Perşembe, Haziran 20, 2024

Her birey gerilim altında kaldığı periyotlar başta olmak üzere vakit zaman eklem sesleri ve bazen buna eşlik eden çene ağrıları yaşayabilmektedir. Gerilimli periyotlarda hastanın gece uykusu sırasında dişlerini sıktığı ve gıcırdattığı (kendisi değil lakin yanında yatan birisi; eşi, kardeşi vb.tarafından) belirtilmektedir. (Bruksizm Hastalığı)

Eklem rahatsızlığının belirtileri nelerdir?

Diş ağrısı, dişetlerinde kanama, ağız açmada ya da kapamada ağrı ve zahmet, kulak bölgersi etrafında ve şakak kaslarında ağrı, ense ve sırt sertliği, baş ağrısı… Tüm bunlar tahlili çok da sıkıntı olmayan bir “Çene Eklemi Rahatsızlığı” belirtisi olabilir.

Muayenesi nasıl yapılır?

Bu üzere durumlarda ayrıntılı bir ağız dışı kas muayenesi ve ağız içi muayene yapılarak ağrıya sebep olabilecek (enfeksiyon, gömülü ya da çür ük dişler, çiğneme kaslarının rahatsızlığı, öteki eklem rahatsızlıkları, travma varlığı vb.) tüm etkenler kıymetlendirilir. Eklem rahatsızlığına sebep olan durum bulunduktan sonra tedaviye başlanır. Rastgele ve sistemsiz ilaç kullanımı, kusurlu yapılmış gece plakları, vakitsiz yahut gereksiz ilaç enjeksiyonları rahatsızlığın gidişatını olumsuz tesirler.

Tedavi basamakları nelerdir?

Eklem rahatsızlıkları kolay rahatsızlık halinde ortaya çıkar ve tedavisi hasta açısından basitçe kullanılan bir gece plağı uygulaması, çeşitli ilaçların sistemli kullanımı ve takip ile başlar. Bu rahatsızlık vaktinde ve/veya kâfi biçimde tedavi edilmediği durumda hastada ağız açmada ağrı ve zahmet görülmeye başlanır. Devamında eklem sesleri ve kapatmada da zahmet, ağızdan tükürük akması,

konuşmada zorluk, yemek yeme ve çiğneme esnasında ağrıdan ötürü rahatsızlık ve hatta yemek yiyememeye kadar ilerleyen bir dizi semptomlar görülür.

İleri derecede eklem rahatsızlığı varlığında, çene eklemini yıkama süreci (artrosentez) ve yetersiz eklem sıvısının yerine yenisini koymak gerekliliği doğar.

Çene eklemi rahatsızlıkları için kime başvurmalıyım?

Eklem tedavisine dair prosedürler genel olarak ağrısız ve hasta açısından kolay süreçlerdir. Yapılacak en uygun şey bir Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Diş Tabibi tarafından takip edilmek ve basamak basamak tedavi uygulanması olmalıdır.

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment