Sağlık

Diş macunları,

Diş Macunları:

Diş macunları günümüzde diş hekimliği alanı içerisinde yalnızca estetik hedeflerle değil içerdiği etken hususlar sayesinde nerdeyse bir ilaç üzere kullanılır preparatlar haline gelmiştir. Burada bilinmesi gereken bu etken hususların ne işe yaradığı ve ona nazaran diş macunu kullanımıdır.

Toplumlarda insanların birden fazla dişlerini fırçalarken genelde estetik maksatlı dişlerini fırçalamaktadırlar. Burada da bakarız ki genelde daima ön küme dişler art kümeye nazaran daha âlâ fırçalanmaktadır. Bunun sebebine gelince görülmüştür ki; bunun nedeni ön dişlerin art dişlere nazaran daha kolay fırçalanabilir pozisyonda olmaları değil bireylerin estetik olarak ön dişlerinin daha hoş görünmesinin olduğu için dişlerini fırçaladığı saptanmıştır. Diş Hekimliği araştırıcıları da bu çeşit sonuçları tesbit ederek diş macunlarının içerisine tedavi edici casusları katmaya başlamışlardır.

Uygun Bir Diş Macunu Nasıl Olmalıdır?

Bakteri plağını temizleyebilmeli yumuşak aşındırıcılar ihtiva etmeli tüm bileşenleri zararsız olmalı higroskopik olmalı, ağız mukozasında irritan tesir göstermemeli, çürük önleyici tesir de beğenilen kokulu homojen olmalı ve herkesin alabileceği uygun fiyatta olmalıdır.

Bir Diş Macununun İçerisinde Neler Olmalıdır?

Mekanik temizleyiciler, tatlandırıcılar, koku unsurları, köpük yapan casuslar, nemlendiriciler ve özel katkı hususları olmalıdır. Burada esirgeyici diş hekimliği alanı içerisine özel katkı hususları girmektedir. Çeşitli firmalar bu noktada diş macunlarının içerisine sodyum florür stronsiyum florür

üzere unsurlar ek ederek diş çürüğünü azaltmaya yönelik çalışmalara yönelmişlerdir. Hatta florürün etkisinide arttırmak için yapay tatlandırıcı olarak bildiğimiz xylitolü de ek etmişlerdir. Bunun yanında macunlara abrazivler yani aşındırıcılar da ek edilmiştir ve aşındırıcıların oranı diş macunları içerisinde yaklaşık %40-50 ye yaklaşmaktadır ve her macun içerisinde bu aşındırıcı partiküllerin büyüklükleri ve özellikleri farklı olabilmektedir.Bu noktada görülmüş ki senelerce tıpkı diş macunu veaynı tip fırça kullanan beşerler ile farklı diş macunu ve farklı diş fırçası kullanan insanların diş yüzeylerindeki vakte bağlı aşınma derecelerine bakılmış :aynı tip macun ve birebir tip fırça kullanan insanlarda diş mine yüzeylerinde daha çok aşınma olduğu tesbit edilmiştir.

Sonuç:: Biz Diş Tabipleri olarak bize gelen hastalarımıza hangi diş macunu kullanmalıyız? Üzere bir soruyla karşılaştığımızda birinci evvel içerisinde çürüğü tedbire açısından florür içeren bir diş macunu, sonra o insanın ağız yapısına uygun olan uygun katkı unsurları içeren macunları önermeliyiz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu