Uncategorized

Elon Musk’ın tepki çeken sahte robotu Optimus, bu kez gerçekten geliyor olabilir

Tesla CEO’su Elon Musk, belki de iş gücünün yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkarmayı planladığı haberleri üzerine oluşan tepkiyi azaltmak için, Twitter’da yayınladığı bir mesajda şirketin “AI Günü” etkinliğinin tarihini Ağustos’tan Eylül ayı sonuna aldığını açıkladı. Bu etkinlikte çalışan bir Optimus prototipinin ortaya çıkması bekleniyor.

Optimus, insanların canını sıkacak ve yoracak, ağır ve sürekli tekrarlayan işleri yapmak üzere tasarlanmış bir robot. İlk defa 2021 Ağustos ayında duyurulmuştu, ancak gerçek ile kandırmaca arasındaki çizgiyi çok ince tutan Elon Musk’ın bu açıklaması çok da büyük tepki toplamamıştı. Zira tanıtım gecesi, sahneye çıkan ve son derece garip bir dans yapan robot kostümlü bir insana sahne olmuştu.

Tesla’nın bu robotta da kullanmayı planladığı yapay zeka programı, halen otonom otomobillerin park ederken diğer araçlara çarpmasını engelleyemiyor. İnsanın yerini alacak bir robot inşa etmek, dünyadaki hiçbir şirketin henüz başarmaya yakın bile olmadığı bir şey. Dünyanın en gelişmiş iki ayaklı robotlarından birini yapan Boston Dynamics bile, makinelerini hala deneysel olarak tanımlıyor. Atlas robotu on yıldan fazla bir süredir çalışıyor ancak hala arada tökezleyip düşüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu