Teknoloji

Google Project Wing ile Drone Teslimatında Kıymetli Adım

İnsansız posta servisi çok yakında etkin hale gelecek. Bunun için son testler yapılırken bilindiği üzere daha evvel Amazon’un kurduğu havayolu şirketi Amazon Prime Air, Drone ile birinci müşteri teslimatını gerçekleştirmişti. Bu kez da Google’ın testi basına servis edildi. Google’ın bir müddettir üzerinde çalıştığı, lakin teknik olarak Alphabet altında yer alan proje, Federal Havacılık Yönetimi (FAA) ve NASA’nın yardımıyla gerçekleştirilen testi muvaffakiyetle tamamladı.

Çabucak üstteki görüntüde da görebileceğiniz Project Wing, 4 pervanesi ile süratle yol alabiliyor. Taya olarak yol alan Project Wing, maksadına ulaştığında ise dikey konuma geçerek teslimatını gerçekleştiriyor. Ardından yeniden rotasına devan eden Project Wing, teslimat yapmanın yanı sıra bir sonraki basamakta farklı bir misyonu daha üstlenmeye hazırlanıyor.

Projenin başında bulunan James Ryan Burgess‘in söylediklerine nazaran, gelecekte havada her an binlerce insansız hava aracı yer alacak ve bunların bir ortada bulunması muhtemel kazaların da elbette önünü açacak. Buna mani olmak ve insansız hava araçlarının itimat içinde yol alabilmesini sağlamak için, bir havayolu trafiğine muhtaçlığımız var diyen Burgess, bu vazifesi Project Wing ile birlikte yürütebileceklerine inanıyor. Kargo teslimatın yanında, hava yolu trafik denetimi de yapabilecek olan Project Wing, böylelikle teslimat için hazırlanacak en inançlı rotayı çizebilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu