Teknoloji

Android telefonlarda ekran videosu alma nasıl yapılır?

Android telefonlarda ekran videosu alma işlemi çok kolay. Google tarafından oluşturan Android işletim sistemi, dev bir işletim sistemi olarak tanımlanır. Oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Android işletim sistemi, Linux işletim sistemi çekirdeği üzerine inşa edilmiştir. Telefon ve tabletlerde bulunan Android işletim sisteminde Java programlama diliyle oluşturulmuş birçok farklı uygulama bulunur. Kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarına karşılık veren bu uygulamalar, Google Play Store’da kullanıcıların hizmetine sunulur.

Sanal makine olarak tanımlanan Android işletim sistemine sahip olan cihazlar; çeşitli formlarda üretilir ve her cihaz farklı kullanıcılara hitap eder. Birçok farklı uygulamayı kullanmaya imkan veren Android cihazlarda çeşitli işlemler gerçekleştirilir. Geliştirilmiş özelliklere ve özenle üretilmiş lenslere sahip olan Android cihazlarda yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videoları çekilebilir. Fotoğraf ve video çekiminin yanı sıra Android cihazların ekran görüntüsü alınabilir.

Aynı zamanda Android cihazınızın ekran videosunu da kayda alabilirsiniz. Özellikle sanal oyun meraklılarının sıklıkla kullandığı bu işlem, birtakım adımları takip ederek gerçekleştirilebilir. Siz de bahsedilecek olan yöntemlere göz atarak Android cihazınızdan ekran kaydı alabilir, aldığınız ekran kaydı üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız ekran videosunu kişisel tercihleriniz doğrultusunda sosyal medya platformlarında da paylaşabilirsiniz. Galeri kısmına kaydedilen ekran videolarını daha birçok farklı amaç doğrultusunda kullanabilirsiniz. Yazının devamında Android cihazınızdan ekran kaydı almanızı sağlayacak olan uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Alınır?

Android cihazınızdan ekran kaydı almak için kullanabileceğiniz çeşitli programlar bulunur. Siz de bu programlardan faydalanarak Android cihazınızın ekranını kayıt altına alabilirsiniz.

Not: Bugün güvenilir olan herhangi bir uygulama, yarın güvenilir olmayabilir. Bu nedenle kullanmadan önce yorumları okuyun ve uygulama güvenilirliğinden emin olun.

Android ekran videosu alma işleminde kullanabileceğiniz uygulamalardan birisi Google Play Games’tir. Google Play Games, sanal oyun meraklıları için sunulmuş bir programdır. Google Play Games uygulamasından yararlanarak uygulama desteği bulunan her oyunun videosunu kolay ve pratik bir şekilde kayıt altına alabilirsiniz.

 • Google Play Games üzerinden ekran kaydı yapabilmek için öncelikle Google Play Games’i açmalı ve ‘’Oyunlarım’’a dokunmalısınız.

 • Ardından sola kaydırmalı ve açmak istediğiniz oyunu bulmalısınız.

 • Açmak istediğiniz oyunun üzerine dokunduktan sonra ekranın sağ üst kısmında bir kamera simgesi ile karşılaşmalısınız.

 • Ekranın sağ üst kısmında görünen kamera simgesine dokunarak ekran kaydı alma işlemini başlatabilirsiniz.

 • Google Play Games uygulamasının sunduğu çeşitli imkanlar bulunur. Google Play Games uygulaması sayesinde 720 HD ya da 480P SD ekran kaydı yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

 • Aynı zamanda Android cihazınızdaki depolama alanına göre de ne kadar süre ile ekran kaydı yapabileceğinizi de görebilirsiniz.

Android ekran kaydı işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir diğer uygulama ise Screen Recorder’dir. Screen Recorder, tek bir dokunuşla ekran kaydı yapmanızı sağlayan bir uygulamalıdır. Screen Recorder sayesinde uygulamaları ya da oyunları sorunsuz bir şekilde kayıt altına alabilir, dilerseniz kayıt aldığınız videolar üzerinde kırpma ve düzenleme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. ‘

Mobizen Screen Recorder uygulaması da bu noktada amacınıza hizmet eden bir uygulamadır. Mobizen Screen Recorder uygulaması ile 2K çözünürlüğünde ekran kaydı yapabilirsiniz. Aynı zamanda çekmiş olduğunuz ekran kayıtlarına kendi görüntünüzü ekleyebilir, dilerseniz kendi sesiniz ile de seslendirme yapabilirsiniz. Uygulama içi ücretlendirmeleri barındıran bu uygulama ile belirli bir ücret karşılığında videonuzun üzerine kendi adınızı ya da çeşitli filigranları da ekleme şansına sahip olabilirsiniz.

Siz de bu uygulamalardan faydalanarak Android telefon ve tabletlerinizden yüksek çözünürlüklü ekran kayıtları alabilir, bu kayıtları farklı amaçlarınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. Android cihazınızın modeline göre telefonunuzun dahili araçlarını da bu işlem doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Son Windows 11 güncellemesinin, bazı antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • iPhone’da takvim etkinlik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonlarda önbellek temizleme nasıl yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu