Sağlık

Dolgu maddeleri dermal filler

DOLGU MADDELERİ (DERMAL FİLLER)
Dolgu Maddeleri Nerelerde Kullanılır.
●Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
●Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
●Dudak dolgunlaştırılması
●Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
●Göz çevresindeki kırışıklıklar
●Alındaki çizgiler
●Akne izleri
●Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
●Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesinde kullanılırlar
Dolgu Maddeleri (dermal filler) kendi aralarında üç grup halinde incelenirler
A- Kalıcı Olmayan Dolgu Maddeleri
B- Yarı Kalıcı Dolgu Maddeleri
C- Kalıcı Dolgu Maddeleri
A-Kalıcı Olmayan Dolgu Maddeleri
Hyalüronik Asit Kaynaklı Dolgular;
Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir (NASHA). İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan Hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel Labratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır.
Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden herhangi bir alerjik test gerekmez. Bu grupta Restylane, Perlane, Puragen, Teosyal, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm gibi birçok farklı marka bulunmaktadır.
Restylane
Stabilize hyalüronik asit içeren Restylane çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, dudak dolgunlaştırılmasında, cildin genç görünümlü kalmasında kullanılan modern bir dolgu maddesidir. Restylane vücutta var olan hyalüronik asit ile birleşerek su tutar, hacim kazanıp dolgunluk sağlar.
● Restylane: orta dereceli kırışıklıklar için
● Restylane Perlane (1 ml): Daha derin kırışıklıklar için
● Restylane Touch (0.5 ml): İnce kırışıklıklar, kaz ayakları ve perioral kırışıklıklar için
● Restylane Vital (1 ml): El, dekolte, boyun ve yüz için
● Restylane Şub Q (2 ml): Çene ve gözaltı için
● Restylane Lipp (1 ml): Dolgun dudaklar için kullanılır.
Puragen
Puragen hyalüronik asit içeren bir diğer dolgu maddesidir. Mentor firması tarafından üretilen, kalıcı olmayan Puragen, 8 – 12 ay etkilidir.
Perlane, Juvaderm, Restylane gibi diğer hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri tek çapraz bağlı hyalüronik asit içerirken; Puragen çift çapraz bağlı hyalüronik asit içerir. Bu da yapının etki süresini uzatır. Puragen cildin dermis katmanına enjekte edilir. Enjeksiyondan sonra bir miktar su tuttuğu için gerekenden fazla vermemek gerekir. Rötuş yapılacaksa da en az 2 hafta sonra uygulanmalıdır. Alerji testi gerektirmez.
Teosyal
Teosyal hayvansal kaynaklı olmayıp hyalüronik asit içeren ve kalıcı olmayan dolgu maddesidir.
● Teosyal First Lines: Göz çevresi ince cilt kırışıklıklarını ve kazayağı çizgilerini doldurmak için kullanılır.
● Teosyal Touch-up: Yanak – burun veya iki kaş arasındaki orta dereceli kırışıklıklarda kullanılır. Orta dermis tabakasına uygulanır.
● Teosyal 30 G Global Action: Alın, yanak – burun veya iki kaş arasındaki orta dereceli kırışıklıklarda kullanılır. Orta dermis tabakasına uygulanır.
● Teosyal 27 G Deep Lines: Yanak – burun arasındaki ve dudak kenarlarından aşağı doğru olan derin kırışıklıkları doldurmak için kullanılır. Orta dermis tabakasına uygulanır.
● Teosyal Kiss: Dudak kalınlaştırma amacıyla kullanılır.
● Teosyal Ultra Deep: Derin kırışıklıkları olan kalın ciltli kişilerde, elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlamak veya çene kontörünü belirginleştirme gibi doldurulması zor çökük alanları doldurmak için kullanılır. Derin dermise uygulanır.
Rofilan Forte
Hyaluranik asitte güçlü bir çapraz bağ oluşturmak için divinil sülfon ve hidroksipropilmetilselüloz kullanılmıştır. Bu sayede kalıcılığı uzamıştır. Etki süresi ortalama 8 aydır. Kullanım alanları; glabellar (kaş çatma) kırışıklıklar, nazolabial kıvrımlar, ağız çevresi çizgileri, dudak şekillendirme, kaz ayaklarıdır
Varioderm
Hyalüronik asit içeren
6 – 12 ay etkili bir preparattır.
Surgiderm
Surgiderm, Corneal firmasının hyalüronik asit içeren ve kalıcı olmayan dermal dolgu maddeleridir. Enjeksiyon sırasında lokal anestezi veya sinir bloğu yapmak gerekir.
● Surgiderm 18: Alın, kazayağı ve kaş çatma çizgilerinde ince kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. 6 ay süre ile etkilidir. Botulinum toksin uygulamaları ile birlikte kullanılabilecek ideal bir hyluronik asit preparatıdır. Sadece cildin en yüzeysel katmanı olan, yüzeysel dermise enjekte edilir.
● Surgiderm 30: Yanak ve dudakta hacim sağlamak amacıyla, yanak kırışıklıklarında, nazolabial olukta, dudak kenarı kırışıklıkları ve dudak kontörünün belirginleştirilmesi amacıyla daha derin kırışıklıklarda kullanılır. 9 ay süre ile etkilidir. Derin dermise uygulanır.
● Surgiderm 24 XP: Alın ve kaş çatma çizgilerinde, nazolabial olukta, dudak kenarı kırışıklıkları, dudak ve dudak kontörünün belirginleştirilmesi amacıyla derin kırışıklıklarda kullanılır. 9 ay süre ile etkilidir. Derin dermise uygulanır.
● Surgiderm 30 XP: Nasolabial olukta, yanaklarda hacim sağlama, dudak kalınlaştırma ve dudak kontörünün belirginleştirilmesi amacıyla derin kırışıklıklarda kullanılır. 12 ay süre ile etkilidir. Cilde 2 – 3 katman halinde çok seviyeli uygulanabilir.
● Surgilips: Dudak kenarı kırışıklıkları, dudaklara hacim kazandırma ve dudak konturunun belirginleştirilmesi amacıyla kullanılır. 9 – 12 ay süre ile etkilidir. Metabolizması hızlı olan kişilerde daha çabuk yıkıma uğrayabilir.
● Surgilift plus: Özellikle yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerin sırt kısmına uygulamak için üretilmiştir.
B-Yarı Kalıcı Dolgular
Radiesse (Radiance)
Kalsiyum hidroksil apatit kristalleri içeren, ortalama 5 yıl etkili, FDA onaylı dolgu maddesidir. 1.3 ml içeren preparatları mevcuttur. Alerji testi gerektirmeyen, orta – derin dermise enjekte edilmesi gereken bu materyal özellikle nazolabial çizgilerin (dudak – yanak arası çizgiler), marionette çizgilerin (ağız köşesinden çeneye uzanan çizgiler) giderilmesinde, yumuşak doku augmentasyonu ve dudak konturu belirginleştirmede başarıyla kullanılmaktadır.
Reviderm Forte
Uzun süren etkisi çapraz bağlı Hyaluranik asit ve sefadeks mikrokürelerinin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Hyaluranik asit depolarının yenilenmesi mikroküreler tarafından uyarılan kollajen fibrillerin üretimi ile artar. Buna çift etkili etki mekanizması denir.
Elektrostatik yüklü küçük mikroküreler, kollajen fibril sentezini uyarırlar. Bu şekilde Reviderm Forte yarı kalıcı bir kırışıklık doldurucu ürün olarak kabul edilir.
Uygulamadan 3-6 hafta sonra bir veya ikinci ek bir uygulama gerekebilir. Bunun için ilk uygulama sırasında bir miktar Reviderm Forte arttırılır, diğer gelişte kalan miktarın verilmesi uygulamayı mükemmel kılar. Birinci uygulama sonrasında kollajen, mikrokürelerin çevresinde üretilmeye başlandığı için tedavi sonuçları hemen gözle görülür. Bundan sonra yapılan ikinci uygulama, ekstra bir kollajen katmanı uyarır.. Sonuç olarak kollajen alt yapı üzerinde hyalüronik asit eksikliği giderilmiş olur.
Kullanım alanları; glabellar (kaş çatma) kırışıklıklar, nazolabial kıvrımlar, ağız çevresi çizgileri, dudak şekillendirme, alın çizgileri, akne skarları dır . Göz çevresindeki ince kırışıklıklar için kullanımı tercih edilmez
Beautical 2/5
Beautical 2/5 yeni nesil bir poliakrilamid cilt dolgu maddesidir. Ürün, bir poliakrilamid kohezif hidrojel içerir. İnvivo olarak performansı ve yarılanma ömrü gereksinime göre değiştirilebilen ve biyolojik olarak parçalanabilen analog bir yapıya sahiptir.Bu analogların parçalanmaları esnasında kısa, çözülebilen PA zincirlerinden sürekli bir salınım meydana gelir. PA zincirlerinin kademeli olarak atılımı jel hacmini gittikçe azaltarak Beautical’a eşsiz bir özellik kazandırır. Beautical 2 yüzeysel çizgilerin, kırışıklıkların ve kıvrımların düzeltilmesinde kullanılır. Etki süresi 2 yıldır. Beautical 5 derin çizgilerin, kırışıklıkların ve kıvrımların düzeltilmesi, yüz şekillendirilmesi ve hacim arttırılmasında kullanılır. Etki süresi 5 yıldır.
Demalive, Dermadeep
% 60 stabilize hyalüronik asit, % 40 akrilik hidrojel içerir. Hyalüronik asit zamanla kaybolurken, akrilik jel kendini koruyarak dolgu etkisine devam eder. Bu yüzden kalıcı olduğu düşünülmektedir.
Dermalive orta kırışıklıklara kullanılırken; dermadeep derin kırışıklıklar, operasyon sonrası meydana gelen deformiteler, çökükler, yumuşak doku augmentasyonu, çene ucu elmacık kemiği belirginleştirmede kullanılır. Allerji testi gerektirmez.
Sculptra(New Fill)
Poly L Laktik asit içeren dolgu maddelerin başında Sculptra ya da diğer adıyla New Fill gelir. Bu madde bazı dikiş materyallerinin yapısında yer almaktadır. Sadece dolgu olarak fonksiyon görmez aynı zamanda bulunduğu bölgede yeni kollajen sentezini arttırarak ekstra özellik gösterir. Vücut tarafından kolay kabul edildiği ve alerjik reaksiyona yol açmadığı için uygulamadan önce test yapmaya gerek yoktur.
Etki 1 ay sonra belirginleşmeye başlar. New fill kalın çizgiler, derin çukurlar ve yüzün hacmi azaldığı durumlarda uygulanabilir. Vücut tarafından geç emildiği için fibrozis oluşturarak etkisi 2 yıl kadar sürmektedir.
C-Kalıcı Dolgular
Bioalcamid
Bioalcamid, % 4 alkilimid ve % 96 su içeren jel formunda kalıcı dolgu maddesidir. Enjeksiyondan sonra bioalcamid vücudumuzdaki kollajen tarafından sarıldığından bu dolgu maddesi ‘endo-protez’ olarak da adlandırılır. Bu reaksiyon bir alerjik reaksiyon veya yabancı cisim reaksiyonu olmayıp vücut tarafından çok ince bir kollajen tabakası ile bioalcamidin sarılıp izole edilmesidir. Sıklıkla bu süreç 45 gündür ve bu sürece kadar ödem ile birlikte, materyal hacminde % 10′ luk bir azalma olabilir, ancak sonrasında tamamen kalıcıdır.
Bioalcamid’ in diğer dolgu maddelerinden bazı farkları mevcuttur:
● Diğer dolgu maddelerine göre çok büyük miktarlarda enjekte edilebilir (örneğin 500 – 1500 cc gibi) ve daha sonra istenildiğinde enjekte edilen endo-protez çıkarılabilir. Yalnız cildin yüz bölgesi gibi ince olduğu yerlerde fazla miktarda bioalcamidin tek seferde enjeksiyonu yerine 2 ay ara ile birkaç seans uygulama yapılması tavsiye edilir.
● Vücutta bioalcamidi yıkan bir enzim olmadığından aynı zamanda materyal oksidasyona ve hidrolize karşı dirençli olduğundan sonuç kalıcıdır.
● Enjeksiyonu Allerji testi gerektirmez.
● Oda sıcaklığında saklanabilir.
● Etrafını saran ince kollajen tabaka implant materyalinin enjekte edildiği yerde sabitlendiğinden, enjeksiyon yapılan yerden çevre dokuya doğru yer değiştirmez.
Bioalcamidin 3 değişik formu vardır. Lip (dudak), face (yüz) ve body (vücut). Bu formların içerikleri aynı, elastikiyetleri farklıdır. Bioalcamid mukoza içine enjekte edilmediğinden dudak kalınlaştırmada değil, dudak konturunu belirginleştirmede kullanılır.
Bioalcamid estetik amaçlı kullanılabileceği gibi, yüksek miktarlarda da kullanılabildiğinden deformasyonların düzeltilmesinde, deprese çukur alanların hacminin kazandırılmasında, göğüs deformitelerinde, ekstremitelerdeki hacim problemlerinde başarı ile uygulanmaktadır.
Artecoll
Artecoll yüzdeki kırışıklık ve diğer deri bozukluklarına uzun süre etki eden enjektabl bir maddedir. Artecoll 2/3 denature sığır kollajen, 1/3 oranında polimetilmetakrilat adı ile bilinen bir maddenin 30 mikron çapında kürecikler haline getirilmiş şeklidir. Bu kürecikler doku içerisinde depo edilmesinden dolayı emilimi ve reddi mümkün olmamaktadır.
Artecoll içindeki kollajen 3 ay sonunda emilir ancak PMMA kürecikleri kalıcı olmakta ve onun çevresinde oluşan yeni doku oluşumu Artecoll’un kalıcılığını sağlamaktadır. Artecoll ilk 20 gün içinde uygulanan bölgeye yerleşme süreci gösterir. Asıl istenen etki bundan sonra başlar ve 3 ay içinde de tam olarak ortaya çıkar.
Artecoll uygulandıktan sonra deri içinde yerleşmesi ve etrafının fibroblast hücreleri tarafından yapılan fibrin lifleri ile kaplanması en erken 3 ayda tamamlanır. Özellikle 3 – 4 ay sonra yapılan ek bir uygulama ile etkinlik ve başarı arttırılabilmektedir. Uygulamadan 14 – 28 gün öncesinde ön kola Allerji testi gerektirir, sıklıkla negatif olsa da % 1 – 2 allerjik reaksiyon görülebilmektedir.
Artecoll özellikle alın, kaş arası, dudak üstü çizgiler, burun ve ağız köşesi arasında uzanan çizgilerde son derece etkili bir yöntemdir. Göz altlarında meydana gelen çökmelerde doldurma amacıyla kullanılır. Ayrıca yapılan plastik cerrahi ameliyatlarından sonra meydana gelebilen çökmelerin doldurulmasında da kullanılır.
Akne skarlarının doldurulmasında başarıyla kullanılmaktadır. Dudakları büyütmek ve şekil vermek amacıyla da başarılı bir şekilde kullanılır.
Dolgu Maddeleri İle İlgili Merak Edilen Sorular
Dolgu maddeleri uygulandığında etkisi ne kadar devam eder?
Kullanılan maddenin özelliğine göre hyalüronik asit içeren preparatlarda 6-12 ay, Poly L Laktik asit içeren uygulamalarda 1-2 sene, Hidroksi apatit içeren preparatlarda 3-5 yıl, kalıcı dolgularda ise ömür boyu devam eder.
Dolgu madde uygulamaları ne kadar sürer?
Bir uygulama ortalama 15-30 dakika civarındadır
Uygulama sırasında ağrı olur mu?
Kişiyi rahatsız edecek bir ağrı oluşmaz, istenilirse uygulamadan 30-60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir, bazı uygulamalarda lokal anestezi yapılabilir. Bazende sedasyon anestezisi uygulanır
Yüzde rahatsızlık veren bir durum oluşur mu?
Uygulama bir enjeksiyon yöntemi ile yapıldığından çok hafif bir şişlik olabilir, sonrasında buz uygulamak faydalı olacaktır. Özellikle dudak enjeksiyonlarında şişlik biraz daha fazla olacaktır.
İşe gitmeye engel bir durum olur mu?
Uygulama herhangi bir zamanda yapılabilir, sonrasında rahatlıkla işinize günlük yaşamınıza geri dönebilirsiniz

Saygılarımla
Dr. Suhan SUNGUR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu