Sağlık

Zeka ve muvaffakiyet için ebeveynlik

Amerikan Psikologlar Derneği son vakitlerde ruhsal araştırmalardan elde edilen, öğretim / öğrenme sürecinde aktifliği kanıtlanmış kavramlar hakkında en düzgün 20 prensipten oluşan bir inceleme yayınladı. Bu prensiplerden 18’i, hayatın birinci yıllarından başlayarak liseye gerçek akademik muvaffakiyet ve entelektüel gelişme için ebeveynlik yapmakta geçerli unsurlar.

1- Zihnin nasıl gelişime açık hale getirileceğini öğretin

Çocuğunuzun zekâsı az ya da çok doğumla gelen bir şey değildir, bilakis vakitle ve öğrenme fırsatları ile gelişir. Başarısızlıklarını, kusurlarını öğrenme fırsatları olarak görün ve çocuğunuza kusurlarının her alanda gelişmenin yolu olduğunu göstererek memnuniyetle karşılayın.

2- Çocuğunuzun şu anki bildiği ile başlayın

Tüm öğrenme evvelden bilgi üzerine kurulmuştur. Çocuğunuza yeni bir maharet kazandırmaya yardımcı olurken , mevcut inanç ve yeteneklerini gözden geçirin ve üzerine inşa edin. Rastgele bir yanlış anlamanın ya da makûs alışkanlıkların konuşulması ile başlayın ve onunla bir kere küçük bir adım atarak gerçek olana karar vermesine yardımcı olun.

3- Her çocuğun gelişimsel seyri benzersizdir

Tanınan yanlış anlayışın tersine, çocuklar farklı bölgelerde farklı oranlarda ve farklı zamanlamalarda büyürler. Diğerleri çocuğunuzu öğrenme ya da yetenek açısından çok küçük yahut büyük görse de, siz ona muhtaçlık duyduğu ve istediği zorlukları verin.

4- Öğrenme bir bağlamda gerçekleşir

Uygulama sizin için büsbütün açık görünse bile, çocuğunuz öğrendiğini bir alandan (örneğin okulda farklı besinlerin nispî beslenme kıymetlerini öğrenen) başkasına aktarmakta zorlanabilir. (sağlıklı yiyecek seçimi yapmak gibi). Buna karşın bir alandaki bilgisini başkasına uygulayabilir, ancak yardımınıza muhtaçlığı olacaktır.

5- Uygulama uygulama uygulama

Çocuğunuz çok süratli bir halde öğrenip daha âlâ olsa bile, bildiği şeyleri uygulamaya gereksinimi olacaktır. Düzgün uygulama alışkanlıkları olarak; sık kıymetlendirme yapmak ve ya uygulama sorunlarını, uygulamalı aktiviteleri ve aslında evvelce bildiklerini yeni bağlamlara uygulamak sıralanabilir.

6- Açık, makul ve vaktinde geri bildirim sağlayın

Kendi isteği ile yahut bir öğretmen/rehber talebiyle de olsa , bedelli ve farklı bulduğu bir alanda öğrenmeye devam etmesi için motive etmek istiyorsanız; yaptığı şeye ait sık ve manalı geribildirim sağlayın.

7- Özyönetim kazanmasını teşvik edin

Odaklanmış dikkat, tertip, öz denetim, planlama maharetleri ve bellek stratejileri öğrenmenin kıymetli bileşenleridir. Bu öz kontrol hünerlerini, kendi hayatınızda modelleyerek ve çocuğunuza ne yaptığınızı (ve nedenini) açıklayarak öğretebilirsiniz.

8- Yaratıcılığı besleyin

Çocuğunuzun yaratıcılığa götüren zihin alışkanlıklarını kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için; alternatif perspektiflerin ve tahlillerin farkında olmasını sağlamaya, fikirlerini tahlil etmeye ve fikirlerini savunmaya teşvik etmeye, yeni yeni imkânlar görmesine ve makul riskleri nasıl alabileceğini öğrenmesine yardımcı olun.

zeka, muvaffakiyet, ebeveynlik, zeka ve muvaffakiyet, eğitim, öğrenme, çocuk

9- Kendi motivasyonlarını teşvik edin

Çocuğunuz ödül yahut onay için çalışmak yerine öğrenmek için şahsî bir istek duyarsa öğrenmeye olan ilgisi uzun müddet devam edecek anlayışları daha da derinleşecektir. Öğrenme tecrübesine sahip olmasını istiyorsanız, ona kendi heyecanlarını keşfetmesinde yardımcı olun.

10- Uzmanlık amaçlarını destekleyin

Çocuğunuzun, bir öğretmen, ana-baba, antrenör yahut test tarafından belirlenen bir performansta muvaffakiyete ulaşması yerine, uzmanlık doğrultusunda ısrarcı olması ve hünerlerini ve bilgisini mümkün olduğunca arttırma zevkini yaşamasına yardımcı olun. Kendi düzgünlüğünü öğrenmek daha doyurucu hissettirir ve sonuçta çok daha yüksek bir muvaffakiyete motive olur.

11- Yüksek beklentileri iletin

Çocuğunuzun kendi gayelerini yerine getirme yeteneğine inanın ve onun bunu yapmak için gereksinim duyduğu araçları ve dayanağı ona karşı olumlu bir tavırla sunun. Siz çocuğunuzun yeteneğe sahip olduğuna inanıyorsanız, o daha çok başaracaktır.

12- Kısa vadeli, spesifik ve gerçekçi amaçlar belirleyin

Dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek üzere yüksek seviyede uzun vadeli maksatlara sahip olmak olağanüstü, fakat bunları gerçekleştirmek için çocuğunuzun daha spesifik ve gerçekçi olan daha kısa vadeli maksatları belirlemesine yardım etmeniz gerekiyor. Yönetilebilir amaçları gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşarsa, daha motive olacak ve daha güçlü ve daha büyük gayeler geliştirme yetkisine sahip olacaktır.

13- İlgili tüm bağlamları ve kültürleri düşünün

Buna mesken, sınıf, okul, mahalle, geniş aile, kültürel ve dini kümeler, mahallî ve ulusal bağlar, medya vb. dahildir. Kapsamlı olun ve kanılarını destekleyin, onun şartlarıyla birlikte çelişkili pahalarını ve tavırlarını kabul edin.

14- Kişilerarası alakalar tüm öğrenmenin merkezindedir

Çocuğunuz, en âlâ öğrenmeyi başarılarından fazla kendisiyle daha fazla ilgilendiğinizi bildiği vakit gerçekleştirir. Bütün kalbinizi ona sunarak, uzun vadede öğrenme ve kavrama marifetini geliştirebilirsiniz.

15- Genel olarak yeterli oluş en kıymetlidir

Öğrenme, muvaffakiyet ve keyifli üretkenlik, sağlıklı benlik hürmetini takip eder. Düzgün oluşu arttırmak için, çocuğunuzun tasalarını ve isteklerini dinleyin; olabildiğince doğal ve sınırsız oyun müddeti sağlayın. Açık havada vakit geçirin.

zeka, muvaffakiyet, ebeveynlik, zeka ve muvaffakiyet, eğitim, öğrenme, çocuk

16- Uygun davranışları destekleyin

Neredeyse her vakit, sıkıntı bir çocuk bile toplumsal olarak kabul edilebilir biçimde davranmayı öğrenebilir. Ona, günde birkaç sefer, sevgi dolu davranışlar sergileyerek başlayın. Çocuğunuzun daha fazla şey öğrenme yahut daha düzgün yapma isteğini ve başarmanın yollarını bulmasına yardımcı olun. Ağırdan alın. Onunla birlikte sabırlı olun.

17- Meskeninizde başarılı bir kültür oluşturun

Sağlam beklentileri, destekleyici tavrı ve sağlam dayanağınızı birleştirerek, çocuğunuzun zorlukları üstlenme yeteneğini arttırırsınız.

18- Çocuğunuza ilerlediğinin ispatlarını gösterin

Son vakitlerde neler yaptığını ve artık nasıl daha farklı olduğunu görmesine yardım ederek, muvaffakiyetini tanımasına yardımcı olun. Ayrıyeten, onun daha uzun bir periyoda bakmasına ve uzun vadeli gayelerine ne kadar âlâ ulaştığını düşünmesine yardımcı olun. Bu ilerleme delilleri, çocuklarınızın sabahları kendilerini okula hazır hale getirmesinden akademik başarısına kadar her alan için geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu