Uncategorized

ORGANİK SAÇ BAKIMI: TUZSUZ ŞAMPUAN

Saçların temizlenmesi ve saç bakımı için kullanılan şampuan, en temel bakım ürünüdür. Şampuanların içerisinde bulunan bileşenlerden biri tuzdur ve son zamanlar bazı bakım ürünlerinden tuz çıkarılarak daha organik ürünler elde edilir. Bu ürünlerden biri olan tuzsuz şampuan, adından da anlaşılacağı üzere içerisinde tuz ve sülfat bulunmayan üründür. Organik olmasından kaynaklı birçok kullanıcı tarafından çok beğenilen ürünler, saçın ihtiyaç duyduğu nemi geri kazanmasını sağlar. Ayrıca saç derisine de bakım yapan ürünler, çok işlem görmüş saçların beslenmesini sağlar. Tuzsuz şampuan, saçların daha kolay şekil almasını sağlayan bir ürün olduğu için, kıvırcık veya dalgalı saçlara sahip kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilir.

Tuzsuz Şampuan Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?
Şampuan, saçı ve saç derisini temizlemek için kullanılan kişisel bakım ürünlerinden biridir ve saç bakım alanında en etkili ürünlerin başında gelir. Tuzsuz şampuan, içerisinde bulunan doğal ve organik bileşenler sayesinde birçok kullanıcının son yıllarda kullandığı ürünler arasında yer alır. Tuzsuz şampuanın ne işe yaradığı merak konusudur ve en çok araştırılan şeylerden biri de tuzsuz şampuanın faydalarıdır. Saçları dipten uca temizleyen ürünlerin birden fazla faydası vardır ve bu faydaları şöyle sıralanabilir…


Saçları temizleyerek doğal ve hacimli görünmesini sağlar.

Sülfatsız olduğu için saça zarar vermez ve saçı kurutmaz.

Boyalı saçlarda kullanıldığında saçta bulunan boyanın kolay akmamasını sağlar ve boya saçta daha uzun süre gider.,

Yıpranan ve fazla işlem gören saçların toparlanmasına ve sağlığına kavuşmasına yardım eder.

Saçların nem dengesini koruyarak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Yüksek ısıya veya açıcıya maruz kalarak yanan ve incelen saçları onarmada etkilidir.

Saçların kabarmasını ve elektriklenmesini engelleyen tuzsuz şampuan, özellikle kıvırcık saçların daha kolay taranmasını ve şekil almasını sağlar.

Saçları yumuşatan tuzsuz şampuan, saç kremi ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Saçın doğal nemini koruyan ürünler, kırılmalara karşı da savaşarak, koparak kırılmaların önüne geçer.

Ürün içerisinde bulunan organik bileşikler, saç derisinin kurumasını önler.

Göze kaçması durumunda ürün, kullanıcıların gözünü yakmaz ve tahriş etmez.

Kepek sorunu ile de mücadele eden tuzsuz şampuan, kepek oluşumunu en aza indirerek düzenli kullanımda kepeklerin yok olmasına yardımcı olur.

Tuzsuz Şampuan Hakkında Merak Edilen Her Şey
Tuzsuz şampuan denince hemen hemen her kullanıcının aklına ilk gelen şey, “Ürün sağlıklı mı?” sorusudur. Ürün, içerisinde tuz ve sülfat bulunmadığı için zararsızdır. Ancak ürünün çok fazla kullanılması zaman zaman saçın pH dengesini bozabilir. Bu yüzden ürünleri kullanırken dikkat ederek dozajını iyi ayarlamak gerekir.

“Saç dökülmesine karşı kullanılır mı?” diye merak eden kullanıcılar, ürünün saç dökülmesine karşı herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak ürünün içerisinde yer alan bileşikler, saçların ve saç derisinin bakımını, ihtiyaç duyduğu nemi sağladığı için, ürünün düzenli kullanılması saç dökülmesine neden olan sorunları ortadan kaldırır. Öte yandan saç derisinde iltihaplanma ve kaşıntıyı önlediği için, mantar veya saç egzaması gibi hastalıklara karşı da kullanıcıları korur.

Tuzsuz şampuanlar hakkında merak edilen detaylardan biri de kabarmayı önleyip önlemediğidir. Tuzsuz şampuan, kabarmayı önlediği için özellikle saçı elektriklenen kullanıcılar tarafından çok tercih edilir. Bir şampuanın tuzsuz olduğunu anlamak için, içerikler bölümünden kontrol ederek sülfat içermemesine dikkat etmek gerekir. SLS ve SLES olarak belirtilen herhangi bir içerik üründe yer alırsa, bu ürün tuzludur. Tuzsuz şampuanlarda ise sülfat, tuz gibi içerikler bulunmaz ve ürünlerin üzerinde genelde tuzsuz olduğuna dair bilgiler yer alır.

ALALORE
Tuzsuz Şampuan
200 TL
alalore.com

YVES ROCHER
Yıpranmış Saçlar için Onarıcı Şampuan
89,90 TL
yvesrocher.com

L’OCCITANE
Aromakoloji Besleyici Sülfat İçermeyen Şampuan
485 TL
loccitane.com.tr

AVEDA
Nutriplenish Hafif Nemlendirici Şampuan
389 TL
aveda.com.tr

KERASTASE
Bain Fluidéaliste Sulfate Free
kerastase.com.tr

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu