Sağlık

Pedagog; çocuğunuzun zihinsel, toplumsal, duygusal gelişim ve ruh sıhhati uzmanıdır!

Pedagog; Çocuğunuzun zihinsel, Toplumsal, Duygusal Gelişim ve Ruh Sıhhati Uzmanıdır!

“İyi anne baba olma sanatını doğuştan öğrenilen bir şey değildir. Âlâ anne baba olup çocuğunuzun gelişimini desteklemek, potansiyelini ortaya çıkarmak için Pedagogdan yardım almalısınız. Zira bazen onun için en uygun yapıyorum derken çocuğunuzun gelişimi engelliyor ve psikolojisine ziyan veriyor olabilirsiniz.”

Eski yunanca ve Latince de Pedagog: paidagogos'dan gelir. Manası çocukları, onlara eğitim vermekle vazifeli öğretmene götürmekle yükümlü köle. Meğer Pedagogu en âlâ tanımlayacak söz çocuk psikolojisi eğitmeni ya da çocuk psikologu olmalıydı. Zira Pedagog ne yalnızca bir Psikolog, ne yalnızca bir Eğitimci; buna Eğitim ve Psikolojisi uzmanı diyebiliriz.

Pekala, günümüzde pedagogun misyonu nedir, ne vakit, neden pedagoga gidilmelidir? Bu bahiste bütün anne babalara yararlı olacağını düşündüğüm bir kaç şeyi burada açıklamak istiyorum.

Hiç kimse anne-baba olma sanatını doğuştan öğrenmiyor!

Hiçbirimiz anne-baba okuluna giderek diploma aldıktan sonra çocuk sahibi olmuyoruz. Tahminen planlı, tahminen sürpriz bir biçimde; buna ruhsal olarak hazır olarak ya da olmadan anne-baba oluyoruz. Etrafımızdan gördüklerimizle, annemizin bizi yetiştirmesinden öğrendiklerimizle, gerçek yanlış bildiklerimizle çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Meğer çocuğunuzu yetiştirirken bir uzmandan takviye almanız gerekir. Bu uzman da Pedagogtur.

Birinci çocuk denek değil!

Birinci çocukta anne baba olmayı öğreniriz, ikinci çocukta daha deneyimli oluruz deyip, birinci çocuğun gelişimini ve eğitimini tehlikeye atamayız. Âlâ anne ve baba olmayı öğrenmek için pedagogdan yardım almalısınız. Pedagog çocuk psikologu ve aile danışmanıdır. Yalnızca problemleri çözmek değil, sıkıntıların oluşma ihtimalini ortadan kaldırmak için aile ile işbirliğine girerek çocuğunuzun sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak için aileyi bilgilendirir. Pedagoga anne babanın çocuk “yetiştirme rehberi” de diyebiliriz.

Pedagogun vazifesi; çocuğun ruhsal dünyasında her şey yolunda mı, anne babanın yaklaşımda bir sorun var mı, okulda meskende durumlar nasıl? Bunları takip ve denetim etmektir.

Bu misyon daha siz anne adayıyken başlar. Anne adayının, anneliğe ruhsal olarak hazır hissetmesi ve çocuk sıhhati konusunda bilgi alması için bir uzmanla tertipli görüşmesi; çocuk doğduktan sonra ise annenin ruhsal danışmanlık takviyesi almaya devam etmesi gerekir. Anne- babanın çocuklarını yetiştirme konusunda her periyotta takviye alması çocuğun sağlıklı büyümesinde kıymetli rol oynuyor.

Çocuklarınızın yiyecek, içecek, barınma üzere temel gereksinimlerini karşılarken zihinsel, duygusal, toplumsal ve ruhsal gereksinimleri için ne yapıyorsunuz?

Anne baba olarak çocuklarımız için her vakit en uygununu yapmak isteriz. Kendimiz yemeyip çocuklarımıza yediririz. Çocuğunuzun fizikî muhtaçlıklarını karşılarken öteki gelişim alanları için neler yapıyorsunuz? Çocuğunuza bir kaç eğitici oyuncak almak, odasını süslemek kâfi mi, çocuğunuzun zihinsel, duygusal, toplumsal gelişimi destekleyici oyunlar oynuyor musunuz? Çocuğunuza karşı yaklaşımınız, bağlantınız nasıl? Çocuğunuzla fazla ilgili mi, çok mu ilgisizsiniz, bunu nasıl dengeliyorsunuz? Çocuğunuz limitlerini biliyor mu, bunu nasıl öğretiyorsunuz, yoksa çocuğunuz “hayır' dan anlamıyor mu? Bu soruların yanıtını yeniden Pedagogdan alabilirsiniz.

Sizin çocuğunuz “ayrı bir dünya” ve bu dünyaya özel bir çocuk yetiştirme reçetesi yok: “Her yaramazlık yaptıktan sonra sabah akşam tok karna şu ilacı verin” üzere.

Çocuğunuz hasta olunca doktora gidersiniz, tabip reçete muharrir ve o ilaçları alarak tedavisini yaparsınız. Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi için vitaminli yiyecekleri bilir, onlarla beslersiniz; kaliteli, sağlıklı oyuncakları ve kıyafetleri tercih edersiniz; tüm sevgi ve ilginizi verirsiniz. Tüm bunları tek başınıza yapabilirsiniz. Ama tek başınıza çocuğunuzun zihinsel, toplumsal, duygusal gelişimini destekleyebileceğiniz, “sizin çocuğunuza özel yazılmış” ne bir kitap ne de bir ilaç yok. Kesinlikle ki çocuk psikolojisi ve sıhhatiyle ilgili kitaplar okumak size dayanak olacaktır. Ancak bunlar tek başına kâfi olamayacaktır. Hatta siz Pedagog bir anne olsanız bile objektif bir halde değerlendirilmeye muhtaçlık duyacaksınız.

Unutmayın sizin çocuğunuz farklı bir dünya. Farklı karakterlere sahip anne, baba, çocuğun biyolojik özellikleri, yaşadığınız küçük etrafın özellikleri, sizin inandıklarınız, yaşadıklarınız, tüm bunlar çocuğunuzun dünyasını oluşturuyor ve bu dünyaya özel bir çocuk yetiştirme reçetesi yok: her yaramazlık yaptıktık tan sonra şu ilacı verin diye bir şey de yok.

Çocuğunuzun içinde bulunduğu kaidelere ve duruma nazaran çocuğa yaklaşım farklılık gösterecektir. Bu nedenle Pedagog size hangi durumda ne yapmanız gerektiğini, o koşullara nazaran, çocuğunuzun gelişimsel ve ferdî özelliğini dikkate alarak değerlendirecektir.

Çocuğunuzun ilgi ve gereksinimleri her yaşta farklılık gösterir.

Çocuklar bebeklik devrinde çok süratli büyür ve haftalar bile değerlidir. Daha sonra gelişimleri yavaşlar ve her yaşta farklı bir ruhsal, biyolojik periyodun içindedir. Bu devrin özelliklerini bilerek, çocuğunuzun ilgi ve muhtaçlıklarını dikkate alarak Pedagog sizin çocuğunuza özel size “çocuğunuzu yetiştirme kılavuzluğu” yapar. Böylelikle çocuğunuza karşı tavır ve davranışlarınız gerçek mu, değil mi bunu bilirsiniz ve bunun şuurunda kendine güvenen anne babalar olursunuz.

Pedagoga gitme sıklığı çocuğun yaşına ve yaşadığı sorunlarının tipine nazaran değişir.

0-15 yaşa kadar uzman bir Pedagogla senede bir kaç sefer görüşmeniz çocuğunuzun en kritik devirleri en az ziyanla atlatmasına yardımcı olur. Pedagoga gitme sıklığı çocuğunuzun yaşına, yaşadığı periyoda nazaran değişir. 3-6 yaşta en az üç ayda bir gidebilirsiniz. Şayet çocuk kritik bir devirdeyse ya da siz kritik bir dönemdeyseniz, o durumun özelliğine nazaran, o periyodu atlatana kadar daha sık gitmeniz gerekebilir.

Anaokulu tek başına kâfi değil!

Çocuğunuzun zihinsel, sosyal-duygusal gelişimi için yalnızca anaokuluna göndermeniz de kâfi değil. Zira anaokulunda neler yaşanıyor, meskende neler yaşanıyor ve bu ikisi ortasında kalan çocuğun psikolojisi nasıl, her şey konutta de okulda da yolunda mı, yoksa size mi her şey yolunda gözüküyor? Yeniden tüm bu soruların yanıtını fakat bir Pedagogdan alabilirsiniz. Pedagog çocuğunuzun ferdî özelliklerini dikkate alarak ne yapmanız hakkında sizi yönlendirir ve bir program uygular.

Pedagoga sorunu çözmek için değil, öncelikle sorunun ortaya çıkmasını önlemek için tertipli gidilmeli.

Pedagoga gitmek için çocuğunuzun sizin gözünüzde bir “sorun” yaşamasını, “psikolojisinin” bozulmasını beklemeyin. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi ve eğitimi için, çocuğunuzun gelişimsel ve kişisel özelliklerine uygun en sağlıklı tavsiyeleri alabileceğiniz uzman Pedagogdur. Nasıl ki her alanın bir danışmanı varsa, Pedagog da aile ve çocuk danışmanıdır. Çocuğunuzla ilgili her kararda, bu kararın çocuğunuz üzerinde duygusal, toplumsal, ruhsal istikametten nasıl bir tesir yaratacağını Pedagoga danışmalısınız.

Her ne kadar çocuklarınız için en düzgününü yaptığınızı niyetinizde, bazen onların ismine aldığınız kararlar onların geleceğinde önemli sorunlar yaratabiliyor. Örneğin çocuğunuzun yerine meslek seçmeniz: şayet bu çocuğunuzun sevmediği ve yeteneği olmadığı alansa başarısızlığa ve bu başarısızlık hayatının öbür alanlarını da olumuz etkilemesine neden oluyor. Halbuki çocuğun kendi istediği, yetenekli olduğu mesleği seçmesine müsaade verilse; çocuk çok başarılı ve sağlıklı birey olarak toplumda yer alacaktır. Maalesef bu örnekleri günümüzde sık yaşıyoruz. Çocuklarınız ismine aldığınız bu kararlar çocuğunuzun ruh sıhhati için tehlikeli boyutlara gelince “eyvah artık ne yapacağız” diye Psikiyatrı, Psikologu gezmek yerine, Pedagoga sorunu çözmek için değil, öncelikle sorunun ortaya çıkmasını önlemek için tertipli gitmelisiniz

Pedagog; çocuğunuzun zihinsel, duygusal, toplumsal gelişim ve ruhsal sıhhati hekimidir.

Şunu aklınızdan çıkarmayın nasıl ki çocuğunuzun ateşi çıkınca çocuk tabibine götürüyorsanız, çocuğunuzun zihinsel, duygusal, toplumsal gelişimi ve sıhhati için de Pedagoga gitmelisiniz. Pedagog çocuğun dünyasında her şeyin yolunda olup olmadığını değerlendirip, bir sorun varsa bunu aşmak için neler yapılabileceğinizi anlatır. Kısaca Pedagog çocuğunuzun toplumsal, duygusal, zihinsel gelişim ve ruh sıhhati uzmanıdır ve çocuğunuzun gelişimi desteklemeniz için size yardımcı olur.

Anne baba olmaya karar verdiğinizde ya da anne baba olacağını öğrendiğinizden itibaren nizamlı olarak Pedagogla görüşmeye başlamalısınız.

Çocuğunuzu yetiştirirken Pedagoga danışmanız dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu