Uncategorized

Karpal tünel sendromu

Nedir?

Karpal tünel sendromu el bilekte median sinirin transvers karpal ligaman altında sıkışması ve normal işlevlerini yerine getirememesi sonucu oluşmaktadır. El bilek iç kısmında kemik ve bağlarla çevrili bulunan oluk şeklindeki yapının ismi karpal tüneldir. Median sinir el bilek kısmından parmaklara doğru fleksör tendonlar (parmak bükücü kirişler) ile birlikte geçmektedir. Median sinir, el parmaklarının hissetmesini ve başparmak yakınlaştırma hareketinin yapılmasını sağlamaktadır. Bu tünel içerisinde median sinire baskı oluşması sonucunda elde ağrı, yanma, uyuşma, hareket kısıtlılığı, kaslarda incelme şikayetleri ortaya çıkar.

Nedenleri nelerdir?

Ellerini yoğun kullanmak zorunda olan işlerde çalışan kişilerde daha yaygın görülmektedir. Titreşimli alet kullanımı, bileğin üzerinde baskı oluşturan veya bileğin bükülü durumda kalmasını gerektiren faaliyetlerde bulunan kişilerde sık görülmektedir. El ve el bilek travmaları, el-el bilek kırık veya çıkıktan sonra, romatolojik hastalıklarda, obezite, hamilelik dönemi ve menopoz sonrası gibi durumlarda karpal tünel sendromu oluşabilir.

Şikayetler nelerdir?

El ve parmaklarda ağrı,uyuşma, karıncalanma, yanma, elde tutulan nesnelerin düşürülmesi gibi belitleri olabilir.

Tanısı nasıl konur?

Bahsedilen şikayetleri olan hastalar öncelikli olarak Ortopedi ve Travmatoloji uzmanına başvurup muayene olduktan sonra gerekli tetkikler doğrultusunda tanı konur. Tanı yöntemi olarak elektromiyografi (EMG) kullanılmaktadır. Yine gerekli durumlarda el bilek grafisi veya MRG tetkiki yapılabilir.

Tedavi Seçenekleri

Karpal tünel sendromunda tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın genel durumuna göre belirlenir. Şikayetler başladığında hızlı bir şekilde tanı konması ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilip, uygulanması önemlidir. Zaman geçtikçe hastanın şikayetleri ve hastalığın şiddeti artacaktır.
Özellikle hafif olgularda, hastalığın başlangıç döneminde ilaç tedavisi, el bilek ve el faaliyetlerinin azaltılması, splint kullanımı ve karpal tünel içerisine enjeksiyon tedavisi uygulanabilir.
Bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarda cerrahi tedavi tercih edilmektedir. Karpal tünel cerrahi tedavisinde el-el bilek iç kısmından yaklaşık 3-4 santimetrelik kesi sonrası karpal ligaman kesilir ve median sinir tünel içerisinde gevşetilir. Ameliyat sonrasında 1-2 haftalık istirahat ile günlük yaşama dönülmektedir, şikayetlerin çoğunda özellikle ağrı ve yanma da hızlı bir şekilde rahatlama olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu