Sağlık

Yüksek kalan dolgu neden ağrı yapar?

Diş tedavisi esnasında yüksek kalan dolgunun neden ağrı verir?

Dişinize daha evvelden dolgu yaptırdıysanız, diş doktorunuzun ağzınıza renkli bir kağıt kesimi koyar ve bunu ısırmanızı söyler ve yükseklik hissedip hissetmediğinizi sorar.

Dişinize dolgu yapılırken ekseriyetle ağzınız uyuşuk olduğu için, tedavi edilen dişin dolgusunun yüksek olduğunu söylemek ekseriyetle zordur. Tıpkı vakitte çabucak oradan çıkabilmek için ekseriyetle her şeyin yolunda olduğunu söyleriz.

Bazen muayeneden sonraki birkaç gün içinde dolgunun başka dişlere nazaran biraz yüksek olduğu dikkatimizi çeker. Bir şeyi ısırdığımız vakit, dolgu ve onun üzerindeki diş birinci olarak birbirine bedel ve sistemsiz bir kapanış oluşturur, bu da başka dişlerinizin birbirine tam oturmasını maniler lakin en berbatı yüksek olan dolgunun hissettirdiği ağrıdır. Alışma süreci olarak da değerlendirebileceğimiz kısa müddetli rahatsızlığın olması ve geçmesi durumunda bu sorun ortadan kalkar fakat devam ediyorsa düzeltilmesi gereklidir.

Yüksek kalan dolgu neden ağrı verir?

Diş, kemikteki periodontal bağ dokusu olarak isimlendirilen ince bir doku tarafından desteklenir. Dolgunuz gereğinden fazla yüksek olduğunda, diş daha aşağıya bastırarak bu dokuya baskı yapar ve onu hassaslaştırır.

Bedendeki tüm dokular gerilim altındayken hassaslaşır. Sonuç olarak beden rahatsız olan bölgeye daha fazla ölçüde kan gönderir ve güzelleşmesine yardım eder. Yüksek dolgudan kaynaklanan karışıklıkta da birebir şey olur.

Bu Ağrıları Nasıl Geçer?

Acıyı durdurmak için bunun kesinlikle düzeltilmesi gerekir. Yani diş doktorunuzla irtibata geçerek dolgunun yüksek olduğunu belirtmelisiniz. Diş doktorunuz aşındırma sürecinde dolguyu aşındırarak kapanışınızı tekrar denetim eder. Bu süreç birkaç dakika sürer.

Ağrının Durması Uzun Sürer mi?

Diş doktoru süreç yaptıktan sonra , altta kalan doku tekrar de uygunlaşmak için biraz vakte muhtaçlık duyar. Düzgünleşme süreci bir günden iki haftaya kadar değişkenlik gösterebilir. Şayet ağrı iki hafta sonunda hala devam ediyorsa, öbür bir sorun olma ihtimaline karşı tekrar diş doktorunuza görünmelisiniz.

Diş doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Probleminizi çözmek için en gerçek yol budur ve ayrıyeten sorun dolgunun yüksekliği değil de öteki bir meseleyse; bir enfeksiyon ya da kanal tedavisi gerekliliği üzere, bu durumda da geç kalmak sizi daha problemli bir sürece sokabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu