Yandex’in Akıllı Asistanı Alista, Artık Türkçe Konuşabilecek!

0
102

Rusya merkezli teknoloji şirketi ve aynı zamanda popüler arama motoru Yandex, sesli akıllı asistanı ile artık Türkiye’de de kullanılabilecek.

Popüler arama motoru Yandex’in Yandex Navigasyon’unun bünyesinde bulunan akıllı asistan Alisa, artık Rusya’dan sonra Türkiye’de de hizmet verecek. Artık kullanıcılara Türkçe dil seçeneği sunan akıllı asistan Alisa, kullanıcılarına bir çok alanda yardımcı olacak. Yandex’in sesli asistanı Alisa sayesinde rota oluşturma, yer arama, konum bilgisi, trafik yoğunluğunu görebilme ve öğrenme gibi harita bilgilerinin yanı sıra, tarih ve hava durumu gibi güncel bilgiler de edinilebilecek.

2013 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Yandex, Türkiye pazarına oldukça önem veriyor. Öyle ki, Rusya’dan sonra ilk kez kullanacak olan ülke Türkiye.

Aynı zamanda Akıllı Asistan Alista, nöbetçi eczaneden kestirme yollara kadar bir çok bilgiyi bünyesinde barındırıyor; sorulduğu taktirde çok kısa sürede yanıt veriyor.

Tamamen insanlara yardımcı olarak geliştirilen Alisa, yalnızca yol bilgisi değil, aynı zamanda bir çok soruya ve ihtiyaca yanıt verebilecek kapasitede geliştirilmiş. Yandex’in akıllı sesli asistanı Alisa’yı diğer Navigasyon uygulamalarından ayıran en büyük özelliği ise, kestirme yolları net biçimde tarif edebilmesi.

Şirketin Türkiye’deki ofisinde Müdür olan Onur Karahayıt, Alisa’nın Türkçe hizmet vermesinin ardından bir takım açıklamalar yaptı. Onur Karahayıt, çaptığı açıklamalarda; 4,5 milyon insanın aktif olarak Yandex Navigasyon kullandığını ve Akıllı Asistan Alisa atılımının Yandex için çok büyük bir yenilik olduğunu dile getirdi. Yandex Türkiye Müdürü yaptığı açıklamada, Alisa’nın Rusya’dan sonra Türkiye’de kullanılmasının, şirketin Türkiye’ye verdiği değeri ve önemi gösterdiğini yaptığı açıklamada söyledi.

Yandex’in sesli akıllı asistanı Alisa’yı kullanabilmek için; Yandex Navigasyon uygulamasına giriş yapın ve giriş yaptıktan sonra Alisa diye seslenmeniz ya da ekranda bulunan mikrofon ikonuna bir kez basmanız yeterli olacaktır.

 Yandex’in Yapay Zeka ve Araştırma Direktörü Mikhail Bilenko da, Alisa’nın Türkiye’de hizmete başlaması ile ilişkin yaptığı açıklamada, “En güçlü makine öğrenme metotları kullanılarak geliştirilen Alisa’nın ikinci dilinin Türkçe olmasından dolayı da çok mutluyuz” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz