarak insanların her şeyi yapmasına izin verecek bir sistem kurulması uzak gelecekte mümkün olabilir ancak en azından metaverse, geliştirici firmaların izin verdikleri yeteneklerle sınırlı olacak…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu