Uncategorized

Rus hükümeti, kendi koydukları internet yasaklarını atlatmak için VPN’lere servet dökmüş

Rus devlet kurumları, Ukrayna’nın işgalinin başlangıcından bu yana Rus hükümeti tarafından uygulanan internet sansürünü aşmak için Sanal Özel Ağ (VPN) hizmetlerine büyük harcamalar yapıyor. Başka bir deyişle, Rus hükümeti, kendi koyduğu yasağı aşmak için VPN’lere güveniyor.

Top10VPN kısa süre önce Rusya’nın Federal Hazine tarafından yönetilen resmi kamu alımları veri tabanını yakından inceledi. İronik bir şekilde, verilere erişmek için bir VPN kullanan ekip İngiltere’den erişim sağlayamıyordu.

Site, Rus hükümet firmalarının 24 Şubat’ta işgalin başlangıcından bu yana VPN teknolojisi için toplam değeri 807 milyon ruble (yaklaşık 9,8 milyon dolar) olan 236 sözleşme imzaladığını belirledi.

Ayrıca, Moskova merkezli kamu ihale kanunu tarafından düzenlenen devlet kurumları ve şirketler, diğer tüm bölgelerden daha fazla, 196 milyon ruble (yaklaşık 2,4 milyon dolar) harcadı. Krasnoyarsk, 1.8 milyon dolarlık harcamayla ikinci büyük harcamaya sahip bölge oldu.

Araştırmacılar, verilerin sektörlere göre ayrılmasının ardından en çok harcamayı yasama kurumlarının (2,3 milyon dolar), ardından BT ve iletişim kurumlarının (1,9 milyon dolar) ve sağlık ve acil durum hizmetlerinin (1,5 milyon dolar) yaptığını tespit etti.

Ukrayna’daki savaş biri fiziksel, diğeri dijital iki ayrı cephede yürütülüyor. Siber dünyada, sürekli DDOS saldırıları, fidye yazılımları, sızıntılar ve diğer saldırı biçimlerinin yanı sıra bir medya/propaganda savaşı yaşanıyor.

Rus hükümeti, vatandaşlarını batı medyasından uzak tutmak ve olaylara Batılı bakış açısıyla yaklaşmalarını önlemek için 1.500’den fazla web sitesini engelledi. Ülkedeki birçok vatandaş, engelleri aşmak ve Rus olmayan web sitelerine erişmek için VPN hizmetlerine başvurdu ve bu, VPN uygulamalarına olan talebin savaş öncesi seviyelere kıyasla %2.692 oranında artmasına neden oldu.

Rusya, ülkedeki VPN trafiğini engellemek için sürekli bir çaba içerisinde gibi gözüküyor. Ancak, özellikle devlet çalışanlarının da VPN kullandığını bilerek, bu çabayı sonuna kadar götürmeyi hedefleyip hedeflemediği henüz belli değil…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu