Uncategorized

Çin, Elon Musk’ın Starlink uydularını yok etmenin yollarını arıyor

SpaceX’in Starlink uydularının ülke için bir tehdit oluşturduğunu düşünen Çin’deki askeri araştırmacılar, devasa internet uydu ağını devre dışı bırakmaya veya belki de tamamen yok etmeye hazır olmak istiyor. Ancak bunu söylemek kolay, yapmak ise oldukça zor görünüyor.

Çin’in hakemli dergisi Modern Defence Technology‘de yayınlanan bir araştırma makalesinde, Pekin İzleme ve Telekomünikasyon Enstitüsü’nde araştırmacı olan başyazar Ren Yuanzhen, Çin ordusunun Starlink’in oluşturduğu herhangi bir tehdide karşı koymanın yollarını geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Makalede, “Bazı Starlink uydularının işlevlerini kaybetmelerini ve uydu ağının işletim sistemini yok etmelerini sağlamak için yumuşak ve sert öldürme yöntemlerinin bir kombinasyonu benimsenmeli” diyor. Araştırma makalesini hazırlayan bilim insanları Starlink’in saldırıya geçebileceğini ve Çin’in uzay aracını veya uydularını yörüngelerinden çıkarmak için iyon iticilerini kullanabileceğini söylüyor.

Elon Musk’ın SpaceX şirketi, alçak Dünya yörüngesinde Starlink uydu ağı inşa ediyor ve bu ağın Dünya’nın neredeyse her yerine yüksek hızlı internet sağlaması mümkün olacak. Plan, yörüngeye 42.000’den fazla uydu fırlatmak. Şimdiye kadar yörüngeye yaklaşık 2.300 Starlink uydusu yerleştirildi.

Çin, 2021’de iki Starlink uydusunun Çin’in Tianhe uzay istasyonuna neredeyse çarpasından sonra uzayda çeşitli önlemler almaya karar verdi. Zira uzay istasyonu, çarpışmayı engellemek için Çinli astronotlarla birlikte rotasından çıkmak zorunda kaldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu