Sağlık

Toplumsal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi)

Beşerlerle toplumsal etkileşim gerektiren durumlarda oluşan kaygı ya da anksiyete durumuna Toplumsal Anksiyete Bozukluğu ya da Toplumsal Fobi ismi verilir. Toplumsal anksiyete sorunu yaşayan hastalar diğerleri tarafından yargılanmaktan ya da negatif olarak değerlendirilmekten büyük bir kaygı duyarlar. Toplumsal Anksiyete Bozukluğu, kendine geçmeyen kronik bir bozukluktur. Bilişsel davranışçı terapi bu hastalığın tedavisinde kanıtlanmış en tesirli terapi tekniğidir.
Toplumsal anksiyetesi olan beşerler çoklukla içedönük, sessiz, sakin, gergin ya da ilgisiz görünürler. Aslında durum bunun tam zıddıdır. Zira bu beşerler aslında toplumsal etkileşim gerektiren durumlarda yer almak bir arkadaş sahibi olmak isterler. Lakin sahip oldukları toplumsal anksiyete bu isteklerine mahzur olur. Yani toplumsal anksiyetesi olan beşerler aslında dışa dönük, arkadaş canlısı ve toplumsal olmak isterlerken anksiyeteleri onlara pürüz olur.

Semptomlar

Toplumsal anksiyetesi olan beşerler ekseriyetle aşağıdaki durumlarda büyük zahmet yaşamaktadırlar:
– Bir ortamda ilgi odağı kendileri olduğunda,
– Latife yapıldıklarında ya da eleştirildiklerinde,
– Başka beşerlerle tanıştırıldıklarında,
– Bir küme önünde konuşmaları gerektiğinde,
– Beşerlerle göz teması kurduklarında,
– Insanların içinde telefonla konuşma, yazma, okuma, yutkunma vs. gerçekleştirdiklerinde
Toplumsal anksiyetesi olan beşerler dehşetlerinin rasyonel olmadığının farkındadırlar. Bu sorunlarına en tesirli tahlil Bilişsel Davranışçı Terapidir. Yani herkes için mümkün olan kalıcı bir olumlu değişim bu hasta kümesi için de geçerlidir.

Terapi (Tedavi)

Toplumsal anksiyete alanında yapılan binlerce bilimsel çalışma Bilişsel Davranışçı Terapinin efektivliğini kanıtlamaktadır. Bu terapi metodunu uygulayan binlerce hasta şu an hayatına hiçbir toplumsal telaş ya da dehşet olmadan devam ettirebilmektedir. Bilişsel Davranışçı Terapi sonrasında bu insanların niyet, inanç, his ve davranışlarının değiştiği gözlemlenmiştir. Natürel ki hastanın da bu mevzuda şuurlu ve değişime istekli olması çok değerlidir. Bütün hastalarda olmasa bile bazen toplumsal anksiyete hastalarında ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Antidepresanlar genel olarak toplumsal anksiyete için tesirli olmasa da birtakım durumlarda toplumsal anksiyete ile birlikte süregelen depresyon tedavisi için davranışçı bilimsel terapi ile birlikte antidepresif ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Toplumsal anksiyetenin üstesinden gelebilmek için profesyonel ve donanımlı bir terapist ile çalışmak elzemdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu