Sağlık

Çocuğunuza sistemli ders çalışma alışkanlığı kazandırma yolları

Çocuğunuza nizamlı ders çalışma alışkanlığı kazandırma yolları

Sevgili Anne Babalar,

Çocuğunuzun okul başarısı için sistemli ders çalışması, ödevlerini vaktinde yapması çok değerlidir. Öbür taraftan çocuklar ödevlerini yapmak için masa başına oturmakta zorlanabiliyorlar. Çocuklar masa başına oturmamak için türlü mazeretlerle yaratabiliyorlar. Anne babalar her ödev saatinde çocuklarını masa başına oturmasına ikna etmek için güç harcamaları gerekebiliyor. Büyük bir güç harcadıktan sonra çocuk ödev masasına oturunca ise on dakikada yapılabilecek bir ödev bir saat yahut iki saat sürebiliyor. Zira çocuk ödevlerini nasıl yapacağını, nasıl organize edeceğini bilmediği için uzun mühlet masa başında beklemek zorunda kalıyor ve doğal olarak ödev yapmaktan sıkılıyor.

Çocuğunuzun uzun mühlet masa başında beklememesi için, ödevlerini tertipli yapabilmesi için çocuğunuza dayanak olabilirsiniz. Çocuğunuza sistemli ders çalışma alışkanlığı kazandırmak için neler yapabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte bir program yapın!

Öncelikle çocuğunuzla gereksinimlerinizi konuşarak birlikte bir program yapabilirsiniz. Örnek okuldan geldiğinde 1 saat dinlenme, sonrasında akşam yemeği, yemekten sonra 30-45 dakika ödev yapma saati üzere bir program daha verimli olabilir.

Meskeninizde çocuğunuza uygun ders çalışma alanı yaratın!

Günlük programı yaptıktan sonra ise meskeninizde çocuğunuzun ödevini en düzgün formda yapabileceği alanı seçin. Çocuğunuzun yerine kendinizi koyun ve ödev yaparken nasıl bir ortam verimli olurdu diye düşünün. Daha sessiz, sakin, ışık alan bir oda olabilir.

Her derse nasıl çalışacağını öğretin!

Fiziki kuralları düzenletikten sonra ise çocuğunuz ödevlerini yaparken nelere dikkat etmeli öğretmelisiniz. Her dersin farklı özellikleri vardır. Bu özelliklere uygun halde çocuğunuz daha verimli nasıl çalışabilir idüşünün ve çocuğunuza rehberlik edin. Örneğin tüm ödevlerini gözden geçirip evvel hangisinden başlamalı evvel bunu belirlemesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Yazılı ödevlerini yaparken, soru çözerken nelere dikkat etmeli bu bahislerde rehberlik edebilirsiniz. Defteri nasıl kullanmalı, nasıl not almalı üzere mevzular ders çalışma randımanını artırabiliyor.

Ödevlerini tek başına yapabilmesi için motive edin!

Hedefiniz çocuğunuzun kendi başına ödevlerini yapabilmesi olmalıdır, onun yerine ödevlerini yapmak değil. Sizin vazifeniz ona rehberlik ettikten sonra takıldığı noktalarda dayanak olmanız, sorularını yanıtlamanızdır. Kimi anne babalar çocuklarının ödevlerini kendileri yapmak zorunda kaldıklarını söz ediyor. Bu yanlış bir yaklaşımdır. Hedefimiz çocuğun kendi başına ödev yapabilme maharetlerini artırmaktır.

Çocuğunuzun severek ödev yapması dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoloğu,

Öğretim Vazifelisi, Oyun Terapisti,

Parenting Skills & Counseling Center

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu