Sağlık

Çocuğunuz kusarak istediklerini yaptırıyorsa dikkat!

Çocuğunuz kusarak istediklerini yaptırıyorsa dikkat!

Merhaba Sevgili Anne Babalar,

Etrafınızda istedikleri olsun diye tepinen, ağlayan, kusan çocuk davranışlarına şahit oluyor yahut kendi çocuğunuzda bunu yaşıyor olabilirsiniz. Anne babaların birçoğu “çocuğum istediklerini yaptırmak için kusuyor” diye şikayet ediyor ve “Çocuğumuz kustuğunda nasıl davranmalıyız, Kusmaması için dediklerini yapmalı mıyız? üzere soruları bize sık sık yöneltiyorlar.

Çocukların istediklerini yaptırmak için kusma davranışı sergilemesi 2-6 yaş ortasında daha sık görülür. Şayet çocuğun kusmasına neden olabilecek fizyolojik bir sorun yoksa kusma şartlanmış bir davranıştır. Çocuk büyürken etrafındakilerin tutarsız yaklaşımından ötürü kusmaya şartlanır. Anne baba olarak farkında olmadan çocuğunuzun kustuğunda istediklerini yapmasına müsaade veriyor yahut aldığınız kararlardan vazgeçiyorsanız çocuk vakitle kusma davranışının meseleleri çözdüğünü fark eder ve bunu sizinle yaşadığı her problemde tahlil yolu olarak kullanır.

“Hadi kıyafetini değiştirelim denildiğinde çocuk kusma başlıyor”, “o oyuncağı almayacağız denildiğinde kendini kusturmaya çalışıyor” üzere kelamları merkezimize gelen anne babalardan çok sık duyuyoruz. Bu durum “çocuğun istediklerini yaptırmakta kusmayı silah olarak anne babaya karşı kullanmayı” öğrendiğini gösteriyor.

Şayet çocuğunuzun fizyolojik bir neden yokken yalnızca istediklerini elde etmek için kustuğunu düşünüyorsanız bu davranış sorununun pekişmemesi için kesinlikle uzman dayanağı almalısınız. Aksi taktirde bu davranış bozukluğu çocuğun ileride psikomatik rahtsızlıkları yaşamasına alt yapı oluşturabilir. Yani ruhsal baskılar fizyolojik külfetler yaratmaya başlar. Örneğin yetişkinlikte çok gerilimli ve telaşlı olaylar karşısında bireyin nedensiz karın ağrısı ve baş ağrısı üzere rahatsızlıklar yaşanması yahut kurtulacağını bilerek intihar teşebbüste bulunması üzere çeşitli tehlikeli davranış sergilemesi üzere sorunlara neden olabilir.

Bu durumda vakit kaybetmeden çocuğun kusmayı silah olarak kullanma davranışından vazgeçirmek gerekir. Bunun için anne babanın dengeli bir yaklaşım sergilemesi ve çocuğun duygusal ve toplumsal muhtaçlıklarını vakit geçirmeden karşılaması gerekir. Anne babalar bu alanda uzman olmadıkları için tek başlarına çocuğun duygusal ve toplumsal gereksinimlerini tespit edip bir gelişim programı uygulayamazlar. Bu nedenle her işin bir uzmanı olduğu üzere bu hususta konun uzmanından yani uzman bir pedagogdan takviye almalıdır.

Bazen anne babalar bu davranışı profesyonel bir takviye almadan kendi başlarına değiştirmeye çalışıyor ve çocuğun psikolojisini daha olumsuz etkileyebiliyorlar. Bu türlü bir durumda uzman yalnızca çocuğun kusma davranışı ile değil, yanlış yaklaşımdan ötürü oluşan ruhsal sorunlarla de çalışmak zorunda kalıyor ve çocuğun düzgünleşme süreci uzuyor.

Bu mevzuda başarılı olabilmek için anne babaların bu sürece kesinlikle pedagog nezaretinde başlaması ve düzgünleşme süreci tamamlanana kadar kadar nizamlı danışmanlık alması gerekir.

Çocuğunuzun kusmaya koşullanmaması dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Öğretim Vazifelisi, Çocuk, Ergen ve Aile Psikolojisi Uzmanı,

Aile ve Çift Terapisti, Play Terapist

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu