Sağlık

Travma sonrası gerilim bozukluğu (semptom ve tedavi)

Travma Sonrası Gerilim Bozukluğu (TSSB)

TSSB size daima bir tehlike duygusu yaşatarak, acı verici anılarla sıkışmış hissetmenizi sağlayabilir. Lakin yanlışsız uygulanan psikoterapi ile kendinizi tekrar inançta hissedebilir ve travmadan kurtulabilirsiniz.

Travmatik bir tecrübeden sonra, korkmuş, üzgün, telaşlı ve dış dünyadan ya da kendi bedeninizden kopuk, temassız hissetmeniz çok olağandır. Lakin şayet üzülme durumu vakitle azalmaz ve daima bir tehlike hissi ve acı verici anılarla sıkışıp kalırsanız, travma sonrası gerilim bozukluğundan (TSSB) muzdarip olabilirsiniz. Yaşanan travmatik olayların güya asla geçmeyeceğini düşünüp, tekrar asla olağan olamayacağınızı hissedebilirsiniz. Lakin alacağınız tedavi ve dayanakla semptomlarınızı yönetmeyi, sancılı anılarınızı azaltmayı ve travmanın ötesine geçmeyi öğrenebilirsiniz.

Travma Sonrası Gerilim Bozukluğu (TSSB) Nedir?

Travma sonrası gerilim bozukluğu (TSSB), güvenliğiniz için sizi korkutan rastgele bir olaydan sonra gelişebilir. Birden fazla insan TSSB’yi tecavüz yahut savaşta yaralanan askerlerle ilişkilendirir. Lakin sizi ümitsizlik ve çaresizlik hisleriyle boğup, duygusal olarak parçalanmış bırakan rastgele bir olay ya da olay serisi, TSSB’yi tetikleyebilir. Bu durum bilhassa evvelden öngörülemez ve denetim edilemez hissediliyorsa kuvvetle meydana gelebilir.

TSSB, travmatik bir olayı ferdî olarak deneyim eden bireyde gelişebileceği üzere, olaya şahit olanlar üzerinde yahut travmatik olaydan sonra olayı deneyim eden bireye ve duruma müdahale etmek isteyen acil çalışanlar ve kolluk kuvvetleri üzerinde de tesir gösterebilir. TSSB, kendilerine neler olduğunu tam olarak anlayamayacak kadar küçük çocuklar üzerinde yapılan ameliyattan da kaynaklanabilir.

TSSB ve Travmatik Olaylara Olağan Karşılık Vermek

Travmatik bir olayın akabinde, neredeyse herkes TSSB semptomlarının en azından birini yaşar. Güvenlik ve itimat hissiniz paramparça olduğunda, istikrarsız, temassız yahut uyuşmuş hissetmeniz olağandır. Makûs hayaller yahut kabuslar görmek, her an kaygı dolu hissetmek ve yaşananları düşünmeyi bırakmak çok zordur. Bunlar olağandışı olaylara olağan tepkiler olarak isimlendirilir.

Bununla birlikte, birden fazla insan için bu semptomlar kısa ömürlüdür. Birkaç gün hatta haftalarca sürebilir. Lakin yavaş yavaş kaybolurlar. Lakin travma sonrası gerilim bozukluğunuz varsa, semptomlar asla azalmaz. Her gün biraz daha yeterli hissetmezsiniz. Aslında gitgide kendinizi daha da makûs hissetmeye başlayabilirsiniz.

Travmatik bir tecrübeden sonra, zihin ve vücut şoka girer. Lakin yaşanan olayın tam olarak ne olduğunu yanlışsız tahlil edip anlamlandırdıkça ve hislerinizi işledikçe bu durumdan çıkmaya başlarsınız. Ama TSSB yaşıyor iseniz hep ruhsal olarak şokta kalırsınız. Ne olduğuna dair anılarınız ve bununla ilişkili hisleriniz kesilir. Hayata devam edebilmek için anılarınız ve hislerinizle yüzleşmek ve onları hissetmek çok kıymetlidir.

TSSB Belirtileri ve Semptomları

TSSB aslında her bireyde farklı gelişir zira herkesin hudut sistemi ve gerilim toleransı biraz farklıdır. Travmatik bir olayın yaşandığı birebir gün ve saatlerde TSSB belirtilerini geliştirme olasılığınız yüksek olsa da, bazen semptomların görünmeleri haftalar, aylar hatta yıllar bile alabilir. Bazen semptomlar durup dururken kendini gösterebilirken, bazen de size özgün travmatik olayı hatırlatan rastgele bir gürültü, manzara, belli sözler yahut koku üzere etkenler tarafından tetiklenirler.

Herkes TSSB’yi farklı deneyimlese de, dört ana semptom tipi vardır.

Travma olayını anılar, flashbackler, kabuslar yahut travmayı hatırlattığında ağır zihinsel ve fizikî tepkiler yoluyla tekrar tekrar yaşamak.

Size travmayı hatırlatan rastgele bir şeyden kaçınma, hafıza sorunları,, genel olarak evvelce ilgi duyulan faaliyetlere ve hayata karşı oluşan ilgi kaybı, duygusal olarak uyuşmuş ve kopuk hissetme ve karanlık bir gelecek varmış hissi üzere kaçınma ve uyuşma semptomları.

Uyku problemleri, sonluluk, hipervijilans, ürkeklik yahut ürkütücülük, öfke patlamaları ve agresif ruh hali, kendine ziyan veren yahut umursamaz davranışlar.

Yabancılaşmış ve yalnız hissetme, konsantre olma yahut hafıza zahmeti, depresyon ve ümitsizlik, güvensizlik ve ihanete uğramış hissi, suçluluk, utanç yahut kendini suçlama üzere olumsuz niyet ve ruh halleri.

Çocuklarda TSSB Belirtileri ve Semptomları

Çocuklarda – bilhassa çok küçük yaşlardaki çocuklarda – TSSB belirtileri yetişkinlerden farklı olabilir ve şunları içerebilir:

Ebeveynlerinden ayrılma korkusu

Evvelden edinilmiş marifetleri kaybetmek (tuvalet eğitimi gibi)

Uyku meseleleri ve kabuslar

Travmanın temalarının yahut taraflarının tekrarlandığı kasvetli, kompulsif oyunlar

Travma ile ilgisi olmayan yeni fobiler ve kaygılar (canavar korkusu gibi)

Travmayı oyunlar, kıssalar yahut çizimlerle tasvirleştirmek

Bariz bir nedeni olmayan beden ağrıları

Sonluluk ve saldırganlık

Travma Sonrası Gerilim Bozukluğunuz Var Mı?

Aşağıdaki üç yahut daha fazla soruya evet cevabı verirseniz, TSSB’niz olabilir ve bu mevzuda uzman bir psikolog ile terapi çalışması yapmanız gerekir:

Travmatik, hayatı tehdit eden bir olaya şahit oldunuz mu?

Bu tecrübe sizi çok korkutup, dehşete düşürdü yahut çaresiz hissettirdi mi?

Travmatik olayı aklınızdan çıkarmada sorun mu yaşıyorsunuz?

Olaydan öncesine kıyasla daha kolay ürküyor ve daha sonlu yahut öfkeli hissediyor musunuz?

Size travmatik olayı hatırlatan aktivitelerden, insanlardan yahut niyetlerden kaçınmak için uğraşlarda bulunuyor musunuz?

Uykuya dalmak yahut konsantre olmak ile ilgili travmatik olaydan öncesine kıyasla daha fazla sorun yaşıyor musunuz?

Belirtileriniz bir aydan fazla sürdü mü?

Problemleriniz olağan ömrünüzü yahut çalışmanızı zorlaştırıyor mu?

TSSB Nedenleri ve Travma Çeşitleri

Travma yahut TSSB belirtileri, askeri savaş, çocukluk ihmali yahut istismarı, kaza, doğal afet, ferdî trajedi yahut şiddet dahil olmak üzere birçok farklı üzücü tecrübeden kaynaklanabilir.

Askeri gazilerde TSSB

Çok fazla gazi için askerlik hizmetinden dönmek TSSB belirtileri ile başa çıkmak manasına gelir. Askerlik hayatından sonra sivil hayata tekrar adapte olmak için güç vakitler geçirebilirsiniz. Ya da daima olarak kendinizi duygusal olarak uyuşmuş ve kontaksız, panik halinde yahut patlamaya yakın hissedebilirsiniz. Fakat yalnız olmadığınızı bilmek, kabuslar ve geri dönüşlerle başa çıkmanın, depresyon, tasa yahut suçluluk hisleriyle başa çıkmanın ve denetim hissinizi tekrar kazanmanın birçok yolunun olduğunu bilmek kıymetlidir.

Duygusal ve ruhsal travma

Son derece gerilimli bir olay yahut olaylar yaşadıysanız, kendinizi çaresiz ve duygusal olarak denetimden çıkmış hissedersiniz, yani travma geçirmiş olabilirsiniz. Ruhsal travmanın ekseriyetle çocukluk çağına uzanan kökleri vardır. Lakin güvenlik hissinizi zedeleyen rastgele bir olay, ister kaza, yaralanma, sevilen birinin ani vefatı, zorbalık, aile içi istismar yahut derinden aşağılayıcı bir tecrübe olsun, sizi travmatize hissetmenize neden olabilir. Travma yıllar evvel yahut dün de yaşanmış olsa, bu acıyı aşabilir, tekrar inançta hissedebilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz.

Tecavüz yahut cinsel travma

Tecavüze yahut cinsel atağa uğramak sizi paramparça olmuş üzere hissettirebilir. Korkmuş, utanmış ve yalnızlık hisleri yaşarken kabuslar, olaya yönelik flashbackler ve öteki rahatsız edici anılarla boğuşabilirsiniz. Fakat şu anda ne kadar berbat hissederseniz hissedin, olanlar için kendinizi suçlamayacağınızı, inanç ve şahsî kıymet hislerinizi tekrar kazanabileceğinizi hatırlamak değerlidir.

Kesinlikle Profesyonel Yardım Alın

TSSB sizi diğerlerinden kopuk hissettirebilir. Toplumsal etkinliklerden ve sevdiklerinizden uzaklaşmaya eğilim gösterirsiniz. Lakin hayata ve sizi önemseyen insanlara bağlı kalmak değerlidir. İstemiyorsanız travma hakkında konuşmak zorunda değilsiniz. Fakat kendi mutluluğunuzu geri kazanmak ve hayat kalitenizi yükseltmek ismine, sizin için bu çok kıymetlidir. Kesintisiz bir mühlet için temas kurabileceğiniz, sizi yargılamadan, eleştirmeden yahut daima olarak dikkatinizi dağıtmadan dinleyecek birine ulaşın. Bu kişi birinci etapta bir arkadaş, güvendiğiniz bir aile üyesi olabilirken sonraki adımda kesinlikle profesyonel bir terapist olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu