Çarşamba, Haziran 19, 2024

Bir grup geliştirici, 2013 veya 2014 dönemine ait iPad’iniz artık Apple’dan güncelleme almadığı ve ihtiyacınız olan uygulamaları çalıştırmayı durdurduğu için alternatif bir yazılım çözümü üzerinde çalışıyor. Geliştiriciler Konrad Dybcio ve Markuss Broks, eski bir iPad Air 2’de Linux kernel sürüm 5.18’i çalıştırmak için işbirliği yaptı. Apple tarafından başka hiçbir işletim sistemini çalıştırmayacak şekilde tasarlanmış bir cihaz için hedefin son derece büyük olduğu söylenebilir.

Proje, öncelikle Android cihazlar için yapılmış, nispeten küçük ama aktif olarak geliştirilmiş bir dağıtım olan “postmarketOS” adlı Alpine Linux tabanlı bir dağıtımı kullanıyor gibi görünüyor. Dybcio, projeyle ilgili ilk tweetinde bir “checkm8” hashtag’i kullanarak donanıma erişmek için 2019’da yayınlanan “Checkm8” önyükleme açığını kullandıklarını kuvvetle ima etti.

Geliştiriciler, şimdilik aralarında iPad Air, iPad Air 2 ve birkaç nesil iPad mini bulunan A7 ve A8 tabanlı çipleri kullanan bazı eski iPad donanımlarında Linux çalıştırıyor. Ancak sonraki tweet’ler, iPhone 5S ve orijinal HomePod dahil olmak üzere, içinde A7 veya A8 bulunan herhangi bir cihazda Linux’u çalışır hale getirmenin mümkün olacağına işaret etti.

[script] async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″>

Tabii ki bu, Apple donanımlarında Linux çalıştırmayı hedefleyen tek proje değil. Asahi Linux, Apple’ın Mac’lerindeki M1 çipleri için tersine mühendislik desteği vermeye ve yamaları Linux kerneline entegre edilebilmelerini sağlamayı hedefliyor. Project Sandcastle, bir Android yapısı kurarak iPhone 7’de çalışmasını sağladı. iSH gibi uygulamalar iOS veya iPadOS üzerinde çalışan bir Linux kabuğu sunmayı hedefliyor. Linux’u doğrudan donanım üzerinde çalıştırmak kadar iyi olmasa da, bazı durumlar için kullanışlı olacağı kesin.

Linux çabası üzerindeki geliştirme çalışmaları henüz erken aşamalarında bulunuyor. Geliştiricilerin paylaştığı fotoğraflar, bir dosya sistemini bağlayamadığı için başarısız olan temel bir önyükleme işlemini gösteriyor ve Dybcio, USB ve Bluetooth desteği gibi temel şeylerin çalışmadığını belirtiyor. Ağ, ses ve grafik hızlandırma işlemlerinin düzgün şekilde çalışmasını sağlamak da zor olacaktır. Ancak Linux’u başlatabilmek, projeye yardımcı olmak isteyen diğer geliştiricilerin dikkatini çekebilir.

Tags: , ,

0 Comments

Leave a Comment