Sağlık

Implant hakkında bilmedikleriniz

Diş eksikliklerinde çiğneme işlevini ve estetiği tekrar sağlamak maksadıyla çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan üretilen ve üzerine çeşitli gereçlerle protez yapılabilen yapay diş köküdür. Tek diş yahut çoklu diş eksikliklerinde implant yerleştirmeye uygun kemik varsa herkese implant uygulanabilir.

Sıhhat durumu müsait olan ileri yaşlardaki hastalara uygulanabilmekteyken kemik gelişimi tamamlanmamış hastalara uygulanamaz.
Sırf implantın yapılacağı bölge, lokal anestezi ile hastanın hiçbir şey hissetmeyeceği biçimde uyuşturulur ve implant 10 dakika içerisinde kemiğe yerleştirilir. Süreç sonrasında kullanılması gereken ilaçlar ve uygulanması gereken kurallar hastaya anlatılıp hasta gönderilir. 3, 4 yahut 6 ay sonra hastanın protez üretimi için hasta çağrılır ve implantüstü protez üretimi 1 yahut 2 hafta içinde tamamlanır.
İmplant, bilhassa tek diş eksikliklerinde hem uygun kemik mevcudiyeti nedeniyle hem de köprü uygulamasından daha esirgeyici bir tedavi olması nedeniyle tercih edilmektedir. Çoklu diş eksikliklerinde ya da tam dişsizlik durumlarında hastanın hareketli protez yerine sabit protez kullanmasına imkan sağlamaktadır. İmplant uygulanacak bölgedeki kemik yetersizse implant üretiminden evvel yahut implant üretimi sırasında hastanın kendisinden alınan yahut dışarıdan alınan greft malzemeleriyle o bölgedeki kemik implant üretimine uygun hale getirilebilir.

All ON FOUR

Tam dişsizlik olaylarında uygulanan bir implant tekniğidir. Hareketli protez kullanmak istemeyen ve standart sabit protez yapılabilecek kemiğe sahip olmayan hastalara uygulanır. Belli açılarla tek çene kemiğine yerleştirilen 4 implant ve üzerine tıpkı gün yapılan süreksiz sabit protez tedavinin birinci kademesidir. 3 ay beklendikten sonra daimi sabit protez yapılır. Standart implant uygulamaları üzere lokal anestezi ile yapılır ve süreç sırasında hasta hiç ağrı duymaz. Öbür implant uygulamalarına nazaran daha yeni bir tedavi olmasına karşın yapılan bilimsel çalışmalarda uzun periyot takiplerinde yüksek muvaffakiyet oranına sahip olduğu tespit edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu