Sağlık

Hayır diyememe sendromu ve hayır demenin yolları

İnsan kendini dış tehlike ve olumsuz etmenlerden korumak için çeşitli tedbirler alır. Hayır, sözü de bu tedbirlerden biridir. Hayır, olumsuz bir söz olarak algılansa da yerinde kullanıldığı vakit insanı maddi ve manevi ziyanlardan koruduğu bir gerçektir.

Kimler Hayır Diyemez?

İnsanların bir kısmı hayır sözünü evet sözünden çok daha fazla kullandıkları halde kimileri hayır demekte çok zorlanırlar. Hatta içlerinde adeta bir savaş dış imajlarında ise utanma belirtileri oluşur. Pekala, hayır diyememek bu kadar sıkıntı mudur? En önemli hayır diyememe nedenleri nelerdir?

Ailede fazla takviye gören çocuklar birinci başta kendi anne ve babalarını üzmemek için hayır sözünden uzaklaşır. Zira anne ve babası onları çok seviyordur ve üzülmeyi hiç hak etmiyorlardır. Bu durum büyüdükçe diğer insanları kırmamak boyutuna ulaşır. Artık neredeyse bir karakter üzere hayır diyememek kişinin bir modülü olur. Hayır diyememe sendromu yaşayan şahıslar de birçok maddi ve manevi ziyana uğrar. Yakınları ve arkadaşları tarafından genelde sömürülür.

Hayır, Diyememenin En önemli Nedenleri

İnsanların bir kısmı kendilerine bir soru sorulduğunda içlerinden net bir “hayır” derler lakin bu söz dışarıda “evet” olarak yankılanır. Tahminen o “evet” bir ziyana yol açacaktır ya da en azından yapılmaması gereken bir fedakarlıktır fakat kişi hayır sözünü kullanamadığı için çaresiz öbür karşılığa yönelir. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar esas hayır diyememe nedenleri olarak aşağıdaki ruhsal durumların kelam konusu olabileceğinde hem fikirdir:

1. Karşıdakini üzme telaşı

2. Kaybetme yahut mahrum kalma korkusu

3. Kendine inancın eksik olması

4. Oburlarının kanılarına fazla değer verme

Elbette hayır diyememe ruhsal yardımla alarak çözülebilen bir meseledir lakin kişinin hayır demek istediği halde bu kelimeyi kullanmakta zorluk çektiğini evvel kendisinin fark etmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu