Yeni kimliklerle, ATM’den para çekilecek, sağlık hizmeti alınabilecek!

0
118

Şu sıralar gündemde olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’ in yaptığı çalışma ile yeni kimlik kartındaki çip aktif bir hale getirilecek. Ve bu sistem tüm kimlik doğrulama uygulamalarında kullanılmaya başlanacak.

Yeni kimlikler ile birlikte birçok özellik ortaya çıkarıldı bunlardan biri ise yeni kimlikler ile elektronik ortamdaki tüm dokümanlar imzalanabilecek. Bunun yanı sıra tüm atm’lerden istediğiniz zaman para çekimi gerçekleştirebileceksiniz.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi çipli kimlik kartı ile tüm kimlik doğrulama uygulamalarında kullanılması için yönetmelik yayınlayacağını duyurdu. Bundan kısa bir süre önce dijital kimlik kartlarına sahip olduğunuz sertifikaların eklenmesi için çalışma başlattı. İçişleri Bakanlığı ile ortak yönetim  halinde olan çalışma yeni kimliklerle elektronik ortamda bulunan dokümanlar imzalanabilecek, herhangi bir ATM&’den para çekimi yapabilecek  ve herhangi bir ödeme işlemi yapabileceksiniz. Bu özelliklere ek olarak sağlık hizmetleri ve noter hizmetleri de alınabilecek.

Elektronik imza altyapı sistemine sahip olan tüm kimlik kartlarının bu özelliği sebebi ile her türlü elektronik imza işlemi kimlik kartları ile birlikte yapılabilecek. Elektronik imza gerektiren her türlü işlem internet üzerinden dahi olsa gerçekleştirilebilecek. Bu durum kötü bir durum için kullanılmasın diye biyometrik veri unsurları ve pin ile hem e-imza uygulaması hem de kimlik doğrulama yapılacak.

Uygulamaların ilk uygulama basamağı iller ve pilot kurumlar olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz