Sağlık

Dişhekimliğinde estetik

DİŞ HEKİMLİĞİNDE ESTETİK

Günümüze kadar estetiğin birçok tarifi yapılmış ve tarihte estetiğin tarifi doğala en yakın olan manzara olarak belirlenmişti. Burada doğal görünüme uygun olarak yapılan düzeltmeler tıbbın hudutları içerisinde kalmıştı. Bugün vücut sıhhati,gençlik hoşluk üzere kavramlar toplumlarda fizikî özelliğin yanında ruhsal bir yeterlilik olarak ta ön plana çıkmıştır.

Tabipler günümüzde toplum içerisinde kendisine gelen hastalarının bu taleplerini de görmemezlikten gelemezler.

Burada diş hekimliğine baktığımızda tabiplerin öğrendikleri bilgilerle hastalarından gelen taleplerin bazen çakıştığını görürüz. Tabipler bu istekler karşısında şayet hastalarına tıp etiği içerisinde bulunmayan davranışlarda bulunup endikasyon seçeneği olmayan tedavileri uygulamaya çalışırlarsa farkında olmadan hem hastalarının fizikî hem de ruhsal yapılarını bozup tıp dışına çıkan davranışlarda bulunabilirler. Hasta, diş hekimliği koltuğuna oturduğunda, tabip hastasının fizikî ruhsal ya da toplumsal durumunu değerlendirip, hastaların bazen kendi taleplerini tabibe gerçek iletemeyebileceği ya da uygun olmayan taleplerde bulunabileceğini de dikkate alarak davranmalıdır.

Bu noktada biz doktorlar, hastalarımızın estetik / kozmetik talepleri karşısında kendilerini bekleyen aksilikleri ya da abartılı istekleri mutlakao bireylere tıp etiği içerisinde anlatıp ve olabilecek yanlışlıkları gösterip tıbbi endikasyonu olmayan istekleri yalnızca kozmetik emelli tedavi altında yapmamayı unsur edinmeliyiz

Doktorlar tıbbi deontolojiye, bilimsel gereklere uygun olarak teşhislerini koyup ve gereken tedaviyi hastalarına uygulamalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu