Sağlık

Çocuğunuzun arkadaşa gereksinimi olduğunu unutmayın!

Çocuğunuzun arkadaşa muhtaçlığı olduğunu unutmayın!

Sevgili Anne Babalar,

Çocuğunuzun sağlıklı ve memnun büyümesi için elinizden gelen ilgiyi gösterirken, çocuğunuzun toplumsal gereksinimlerini da göz önünde bulundurmanız gerekir. Çocuğun birinci toplumsal etrafı ailesidir. İnsan toplumsal bir varlık olarak evvel ailesinde toplumsal maharetleri gelişmeye başlar. Daha sonra ise arkadaşlarıyla olan bağlantılarında toplumsal hünerlerini geliştirir. Çocuğun toplumsallaşabilmesi için arkadaş gereksinimi en az beslenme kadar değerlidir.

Bu gereksinimi anne baba olarak “çocuğunuzun arkadaşı üzere davranarak” karşılamanız mümkün değil. Zira siz anne babasısınız. Hülasa çocuğunuzun gerçek arkadaşa gereksinimi vardır. Bunu telafi etmek için çocuğunuza daima oyuncak ve teknolojik ekipman almanız da kâfi olmayacaktır. Zira bu muhtaçlığın yerini hiç oyuncak dolduramaz. Çocuğunuzun bu gereksiniminin ne kadar değerli olduğunun farkına varmanız ve çocuğunuzun arkadaşlarıyla vakit geçirmesine fırsat vermeniz gerekir.

Günümüzün en büyük sorunu toplumsal etrafın değişmesi, çocukların oyun alanlarının azalması, çocukların kapalı alanlara yaşamak zorunda olmaları ve en kıymetlisi dışarıda çocukları bekleyen tehlike nedeniyle duyduğumuz kaygı. Bu telaşların yersiz olmadığını basında çıkan haberlerden anlıyoruz. Bu hususta anne babaların telaşlarını anlıyorum. Başka taraftan kendi çocukluğumuzu hatırladığımızda ne kadar özgür olduğumuzu, dışarıda saatlerce arkadaşlarımızla oynadığımızı düşününce bugünün çocuklarına ne kadar haksızlık ettiğimizi anlayabiliyoruz.

Çocuklarımızın sağlıklı gelişebilmesi, bedenlerinde birken fazla enerjiyi atabilmeleri, öz inançlarını geliştirebilmeleri için çocukların dışarıda hareketli oyunlar oynaması gerekiyor. Öteki taraftan kimi çocukların bırakın dışarıda bir arkadaş kümesiyle oynamasını, tek bir arkadaşı bile olmayabiliyor. Şayet bu çocuklar okula da gitmese büsbütün izole bir hayat yaşamış olacaklar.

Bu nedenle anne baba olarak en büyük misyonunuz ne kadar korku verici bir etrafta çocuklarınız büyümek zorunda da olsa başka taraftan da çocuğunuzun itimatla oynayacağı en azından birkaç arkadaş bulmanız gerekiyor. Örneğin çocuğunuzun okulda samimi olduğu arkadaşlarının ailesi ile tanışabilirsiniz ve içiniz rahat ederek inançlı bir ortamda o arkadaşlarıyla buluşmalarını, gereğince vakit geçirmelerine fırsat verebilirsiniz.

Çocuğunuzun arkadaşlarıyla gereğince vakit geçirmesi dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoloğu,

Oyun Terapisti, Evlilik ve Çift Terapisti

Beykent Üniversitesi Öğretim Vazifelisi

Parenting Skills & Counseling Center

www.pedagogsevilyavuz.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu