Sağlık

Örgü örmek çocuğunuzun gelişiminiz hızlandırır ve terapi tesiri sağlar

Sevgili Anne Babalar,

Çocuklarımız günümüzde bir eğitim maratonu içinde yer alıyor. Teknolojinin de gelişmesiyle çocuklar ağır eğitim saatlerinden sonra kalan vakitlerini bilgisayar oyunlarıyla ve televizyon izleyerek geçiriyorlar. Çocuklar bir şeyi üretmenin, bağımsız davranmanın hazzını yaşayamıyor. Çocukların bir şeyler üretmesine dayanak olacak sanatsal etkinliklere katılma bahtı pek olmuyor.

Bilindiği üzere sanatın insan psikolojisindeki kıymetli bir yeri var. Sanat deyince sanatın her kolundan bahsediyorum. Bizim kültürümüz bilhassa el sanatları konusunda epeyce güçlü. Kültürümüzde genç kızlarımızın örgüler örmesi çok kıymetliydi. Genç kızlar becerilerini örgü çeşitlerinde gösterir, bunları stantlar, yaptıkları işlerle gurur duyarlardı. Ancak günümüzde bu gelenek yerini toplumsal medya paylaşımlarına, internet üzerinden yazışmalara bıraktı. Çocuklar üretmekten çok tüketiyor.

Meğer çocukların bir eser ortaya çıkarması onların hem öz itimatlarını artırır, hem de terapi tesiri sağlar. Bilhassa örgü örerken çocuk o işe konsantre olur, hayatındaki başka tasaları unutur, rahatlar ve deşarj olur. Örgü örmek birebir vakitte çocuğun dikkatini geliştirir. Çocuklar günümüzde bir misyon alıp onun üzerinde sabırla çalışmaktan uzaklar. Çabucak pes edip öbür bir aktivite buluyorlar. Sabır gösteremiyor, zora gelemiyorlar. Bu gelecekteki performanslarına da olumsuz olarak yansıyor.

Örgü örmek çocuklarda gerekli olan bu marifetleri geliştirmeye yardım eden çok hoş bir sanatsal etkinliktir. Çocuklar örgü örerek hem boş vakitlerini tesirli geçirmiş olur, hem de terapi tesiri yaşarken kültürel kıymetlerimizi de yeni jenerasyonlara aktarılmış olur. Yalnızca bunlarla sonlu da değil. Örgü örüp bir sanat yapıtı ortaya koymanın verdiği, gurur, haz ise farklı bir tecrübe oluyor. Hem anne babalar için hem de çocuk için unutulmayacak bir anı oluyor. Bu nedenle çocuğunuzu kız yahut erkek çocuk diye ayırmadan örgü örmeye yönlendirin.

Merkezimize gelen bir babamız 9 yaşındaki kızının ördüğü örgüyü cebinde taşıyordu ve ona her baktığında kızını hatırladığını ve onunla gurur duyduğunu açıklamıştı. Çocuğunuzun size kendi elleriyle ördüğü bir atkıyı takmanın memnunluğunu düşünün. Bunun yerini hangi armağan alabilir. Çocuğunuzun emeği ve sevgisiyle ortaya çıkan bir sanat yapıtından bahsediyorum. Bu iki taraf içinde tanımı imkansız bir mutluluktur. Siz kızınızla gurur duyarken, çocuğunuzda kendi ile gurur duyuyor olacak.

Bu memnunluğu yaşamanız dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoloğu,

Öğretim Vazifelisi, Oyun Terapisti,

Parenting Skills & Counseling Center

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu