Perşembe, Haziran 20, 2024

Çocuklarınızı korkutarak büyütmeyin!

Sevgi Anne Babalar, Son vakitlerde ebeveynler çocuklarını ikna etmede yetersiz kaldıkları durumlarda onları korkutmayı tercih ediyorlar.

Merkezimize gelen anne babalardan duyduklarım, etrafımdan gözlediğim anne babalardan gördüklerim çocukların korkutularak ikna edilmeye çalışılmalarıdır. Örneğin yemek konusu anne babaların en büyük sorunlarından biridir. Çocuğa yemeğini yedirirken “aç ağzını! Açmazsan iğneci gelir” üzere sözlerle korkutularak yemek yediriliyor. Çocuklarını kelamlarını geçiremediklerinde başvurdukları son deva çocuğu korkutmaktır. Çocuklar çok çeşitli şeylerle korkutuluyorlar. Bunları şu biçimde sıralayabiliriz;

Bak polis gelecek,

Hekim amca geliyor,

Öcü geliyor,

İğneci geliyor,

Köpek geliyor, seni yiyecek

Babana söylerim O amca gelir, vb.

Görüldüğü üzere çocuklar hayvanlarla, meslek kümelerindeki beşerlerle, hatta babasıyla bile korkutuluyorlar. Zira korkutularak çocuklara dediklerimizi yaptırmak daha kolay oluyor. Bu korkutma bilhassa okulöncesi periyotta yapılıyor. Çocuk bu endişelerle büyüdüğü için cüreti kırılıyor. Kendi başına tuvalete dahi gitmek istemiyor.Daha pasif ve korkak bir çocuk oluyor. Sonrada anne babalar çocuğumuzun neden öz inancı düşük diye düşünmeye başlıyorlar.

Çocukları korkutmak yerine hakikat bir disiplin anlayışı içinde dengeli davranmak gerekiyor. Ne çocuğun her yaptığına “evet” denmeli, nede çocuğun her dediğine “hayır” denmelidir. Çocukların gelişim özelliklerine bağlı olarak yaklaşık 12-18 aylıktan itibaren çocuklara hudut koymak, dengeli davranmak ve “hayır”ı öğretmek gerekiyor.

Bu hususta başarısız oluyorsanız alanında nitekim uzman bir pedagogdan takviye alarak çocuğunuzla iletişimizi düzeltebilir ve onu daha kolay ikna edebilirsiniz. Profesyonel takviye almasanız bile en azından çocuğunuzu korkutarak ikna etmeye çalışmayın. Zira çocuğunuzu korkutarak büyütmek psikolojisini olumsuz etkileyecektir.

Çocuğunuzu korkutmadan büyütmeniz dileğiyle,

Pedagog Sevil Yavuz

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı,

Parenting Skills & Counseling Center

Tags: ,

0 Comments

Leave a Comment