Uncategorized

Apple’ın yeni yongası M2 ne kadar güçlü? İşte yanıtı

Geçtiğimiz yıl tanıtılan yeni M yonga serisi, masaüstü cihazlar için ARM tabanlı yonga setlerinin atası olması nedeniyle adeta yeni bir dönemin habercisi olmuştu. Bununla birlikte her şeyde olduğu gibi, bu yenilikte zaman geçtikçe alışılmış bir hale geldi ve gözler yeni modeli aramaya başladı. Beklenen haber ise geçtiğimiz gün geldi ve Apple yeni yonga seti olan M2’yi resmen tanıttı.

Apple M2’nin en önemli özelliği hiç kuşkusuz 5nm süreci ile üretilmiş olması. Bu yeni teknoloji de, M2’yi selefine göre daha performanslı ve daha verimli hale getiriyor. Biraz daha oransal konuşmak gerekirse, Apple tarafından yapılan açıklamaya göre M2, M1’e göre %18 oranında daha yüksek performans sunuyor. Grafik başlığında ise fark daha da belirgin. Amerikalı teknoloji devi, yeni işlemcinin öncekine göre %35 oranında daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Apple’ın yeni yongası M2 ne kadar güçlü? İşte yanıtı

Apple tarafından M2’nin dengi olarak görülen Intel işlemcileriyle yapılan karşılaştırma sonuçlarına göreyse Apple M2’nin Intel i7 temelli rakibinden performans kategorisinde 1,9 kat daha güçlü, grafik hızı kategorisinde ise 2,3 kat daha hızlı olduğu belirtildi.

Tabi tüm bu araştırma ve karşılaştırmaların Apple tarafından yapılmış olması sebebiyle, biraz mesafeli yaklaşılacağı kesin. Bu nedenle daha objektif karşılaştırmalar için M2 yonga setine sahip cihazların piyasaya sürülmesini beklemek daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu