Perşembe, Haziran 20, 2024

Android ekran görüntüsü alma nasıl yapılır? Teknolojinin en önemli getirilerinden olan cep telefonları, insanlar arasındaki iletişimi kolay bir şekilde sağlamak için ihtiyaç duyulan cihazlardır. Cep telefonları, iletişimin yanı sıra birçok farklı imkanı da sağlar. Çeşitli uygulamaların, fotoğrafların, videoların ve oyun programlarının bulunduğu cep telefonları, vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Cep telefonları ve tablet gibi teknolojik cihazlar, belirli bir işletim sistemine sahiptir. Android işletim sistemine sahip cihazlar, Linux işletim sistemi çekirdeği üzerine inşa edilmiş olup, APK uzantısını destekler. Google tarafından oluşturulan Android işletim sistemi, Java programlama dili ile oluşturulmuş olan birçok farklı uygulamayı destekler.

Android işletim sistemi, birçok farklı cihazda bulunur. Android işletim sistemine sahip cihazların kullanıcısı da bir hayli fazladır. Android işletim sistemli cihazlara sahip olan kullanıcıların merak ettiği konulardan birisi, Android ekran görüntüsü alma işleminin nasıl yapılacağıdır. Siz de bahsedilecek olan işlemleri takip ederek Android cihazınızdan kolay ve pratik bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Aldığınız ekran görüntülerini farklı ortamlarda kullanabilir, aynı zamanda bu ekran görüntüleri üzerinde de çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Özellikle okul, iş gibi çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan ekran görüntüleri, kullanıcılar için oldukça önemlidir. Birtakım adımları izleyerek siz de Android cihazınızdan ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Android cihazlara ya da Android cihazların programına göre farklılık gösterebilen ekran görüntüsü alma işlemleri çeşitlilik gösterebilir. Siz de Android cihazınızın modelini ve programını göz önünde bulundurarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Android Ekran Görüntüsü Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Android cihazınızın ekranından görüntü almak ve bu görüntüleri farklı amaçlarınız doğrultusunda kullanmak için izlemeniz gereken adımlar oldukça kolaydır. Android ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirmeden önce cihazınızın modelini ve programın versiyonunu belirlemelisiniz. Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra Android ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Android 4.0 ve daha üzeri sürümü çalıştıran Android cihazlar için ekran görüntüsü alma işlemi belirli düğmelere basılarak gerçekleştirilir. Android 4.0 ya da daha üzeri sürüme sahip olan cihazlarınızdan ekran görüntüsü almak için;

 • Cihazınızın güç ve kilit düğmesine ve ses kısma düğmesine basılı tutarak yaklaşık 1-2 saniye beklemelisiniz.

 • Bahsedilen işlemleri gerçekleştirerek ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Eğer fiziksel ana düğmeli bir Android cihaza sahipseniz bu noktada ana ekran düğmesini de kullanmanız gerekir.

 • Fiziksel ana düğmeli cihazınızdan ekran görüntüsü almak için güç düğmesine basarken aynı anda ana ekran düğmesine de basılı tutmalısınız.

 • Bu işlemi 1-2 saniye boyunca gerçekleştirerek ekran görüntüsü alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Fiziksel ana ekran düğmesi bulunan Android cihazların yanı sıra fiziksel ana ekran düğmesi bulunmayan Android cihazlarda da ilgili işlem farklılık gösterebilir.

HTC gibi fiziksel ana ekran düğmesi bulunmayan cihazlardan ekran görüntüsü almak için ilk olarak güç düğmesine ve ardından oldukça hızlı bir şekilde ana ekran düğmesine bakmanız gerekir.

 • El hareketlerini destekleyen Samsung cihazlarda ekran görüntüsü almak için öncelikle Ayarlar’a ve ardından Hareketler menüsüne girmeniz gereklidir.

 • Hareketler menüsüne girdikten sonra aşağı kaydırarak ‘’Ekranı Yakalamak İçin Avuç İçinizle Kaydırın’’ özelliğin etkinleştirmelisiniz.

 • Ardından menüyü kapatmalı ve ekranı soldan sağa ya da sağdan sola elinizin kenarı ile kaydırmalısınız.

Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdiğinizde ekran görüntüsü alma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.

Bu noktada Android cihazınızın ekranı yanıp söner ve işlemin başarılı olduğuna dair bir bildirim ile karşılaşırsınız. Aynı zamanda fotoğraf makinesi deklanşör sesi de duyulabilir.

Ekran görüntüsünü açmak için üstten aşağı doğru kaydırmalı ve bildirime dokunmalısınız. Aynı zamanda yeni çekmiş olduğunuz ekran görüntüsüne galerinizden de ulaşabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Android telefonlarda önbellek temizleme nasıl yapılır?

 • Android telefonlarda ekran videosu alma nasıl yapılır?

 • Son Windows 11 güncellemesinin, bazı antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • iPhone’da takvim etkinlik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment