Uncategorized

SAÇLARA DOĞAL IŞILTI: SOMBRE

Saç bakımında yapılan işlemlerin her biri farklı bir isimle belirtilir. Sombre de saça boya uygulama işlemlerinden biridir. Doğal bir görünüm veren sombre, saçın dibinden ucuna kadar uygulanır. Bu uygulama yapılırken doğal bir görünüm vermek amacıyla farklı birkaç ton renk kullanılır. Yumuşak ve ince geçişler verilerek yapılan bu uygulamada, saçların uç kısımları diplere göre daha açık renk tonlarında olur. Yumuşak geçişler ile yapılan sombre uygulamasında, saç doğal görünür ve saçın uç kısımları daha açık renklere sahiptir. Sombre uygulaması yapılırken saç rengine yakın tonlar kullanılır ve saçın doğallığı korunduğu için yapılan işlemler de göz yormaz. Parlak, ışıltılı ve doğal görünüm veren sombre, saç uçlarını birkaç ton açarak uygulanan bir işlem olduğu için, mevcut saç rengini daha canlı hale getirir.

Sombre Nasıl Yapılır?
Sombre uygulaması, saçları renklendirirken kullanılan bir boyama tekniğidir. Sombre yaparken saç renginin tonuna göre çeşitli boyalar seçilir ve saç diplerinden uçlarına doğru seçilen boyalar uygulanır. Amaç bu uygulama sırasında daha doğal bir görünüm elde etmektir. Uygulamada bariz ton farkları bulunmaz ve daha yumuşak geçişler vardır.

Daha önce hiç boyanmamış saçlarda sombre işlemi çok güzel sonuçlar verir ve saçlar sanki güneş ışığından açılmış gibi görünür. Saç uçları saç renginden maksimum 4 ton açık renkte olacak şekilde saçların rengi açılır ve saça boya uygulanır. Yaklaşık 30 dakika sonra da saç yıkanarak sombre işlemi yapılır. Sombre işlemi yaparken, sombre renklerine de dikkat etmek gerekir. Kumral tona sahip saçlarda sombre uygulaması yaparken, genellikle küllü sarı, bal rengi, karamel, sarı gibi açık tonlar uygulanır ve doğal görünüm elde edilir. Koyu renk saç tonuna ombre yaparken de çikolata ceya kestane gibi saç rengine yakın tonlar tercih edilir. Kızıl saç rengine sombre yaparken bakırın tonları, sarı veya platin sarısı gibi saç renklerinde ise gümüş ışıltı uygulanır. Sombre işleminden sonra saçlar oldukça doğal, hacimli ve göz alıcı görünür.

Sombre ve Ombre Farkı Nedir?
Saç boyama tekniklerinden olan ombre ve sombre zaman zaman karıştırılabilir ve bu iki uygulama arasında bariz farklar vardır. Bu farklardan bazıları şöyle sıralanabilir:


Ombre uygulaması, saçların doğal renklendirilmesinden biraz uzaktır ve bu uygulamada keskin renk geçişleri görmek mümkündür. Sombre uygulamasında ise doğal renk geçişleri yapılır.

Ombre yapılırken renk tonları arasında 7 ton kadar açık renk çeşitleri kullanılırken, sombre uygulamasında saç tonundan en fazla 4 ton açık renk kullanılır.

Ombre uygulaması yaparken platin sarısı, gümüş veya beyaz renkler kullanılırken, sombre boyama tekniğinde doğal renkler kullanılır.

Ombre yapılan bir saç çok keskin geçişlere sahiptir ancak sombre uygulamasından saçlar doğal görünür ve renk geçişleri daha yumuşaktır.

Sombre uygulamasında marjinal renkler bulunmaz iken ombre uygulamasında mor, mavi, pembe, yeşil gibi marjinal renkler uygulanabilir.

Ombre uygulamasını 2 ayda bir yenilemek gerekir ve özellikle marjinal renklerde zaman zaman ayda bir ombre uygulamasını yenilemek gerekirken, sombre uygulamasını saçın uzamasına göre en fazla 6 ayda bir yenilemek gerekir.

Ombre uygulaması yaparken saç rengini açmak için açıcı kullanmak gerekir ve sombre uygulamasını yaparken çoğu zaman saç açıcıya gerek kalmadan işlem kolay bir şekilde yapılabilir.

Sombre uygulamasında saçlar doğal görünümde kaldığı için çok açıcı kullanılmadığı için çok yıpranmaz ancak ombre uygulamasında saçlarda kullanılan açıcı miktarına ve renk geçişine göre saçların yıpranması mümkündür.

Jessica Chastain

Elsa Hosk

Elizabeth Olsen

Gigi Hadid

Willow Shields

Hailey Bieber

Kate Hudson

Laura Dern

Jessica Chastain

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu