Sağlık

Diş hassasiyeti ile başa çıkabilmek için 4 altın kural

Bir bardak buzlu su içtiğinizde, şekerli bir şeyler yediğinizde ya da sıcak çorba içtiğinizde bir yahut birden fazla dişinizin, hudutlarınız aracılığıyla ilettiği his sizi yerinizden oynatıyor değil mi? Bu, hassas dişlere sahip olduğunuz manasına geliyor.

Pekala, bu neden oluyor? Dişiniz niçin sıcağa, soğuğa, tatlıya ya da ekşiye, hatta kimi vakit baskıya reaksiyon gösteriyor? Diş doktorları de hastanın neden hassas dişlere sahip olduğunu bulmak için dedektiflik oynamak zorunda kalıyor. Zira dişlerin hassas olmasına yol açan, diş yapılarını zedeleyebilen ve acıyı dindirmek için kanal tedavisi gerektiren -travmadan diş hastalıklarına kadar- pek çok farklı neden bulunuyor. Bir ya da birden fazla diş en ufak bir baskıya karşı hassaslaşabiliyor. Örneğin sert bir mısır adedini ezkaza ısırdıysanız ve bunun sonucunda dişiniz kırıldı yahut ziyan gördüyse bu diş genelde diş doktorları tarafından temizlendikten, doldurulduktan ya da diğer hallerde üzerinde çalışıldıktan sonra hassasiyet kazanabiliyor.

Bazen bu çeşit bir hassasiyetin geçmesi haftalar, hatta aylar alabiliyor. Öbür durumlarda da beşerler, dişlerini gıcırdatarak ya da ağızlarını sıkı sıkı kenetleyerek diş hassasiyetine sebep olabiliyor. Baskıya karşı gelişen bu stil bir hassasiyet, tasa duyulacak bir durum değil. Alışılmış şayet bir ya da iki sefer olduysa ve bir – iki gün içinde geçtiyse. Burada bunu bir uyarıcı üzere kabul etmek gerekir şayet diş sıkma yahut gıcırdatma durumunuz varsa hassasiyetle birleştiği vakit tahlili için diş doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

Dişlerin travmayı atlatması için vakit gerekir. Baskı hassasiyeti kalıcı bir durum haline geldiği vakit kırılmadan, çatlamadan ya da çürümeden şüphelenebilir ve diş hekiminizi ziyaret edebilirsiniz. Isıya karşı hassasiyet, çoklukla dişlerin bakımı ihlal edildiği, kimi vakit da bir yahut daha fazla dişin çok kısa aralıklarla ya da çok sert travma geldiği manasına gelebilir. Zira ufak da olsa yerinden kayma olabilir, böylelikle yüzeyinin ısırığınızı şekillendirdiği noktayı değiştirmiştir. Bu cins kaymalar, parmak emme üzere alışkanlıklar ya da bir yahut daha fazla dişinizin travma görmesinden kaynaklanabilir.

Isıya, tatlıya ya da ekşi yemeklere karşı gelişen diş hassaslığının en yaygın sebebi korunmasız dentin dokusudur. Diş minelerinin çabucak altında bulunan ve mikroskopik tünelleri (tübül) barındıran sert dokular olan dentinler, diş çürümesi, diş eti çekilmesi, yemek ya da diş fırçası aşındırması yüzünden korunmasız bir hale gelebilir. Sebebi ne olursa olsun, korunmasız bölgeler diş hassasiyetine yol açarlar.

Bir yahut daha fazla dişinizde hassaslık geliştiyse öncelikle neyin sebep olduğunu öğrenmek için diş hekiminize görünün. Hassaslığınız kolay bir diş minesi aşınması ya da diş eti çekilmesi sonucu oluşmuşsa aşağıda ayrıntılarını bulabileceğiniz 4 altın kuralı kesinlikle uygulayın:

1. HASSASİYETİ AZALTICI DİŞ MACUNU KULLANIN:

Diş minesi aşınması yahut diş eti çekilmesi yüzünden oluşmuş diş hassaslığı, ne yazık ki dişlerinize dolgu yaptırmakla geçmez. Bunun yerine hassasiyeti azaltan diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. Marketlerden satın alabileceğiniz bu tıp diş macunlarının içinde, dentindeki kanalları (tübülleri) doldurarak hassaslığı azaltan hususlar bulunur.

Yatmadan evvel diş macununuzdan biraz parmağınıza ya da küçük bir pamuklu beze sürün ve hassas noktalara yaymayı deneyin. Fırçalarken diş fırçanızı ıslatmayın, diş macununun tükürüğünüzle köpürmesini sağlayın ki olağanda de yanlışsız diş fırçalama formu budur. Tükürün, fakat durulamayın. Birkaç hafta içinde dişlerinizdeki hassasiyetin azaldığını hissedeceksiniz.

Florür oranı yüksek ve içerisinde nitrat barındıran macunlar hatta daha da yeni bir eser olan arginin içeren macunların bu hususta ümit verici sonuçları vardır.

2. FLORÜR İÇEREN AĞIZ GARGARALARINI DENEYİN:

Reçetesiz satılan ve her eczanede ya da markette bulabileceğiniz florür içeren ağız çalkalama suları, bilhassa çürük meseleleri yaşayan şahıslarda hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir. Bu çalkalayıcıları günde bir – iki sefer kullanın; ağzınızın içinde gezdirin, yaklaşık 1 dakika boyunca ve daha sonra tükürün, üzerine de en az 30 dakika her hangibir şey yiyip içmeyin.

Hassas dişlere sahip bireyler kimi vakit marketlerde bulunanlara nazaran daha güçlü florür içerikli bir çalkalayıcıya ya da jele muhtaçlık duyar. Örneğin diş eti hastalıkları için uygulanan kimi tedaviler (plakaları azaltan kök düzeltmesi gibi) hassas dişleri daha da hassas hale getirebilir. Bu üzere durumlarda diş tabipleri sorunu ortadan kaldıracak özel bir florür jeli önerebilir.

3. DİŞLERİNİZİ PAK TUTUN:

Dişlerin üzerinde şekillenen beyaz yapışık hususlar olan plaklar, bilhassa takma dişleriniz doğal olarak hassassa, dişleri rahatsız eden bir asit üretir. Dişlerinizi günde en az iki sefer fırçalayarak her gün plaklara karşı savaş açabilirsiniz. Bunu tercihen yemekten en az 30 dakika sonra ve yatmadan evvel yaparsanız daha olumlu sonuç alırsınız. Bunun yanı sıra dişlerinizi günde en az bir kere diş ipi ile temizlemeyi de unutmayın.

4. YUMUŞAK BİR DİŞ FIRÇASI KULLANIN:

Beşerler diş hassasiyetine çoğunlukla hami diş minelerine ziyan vererek, dişlerini çok sert fırçalayarak ya da sert diş fırçaları kullanarak yol açar. Diş eti çekildiği vakit korunmasız dentin, diş fırçası aşındırmasına karşı daha kırılgan bir hal alır. Bu nedenle yumuşak diş fırçasını kullanın ve dişlerinizi fırçalarken çok küçük bir baskı uygulayın. Yumuşak dokunuşlar, fırçanın daha özgür hareket etmesini ve dişlerinizi daha faal bir biçimde fırçalamanızı sağlayacaktır. Bu hususta piyasada çok nitelikli eserler bulunmaktadır, eser tavsiyesi için diş doktorunuza danışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu