Perşembe, Haziran 20, 2024

Anaokulu Öğretmenleri Gelişim Geriliğinden kuşku ederse aileyi uyarmalı!

Sevgili Anne Babalar,

Çocukların birinci toplumsal etrafı, birinci okulu ailesidir. Ailesinden sonra çocuğun toplumsallaştığı birinci yer okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Çocuğun yaşına ve eğitim programına nazaran bu kurumlar kreş, yuva, gündüz bakım konutu, anaokulu, anasınıfı üzere değişik isimler alır. Çocuk ailesinin ona sunduğu kaidelerle oluşan gelişim seviyesi ile anaokuluna başlıyor. Şayet çocuğun gelişimi gereğince desteklenmemişse çocuk gelişimsel sorunlarla anaokuluna başlayabilir. Anne babalar çocuklarının gelişimde bir sorun olduğunu fark etmeyebilir ancak anaokulu öğretmenleri çocukların gelişiminde rastgele bir sorundan kuşku ediyorsa kesinlikle aileleri uyarmalıdır.

Öteki taraftan birtakım nedenlerden ötürü öğretmenler aileyi uyarmaktan çekinebilir. Bunların başında anne babaların çocukları üzerinde çok hassasiyet göstermesi gelmektedir. Anne baba olarak çocuğunuz hakkında olumsuz şeyler duymanız ve kabullenmeniz sıkıntı olabilir. Bu nedenle öğretmenler siz anne babalara geri bildirimde bulunurken çok dikkatli cümleler kurar ve her şeyi söylemekten çekinebilirler. Anne baba olarak öğretmenin dediğine alınmak yerine ikazlarını dikkate almalısınız. Şayet öğretmen çocuğunuzda bir sorun görür ve vaktinde uyarmazsa daha önemli sorunlara yol açar ve eninde sonunda bu durumu kabullenip takviye almak zorunda kalırsınız.

Okul öncesi öğretmenleri olarak siz öğretmenler ise reaksiyonları ne olursa olsun çocuğun anne babasını çocukta gördüğünüz sorunlar konusunda bilgilendirmeli ve uzman bir pedagoga yönlendirmelisiniz.

Anaokulu öğretmenlerinin öbür tasası ise anaokulu idaresinin, “bu durum aileye anlatılırsa anne babanın durumu kabullenmeyip, söylediklerine alınıp öteki bir anaokulu tercih eder” diye kaygılanıp öğretmenin aileye sorunları açıklamasına sıcak bakmamasıdır. Tabi her anaokulu bu formda davranıyor demiyorum ancak bu cins tasalardan ötürü öğretmenin aileleri uyarmadığı anaokulları gördüm. Anaokulu yöneticisi ve öğretmen grubu bir aileyi kazanmak mı, yoksa bir çocuğun geleceğini kurtarmak mı konusunda karar vermelidir. Bu türlü bir seçimde öğretmen olarak anaokulundaki işinizden çıkarılacağınızı da bilseniz yöneticinizin bu derdine aldırmadan çocuğun gelişimsel sorunu konusunda aileyi uyarmalı ve çocuğun geleceğini kurtarmalısınız. Zira erken teşhis konulduğunda sorunlar kısa müddette hallediliyorken gecikildiğinde ise sorunlar büyüyor ve çocuğun yaşıtları ortasındaki gelişimsel farklar artabiliyor.

Bu nedenle anaokulu öğretmenleri olarak sınıfınızdaki çocuğu güzel gözleyin ve gördüğünüz sorunlar konusunda aileleri tereddüt etmeden uyarın.

Anne baba olarak ise anaokulu öğretmenlerinin söylediklerini dikkate alarak vakit kaybetmeden uzman pedagog dayanağı alın. Geç kalındığında çocuğunuzun sorunları giderek büyüyecek ve yaşıtları ortasındaki fark açılacaktır. Sorunlar ne kadar erken fark edilirse o kadar süratli güzelleşme olur.

Anaokulu öğretmenlerin çocuklarda gelişimsel sorunlardan kuşku ettiğinde anne babaları uyarması dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Çocuk, Ergen ve Aile Psikoloğu

Öğretim Vazifelisi, Oyun Terapisti

Parenting Skills & Counseling Center

Tags: , , , ,

0 Comments

Leave a Comment