Sağlık

Panik atak – panik bozukluk nedir, belirtileri ve tedavisi

Panik atak ve panik bozukluktan kelam ederken; öncelikle ikisinin de psikiyatride farklı başka tarifleri olduğunu belirtmek gerekiyor. Panik atak anı çok korkutucudur, kişi kalp krizi geçirdiğini yahut öleceğini düşünebilir. Birçok insan hayatları boyunca bir ya da iki panik atak geçirebilir. Lakin panik ataklar daima tekrarlıyorsa panik bozukluktan bahsedilir.

Panik Atak Nedir?

Temel özelliği, apansız ortaya çıkan ve vakit zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan ağır problem ya da dehşet nöbetleridir.

Panik Atak, aniden başlar, giderek şiddetlenir ve 10 dakika içinde şiddeti en ağır seviyeye çıkar; birçok vakit 10-30 dakika (seyrek olarak da 1 saate kadar) devam ettikten sonra resen geçer. Panik atağın en bariz özelliği nerede ve ne vakit ortaya çıkacağının bilinmemesidir. Uykuda bile panik atak gözlenebilir.

Panik atak belirtileri nelerdir?

Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma

Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da süratli vurması

Terleme

Nefes darlığı ya da boğulur üzere olma

Soluğun kesilmesi

Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak üzere olma

Uyuşma ya da karıncalanma

Üşüme, ürperme ya da ateş basması

Bulantı ya da karın ağrısı

Titreme ya da sarsılma

Kendini ya da etrafındakileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme

Denetimini kaybetme ya da çıldırma korkusu

Vefat korkusu

Bir Panik Atakta bu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlası bulunur.

Panik ataklar nasıl oluşur?

Kişi panik atakları yaşadığında bu ana ilişkin olumsuz tecrübeyi üzerinden atamaz. Daima olarak dehşet duyduğu o ana ve görülen ‌bedensel karşılıklara karşı bir beklenti taşır. Her an panik atak geçirme korkusuna panik bozukluk denir.

Panik bozukluk neden oluşur?

Biyolojik görüşe nazaran panik bozukluk, beynimizde nöron ismi verilen hudut hücrelerinden salgılanan, heyecan ve duygusal yaşantılarımızı düzenleyen kimi beyin hormonlarının olağandışı çalışması sonucu oluşuyor. Öteki bir görüşe göreyse panik bozukluk, günlük yaşantımızda yaptığımız birtakım davranışlarımızın sonucunda ortaya çıkan ve büsbütün doğal ve zararsız olan çarpıntı, terleme, nefes sıkışıklığı ya da baş dönmesi üzere bedensel belirtilerin, hasta tarafından makus bir hastalığın belirtileri olarak kıymetlendirilmesi ve yanlış yorumlanması ile oluşuyor.

Panik atak tedavisi nasıl yapılır?

Panik atak tıbbi tedavisi bulunmaktadır. Lakin tedaviyi kestikten sonra kimi hadiseler tekrarlama göstermektedir. Panik atak tedavisinde ilaç tedavisinin ‌yanı sıra gevşeme ve teneffüs antrenmanları yararlı bulunmuştur. Panik atak tedavisinde hipnoz kullanılan öbür bir terapi formülüdür. Hipnoz esnasında yapılan telkinlerle birtakım şahısların kaygılarından kurtulduğu gözlenmiştir. Panik atak hastalarına ayrıyeten nizamlı idman yapmaları önerilir. Antrenman esnasında beyindeki kimyasal hususlar ortasında istikrar sağlanmakta ve ‌endorfin ölçüsü artış göstermektedir. Psikoterapi panik atak tedavisinde son derece değerli bir yere sahiptir. Tedavinin kalıcı olması için kesinlikle terapi gereklidir. Aksi halde bilinçaltındaki sebepler varlığını sürdüreceğinden bir mühlet sonra tekrar ortaya çıkabilirler. Terapi teknikleri ortasında bilişsel terapi en sık kullanılan terapi yoludur. EMDR ise bilinçaltı sebepleri süratli bir halde ortaya çıkarması ve beyinde nötrleştirebilmesi konusundaki başarısı sebebiyle son yıllarda çok sık kullanılan bir terapi formu olarak kullanılmaktadır. Bilişsel terapi tekniklerini de içermesi ve her danışan için uygun olan bir terapi biçimi olması da avantajları ortasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu