Sağlık

Özel öğrenme zahmeti erken belirtileri

Yaygın ismiyle özel öğrenme zahmeti olarak tanımladığımız öğrenme bozuklukları, bireyin yaş, eğitim ve zekâ seviyesi ile bağdaşmayan okul başarısı problemleri ile kendini gösterir.

Özel Öğrenme Zahmetinin okuma bozukluğu (disleksi), matematik bozukluğu (diskalkuli) ve yazılı anlatım bozukluğu (disgrafi) olarak üç alt tipi mevcuttur.Öğrenme zahmetinin bir zekâ sorunu olmadığını bilmek gerekir. Bu kümede değerlendirilebilecek çocukların zekâ seviyesi takvim yaşı ile uyumludur ve akranları ile birebir seviyede akademik eğitime devam etmektedirler. Ne var ki ÖÖG tanısı alması mümkün çocuklarda akademik hayatın birinci yıllarında (1 yahut 2. sınıfta hatta bazen daha önce) sinyallerini vermeye başlayan öğrenme sorunları bir müddet sonra okul muvaffakiyetini olumsuz etkilemeye başlar.

Çocuğunuz okuma- yazma maharetini yaşıtlarından daha geç öğreniyor olabilir. Okumada yahut yazmada harf/hece atlamaları yapıyor, söz içerisinde harflerin sıralamaları değişiyor olabilir. Harfleri yahut sayıları aykırı yazıyor, matematik süreçlerini yaparken toplama yerine çıkarma sürecini kullanıyor olabilir. Çarpım tablosunu yahut saati öğrenirken zorlanabilir. Haftanın günlerini, ayları yahut mevsimleri sıra ile söylemekte zahmet çekebilir. Sağını solunu, istikametlerini karıştırabilir; vakti yahut eşyalarını organize etmekte zorluk yaşayabilir.Verilen vazifeleri tamamlayamaz. Sakarlıkları nedeniyle sık sık yaralanabilir. Tertip problemleri kendisini ve hislerini söz etmesini de güçleştirir ve günlük olayları tertipli halde anlatmak, yardım istemek onun için sıkıntı olabilir.

Unutmayalım ki hiçbir şey yapmadan beklemek ÖÖG’nü çözecek bir yaklaşım değildir. Bu durum zaten geçmez. Yalnızca okul eğitimi ya da ek ders aldırmak da meseleye tam manasıyla tahlil getirmez, üstelik yıllar ilerledikçe çocuğun okuldaki başarısı düşebilir, öğrenmeye karşı isteksiz olabilir, özel durumundan ötürü arkadaşları ortasında ahenk sorunları yaşayabilir ek duygusal sorunlar örneğin okul korkusu, depresyon yahut anksiyete bozukluğu geliştirebilir.

Öğrenme bozukluğu tanısı; çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı ve çocuk psikoloğu işbirliğiyle yapılan muayene ve testler sonucunda konur. Bu testler, zeka testlerinden farklı olarak çocuğun okuma suratını ve kusurlarını, taraf bulma marifetini ve öteki problemli alanları ölçmeyi hedefler. Şayet çocuğunuzda bu tıp bir öğrenme sorunu olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken bir danışmanlık merkezinden yardım almaktır. Çocuğunuz öğrenme marifetleri istikametinden pahalandırılacak ve desteklenmesi gereken alanlar belirlenerek bir öğrenme programı oluşturulacaktır.

Günümüzde Özel Öğrenme Zahmetinin 4-5 yaş civarında verdiği belirtiler bilinmektedir. Erken teşhis periyodunda fark edildiğinde çocuğunuz öğrenme maharetleri tarafından pahalandırılacak ve desteklenmesi gereken alanlar belirlenerek okuldaki akademik öğrenme alanlarını destekleyecek bir öğrenme programı oluşturulacaktır. Ferdî ders aldırmaktan farklı olarak danışmanlık merkezinde çocuğunuza mahsus kişisel bir özel eğitim programı oluşturularak; dikkat hünerleri, öğrenme süreçlerinin farkına varma, kusurlarının denetimini yapabilme ve üstesinden gelebilme ayrıyeten toplumsal ahenk hünerleri hususlarında takviye verilecektir.

Okuldaki öğrenme programından farklı olarak danışmanlık merkezinde; dikkat marifetleri, öğrenme süreçlerinin farkına varma, yanlışlarının denetimini yapabilme ve üstesinden gelebilme ayrıyeten toplumsal ahenk maharetleri hususlarında takviye verilecektir. Ebeveynlerin çocuklarına uygun formda yaklaşabilmeleri ve onların başarılarına dayanak olabilmeleri için en kısa vakitte gerçek tanıya ulaşmaları ve eğitim süreçlerinden faydalanmaları gerekir. Uygun şartlar sağlandığında öğrenme bozukluğu yaşayan çocukların da yetenekleri geliştirilebilir.

Çocuğunuz sınıf seviyesinin altında muvaffakiyet gösteriyorsa bir uzman görüşü almakta gecikmemelisiniz. Ebeveynlerin çocuklarına uygun halde yaklaşabilmeleri ve onların başarılarına takviye olabilmeleri için en kısa vakitte gerçek tanıya ulaşmaları ve eğitim süreçlerinden faydalanmaları gerekir. Uygun şartlar sağlandığında öğrenme bozukluğu yaşayan çocukların bu sorunun üstesinden gelmeleri sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu