Çarşamba, Haziran 19, 2024

Evlilik, insan hayatının doğumdan sonraki ikinci hayat devri olarak da kabul edilen ve ailenin de başlangıcı sayılan toplumsal ve ferdî bir olaydır. Karşılıklı sevgi, hürmet, paylaşma ve müsamaha ile yürütüldüğünde mutluluğun en önemli kaynağı sayılacak bir yaşantıdır.

Evlilik, bayan ve erkek ortasında yapılan bir birlikte hayat kontratıdır.

Evlilik, birlikte memnun olacağınızı düşündüğünüz biriyle yeni bir yaşama adım atmaktır. Romantik ve heyecan verici flört yahut nişanlılık periyodunda evliliğe hazırlanan çift, evliliklerinde hiçbir vakit sorun olamayacağına inanarak yola çıkarlar.

Evlilik, mutluluğa atılan bir adımdır. Her şey hoş başlar, herkes memnundur. Eşler, birlikte bir ömür kurmanın heyecanı ile doludur. Uygun günde, makûs günde birbirlerinin yanında olacak ve hayatı paylaşacaklardır.

Evliliklerde, vakit içinde evliliğin büyüsü azalarak gün gelir, tükenebilir. En sevdiğiniz ve size herkesten daha yakın olan eşiniz, vakitle en uzağınızdaki kişi olabilir. Pek çok evli çift, vakit içinde münasebetlerinin eskisi kadar yeterli olmadığını düşünebilir. Daha evvelce eşinde gördüğü, kendisine cazip gelen özelliklerin artık hududuna dokunduğunu hissedebilir. Bu türlü bir durumda küçük tetikleyiciler bile şiddetli uyuşmazlıklara yol açabilir lakin aslında bu, hiç de istenilen bir şey değildir. Giderek şad olmadığınız evlilik bağı içinde dertlerle dolu bir hayat, nedensiz yere kendini başkalarından aşağı hissetmek üzere hisler yaşanmaya başlanabilir, eşler ortasındaki ahenk bozucu özellikler sonucu evlilik alakası bozulur, eşler kendilerini mutsuz ve huzursuz hissederler.

Bu türlü bir durumda; evlilik bağlantınızı baltalayan duygusal yaralarınızdan ve kendinize ziyan verici fikir kalıplarından kurtulmak, hayatınızı tekrar gözden geçirmek, pahalandırmak, mutluluğa ulaşmanızı engelleyen kişilik örüntünüzü, hayat döngünüzü evlilik terapisi ile anlamaya çalışmak, evlilik bağınızda işlerin bu noktaya gelmesinde tesirli olan sizden ya da eşinizden kaynaklanan, uyumunuzu bozan özelliklerinizi bir uzman eşliğinde ele almak en doğrusu olacaktır.

EVLİLİK TERAPİSİ

Evlilik Terapisi, eşler ortasındaki uyuşmazlıkların, çatışmaların bir uzman nezaretinde çözümlendiği bir süreçtir. Evlilik Terapisi, evliliği kurtarma terapisi değildir. Evlilik Terapisinin emeli, bağlantısı sağlıklı hale getirmektir.

Eşlerin (çiftlerin) uzlaşmazlıklarını çözebilme yeteneği ve isteği, alakanın sağlıklı halde devam etmesini etkileyen değerli faktörlerdir. Eşlerin terapi odasında hazır bulunmaları, tedavinin sağlanabilmesi için gerekli kurallardan biridir.

Evlilik Terapisi; karı-koca ortasındaki meseleler üzerine ağırlaşan bir terapi yaklaşımıdır. Evlilik Terapisinde, eşlerin kendilerini ve birbirlerini anlamaları, yeni bağ ve etkileşim maharetleri kazanmaları hedeflenir.

Evlilik Terapisinde genel emel; eşler ortasındaki çatışmaları azaltmak, çözmek ve birebir vakitte eşler ortasındaki var olan etkileşim sisteminin istikrarını değiştirmeye çalışmaktır.

Evlilik Terapisinde; evlilikte neyin âlâ gitmediğinin anlaşıldığı, ne yapılırsa güzel gidebileceğinin ortak eforunun gösterildiği yahut gösterilmediği, bundan sonra da yolun birlikte mi gidileceği konusunda bir kararın netleştiği bir süreçtir.

Evlilik Terapisi; o vakte kadar konuşulmayanların konuşulduğu bir süreçtir.

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment