Uncategorized

Doğal gazın minimum fiyattaki hissesi yüzde 8,4

GAZBİR-GAZMER Pak Güç Teknoloji Merkezi tarafından hazırlanan “Türkiye’de Konutlarda Kullanılan Doğal Gaz ve Başka Yakıtların Karşılaştırılması” raporuna nazaran, kasımda Türkiye’deki doğal gaz dağıtım sistemi kapsamındaki çizgi uzunluğu yaklaşık 173 bin kilometre uzunluğa ulaştı.

Doğal gaz abone sayısı yaklaşık 19,1 milyona yükselirken, 81 vilayet ve 670 yerleşim yerine gaz arzı sağlandı. Doğal gaz tüketiminin geçen yılın birebir periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 20 artışla 60 milyar metreküp olarak gerçekleşeceği iddia edildi.

Konut tüketicileri için yıllık yakıt maliyet tahliline yer verilen rapora nazaran, Türkiye’de 4 kişilik ve ortalama 100 metrekare net konut alanına sahip bir hane halkının yıllık ortalama doğal gaz tüketimi 975 metreküp, 1 kilovatsaat doğal gazın ortalama perakende satış fiyatı ÖTV, SKB ve KDV dahil yaklaşık 0,520799 lira olarak hesaplanıyor.

Referans bilgiler çerçevesinde bir kullanıcı için yıllık doğal gaz maliyeti ısınma için 4 bin 358 lira, sıcak su ve pişirme için 1160 lira olmak üzere toplamda 5 bin 518 lira, aylık 460 lira, bu maliyetin minimum fiyat içindeki hissesi ise yüzde 8,4 olarak hesaplanıyor.

Yıllık linyit kömür ile LPG tüp gaz maliyetinin ise ısınma için 7 bin 970 lira, sıcak su ve pişirme için 5 bin 54 lira olmak üzere toplamda ortalama 13 bin 24 lira, aylık 1085 lira, bu maliyetin minimum fiyat içindeki hissesinin yüzde 19,7 olduğu varsayım ediliyor.

Yıllık ithal kömür ile LPG tüp gaz maliyeti ısınma için 14 bin 346 lira, sıcak su ve pişirme için 5 bin 54 lira olmak üzere toplamda 19 bin 400 lira, aylık 1617 lira, bu maliyetin minimum fiyat içindeki hissesinin ise yüzde 29,4 olduğu hesaplanıyor.

Doğal gazın başka yakıt cinslerine nazaran kıymetli ölçüde maliyet avantajı sağladığının belirtildiği raporda, “Isınma, sıcak su ve pişirme emelli aylık güç masrafının aylık net taban fiyat içindeki hissesinin yaklaşık yüzde 8,4 ile öteki yakıtlara kıyasla en düşük düzeyini koruduğu görülmektedir. 2023 yılından itibaren minimum fiyata yapılacak artırım ile birlikte doğal gaz kullanıcılarının aylık güç masrafı hissesinin kayda paha düzeyde azalacağı öngörülmektedir.” sözlerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu