Sağlık

Çocuk ve ekran saati : ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Çocukların teknoloji ve toplumsal medyayı kullanmaları günümüzde anne-babalar için odak noktası haline gelmiştir. Ekranlar karşısında geçirilecek vakit için uygun müddet nedir ve bu süreç nasıl izlenmelidir? Teknoloji kullanımı çocukları nasıl etkilemektedir?

American Academy of Pediatrics, çocukların ve gençlerin genelde televizyon, bilgisayar ve görüntü oyunları da dahil olmak üzere, tüm bu araçlarla bir ila iki saatten daha fazla vakit geçirmemelerini öneriyor. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda niyet gelişmeye devam eder. Birinci olarak 2 yaşına kadar çocukların ekran başında vakit geçirmemesi önerildi, lakin artık Skype ve FaceTime üzere etkileşimli medyayla ilgili daha esnek bir niyet hakim. Teknolojik aygıtlarda geçirilen süredeki kısıtlamalar, daha güçlü lisan hünerleri, toplumsal olarak iştirak için daha fazla fırsat ve obezite oranlarının düşmesi de dahil olmak üzere çeşitli uzun vadeli sıhhat faydalarıyla ilişkilendirilir. Çalışmalar gösteriyor ki çocuklar televizyon karşısında yemek yediklerinde doymak için daha büyük porsiyonlara muhtaçlık duyuyorlar, daha az sağlıklı yiyecek tüketiyorlar . Bu ikisi de obeziteye sebep olur.

Çocuk psikolojisi uzmanı Kirsten C. Sharma ebeveynlere, çocukların etraflarındaki teknolojiyi nasıl inançlı ve akla yatkın kullanmaları gerektiğini öğrenmeleri ismine aşağıdaki ipuçlarını izlemelerini öneriyor:

Teknolojiyi yapılandırın.
Çocukların ve gençlerin birçoklarının iPad, cep telefonu yahut bilgisayar kullanımı ile hayli motive oldukları için ekran karşısında vakit geçirmek için hak kazanmak, çocukların olumlu davranışları (ödevlerini, işlerini yahut sabah ve gece rutinlerini tamamlamaya) başlamasına yardımcı olmak için epey tesirli bir yol olabilir. Direkt mükafatlar, çocukların davranış değişiklikleri yapmalarına yardımcı olmak için en düzgün sonucu verir. Yani çocukları ekran karşısında geçirecekleri bir vakitle ödüllendirmek motive edici olabilir.

İnancı ve sorumluluğu oluşturmak için uygun kontrolden emin olun.
Çocuklara daha fazla teknolojik aygıtlar başında vakit geçirme fırsatı verilirse -örneğin kendi telefonları ya da iPad’lerine sahip olurlarsa- çocuklar daha fazla vakit kazanmak ve özgürlük isterler bu nedenle ebeveynler en uygun sonuçları geliştirmelidir.

Ekran başında geçirilen vakti yönetin.
Ebeveynler için çocuklarının, bilgisayarı ödev için kullanmadığı vakti denetim etmek sıkıntı olabilir. Birçok öğrenci, bir araştırma yaparken kendini bira anda arkadaşlarıyla sohbet ederken bulabilir. Bu mevzudaki araştırmalar, tıpkı anda birkaç işle uğraşmanın aslında daha az tesirlilik ve aktifliğe yol açtığını gösterir; zira beynin bir şey hakkında derinden düşünme fırsatını azaltır.

Teknoloji ile yanlışsız bir formda sosyalleşin.
Ekranlara çok fazla vakit harcamak, yüz yüze toplumsal etkileşim fırsatlarını azaltır, yüz tabirlerini ve ipuçlarını okumak için daha az fırsat bırakarak ya da konuşmada kelamlı ve anında cevap verme hünerlerini azaltır. Skype ve FaceTime aslında burada yardımcı olabilir. Düzgün toplumsal maharetler açıkça arkadaşlıklarda, okul ve iş bağlarında etkileşim kurma maharetleri için kritik ehemmiyete sahiptir.

Her şeyde olduğu üzere bir istikrar var ve ebeveynler çocuğu için en uygun olana karar vermelidirler, çocuklar ve gençler teknoloji kullanarak yeterli karar verme, vakti varsayım etme ve yönetme, iş tamamlandıktan sonra kendini ödüllendirme ve daha büyük dünyaya bağlama üzere hayat hünerlerini geliştirebilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu