Uncategorized

Apple için resmi karar! Geri sayım başladı

Avrupa Birliği oldukça uzun bir zamandır büyük bir kararın arifesindeydi. Buna göre Birliğin amacı, Avrupa Birliğine üye bütün ülkelerde tek bir şarj giriş portunun kullanılmasıydı. Bununla birlikte micro-USB ve Lightning şarj girişlerinin varlığı, Avrupa Birliği’nin bu rüyasını baltalayan unsurlardı. Ancak USB Type-C portu, imkansızı imkanlı kıldı ve Avrupa Birliği üye ülkelerin tamamında sadece USB Type-C’nin kullanılmasını zorunlu kılan yasayı komisyona getirdi.

Bugün itibariyle söz konusu yasa tasarısı son defa görüşüldü ve uzun tartışmaların sonucunda kabul edilerek Avrupa Konseyi’nin onayına sunuldu. Bu onaydan sonra ise yayınlanmak üzere resmi gazeteye gönderilecek.

Apple için resmi karar! Geri sayım başladı

Tabi sürecin tamamlanmasıyla birlikte de yasada belirtilen sürenin sonunda itibaren Avrupa Birliği sınırları içerisinde USB Type-C portu bulunmayan bir cihaz satışa sunulamayacak. Peki bu süre ne kadar dersiniz?

Alınan karara göre, teknoloji şirketleri 2024 yılının sonbaharına kadar kendilerini bu yeni duruma göre ayarlamak zorunda. Tabi bu durumda akla gelen ilk şirket Apple olacaktır. Bilindiği üzere Apple, bu yıl yeni iPhone modeli olması beklenen iPhone 14’ü tanıtarak satışa sunacak. Bu yeni modelin USB Type-C portuna sahip olması beklenmiyor. Bununla birlikte iPhone 15’in 2023 yılının Eylül-Ekim aylarında tanıtılacak olması ve tabi devam eden yıllarda da üretiminin devam edeceği düşünüldüğünde, büyük ihtimalle USB Type-C portuna sahip ilk iPhone modelinin bu cihaz olacağını söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu