Sağlık

Keyifli olmanın yolları

Duygusal bir münasebette en yüksek doyuma ulaşmak için çift terapisi dayanağı alınabilir. Bağdan beklenen tesirin yeteri kadar alınabilmesi için bu terapi takviyesi flört eden ya da nişanlı çiftler için de verilebilir. Kişisel terapiden epeyce farklı olan süreçte, danışan bireylerin kim olduklarından çok münasebet içinde ortaya çıkardıkları kimlikle ilgilenilir.

Hiçbir İlgi Tek Taraflı Bozulmaz!

Bir alakanın bozulmasında ya da düzelmesinde her iki tarafın da rolü vardır. Çift terapisikapsamında yaşanan olaylara tahlil odaklı yaklaşım sağlanır. Bu maharetin gelişmesi büsbütün çiftlerin terapiye olan inançlarına bağlıdır. Bağda sorun algılayan çiftler farklı formlarda tahlil arayışına girerken hususun uzmanı bir terapistten dayanak alanlar vakit içinde yaşayacakları beklenen sıkıntılarla baş edebilme maharetini de geliştirme fırsatını yakalar. Bu süreçte ilginin geçmişinden gelecek planlarına kadar her ayrıntı masaya yatırılmalıdır.

Keyifli Bir Aile Yapısı Sağlıklı Bireylerin Yetişmesini Sağlar

Sağlıklı bir aile yapısı içinde hayatta karşılaşılan meseleler büyüme ve gelişime katkı sağlar. Rollerin birbirine karışması, aile içi hiyerarşinin bozulması, bağlantı zorlukları, çatışma ve yetersizlik halinde aile terapisi ile yaşanan durumun olumsuz tesirleri azaltılabilir. O anda sorun olarak görülen durumların üstesinden gelme hüneri kısa vadede ailenin temellerinin sağlamlaşmasını sağlar. Daha kâfi ve tatmin edici bir evlilik toplumsal ortamlarda da ahengi beraberinde getirir.

Ailenin olumlu irtibat marifetleri kazandığı, sorun çözme hüneri elde ettiği ve empatinin ön plana çıkarıldığı aile terapisi çalışmalarında objektif bir ortam yaratılmasını sağlamak terapistin sorumluluğudur. Boşanma, yas devri, alkol ve husus kullanımı, çocuk ve ergenlerde davranış bozukluğu, duygusal istismar, şiddet, evlat edinme ve ekonomik sorunlar ülkemizde ailelerin en çok yardım aldıkları hususlar ortasında gösterilebilir. Terapi müddeti ailenin muhtaçlığı, gelişme süreci ve yaşanan soruna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu