Sağlık

Agorafobi

*Agorafobisi olan bireyler de çok kaygılandıkları vakit bulundukları yerden kaçmalarının güç olduğu niyetiyle, yardım gelmeyeceğine dair endişelerinin bulunmasıdır.

*Birey tiyatro, sinema, market, toplu taşıma araçları, asansör üzere kapalı yerlerden kaçınma davranışında bulunurlar. Birebir vakitte köprü, otopark üzere açık alanlarda da bulunmakta zorlanırlar.

*Yalnız dışarı çıkmayı reddederek, yanlarında kesinlikle güvendiği kişi yahut şahıslarca çıkmaya uygun görürler. Agorafobisi olan bireyler kaygılandıkları ortamlara karşı kaçınma davranışında bulunur ve ya zorlandıkları durumlarda ağır anksiyeteye maruz kalarak güvendiği birisiyle olmayı tercih ederler.

*Kalabalık olan yerlerde yalnız kalmakta telaş yaşadığı üzere konutta de yalnız kalmaktan epeyce tasa yaşarlar. .

*Agorafobinin oluşumu arka arda panik atak geçirerek yahut hiç panik atak geçirmemiş olmalarına karşın de bireylerde gözlemlemek mümkündür.

*Bir çok insan günlük hayatta işe gitmek, sinemaya gitmek yahut toplu taşıma araçlarına binmek için kaygılanmaz, ancak agorafobisi olan bireyler bu alanlara girmeyi düşündüklerinde bile telaş yaşarlar. Bu sebeple konutta yani kendi inançlı ortamında bulunmayı gaye haline getirirler hem inançlı bir alan hemde inançlı bir kişi agorafobisi olan bireyleri rahatlatabilmektedir.

*Erkeklere nazaran bayanlarda daha çok görülmektedir. 10’lu yahut 20 li yaşlara kadar çıkma mümkünlüğü vardır.

*Sosyal hayatın, eğitimin, fonksiyonelliğin bozulmaya başlaması kelam konusu olabilmektedir.

*Tanı alma mühleti 6 ay yahut daha fazla olarak bedellendirilmektedir. En az iki teşhis kriterini kapsaması gerekmektedir.

* Aileden birisinde agorafobi olması rahatsızlığın mümkünlüğünü arttırmaktadır. Çocukluk devrinde yaşanan problemlerden kaynaklı olabilmekle birlikte aileden bir kayıpta rahatsızlığın ortaya çıkış sebebi olarak gösterilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu