WWW2 nedir? Neden kullanılıyor?

0
192
sitelerdeki-www-www1-www2-farki-nedir

İnternet sitelerinin alan adlarının başında yer alan ‘www’ kısaltma aranmak istenilen gitmek istenilen site için yol gösteren bir rehberdir.

Bu kısaltma ile siteye giriş yapılır ve sunucu bağlantısı ile siteye yönlendirilir. Fakat bazen ‘www3’ gibi kısaltmalarla karşılaşabiliyoruz. Her ne kadar birçok kullanıcı tarafından farkedilmesede bu şekilde olan kısaltmalar gören kullanıcıyı acaba ‘başka bir siteye mi yönlendirildim’ diye düşündürtmüyor değil. 

Kullanıcılar için güvenlik oldukça önemlidir. Bu neden ‘www’ kısaltmasının yanında gördükleri farklı herhangi bir sayı telaşa kapılık kapatmalarına neden olmaktadır. Ancak bilinmesi gereken şöyle bir gerçek vardır ki bu kısaltma bir güvenlik açıklığı veya yetersizliği değildir. Bu kısaltma girmek istediğiniz sunucuya sizi bağlarken doluluk olduğu zamanda sizi farklı sunucuya yönlendirilme işleminden başka bir şey değildir. Her ne kadar gereksizmiş gibi görünse de özellikle internet dünyasında belirli bir seviyeye gelmiş hatta markalaşmış siteler bu sistemi kullanmaktadır. Böylece sunucular işlevsel hale getirilmekte ve kullanıcılar ile herhangi bir kopukluk yaşamadan erişim ve iletişimi sağlamaktadır. Elbette bu sayı içeren alanlar sadece sitelerce dengeleme amaçlı kullanılmaktadır. Bunun dışında uygulama veya telefon güncellemesi yaparken, kullanıcı memnuniyeti esaslı olarak difüzyon görevi görmektedir. Ayrıca ana sunucuda oluşan herhangi bir problem karşısında müdahale edip düzeltinceye kadar tampon dediğimiz bu görev yedek sunuculara düşmektedir.

Günümüzde yük dengeleme konusunda oldukça fazla kullanılan yöntemler vardır.  Fakat yeni açılan siteler bu yöntemi kullanmasını azaltmış görünmektedir.  Saydığımız nedenler sebebi için kullanılsa da elbette ki sitelerin neden bu kısaltmaları tercih edip kullandıkları konusunda net bir bilgi vermek mümkün değildir.

Çünkü görünenin dışında çok sayıda karışık olan internette perde arkası olaylarını bilmek oldukça zordur. Fakat şunu tekrar belirmeliyiz ki ister  ‘www ‘olsun ister  ‘www4’ olsun bu şekilde olan kısaltmalar kesinlikle kullanıcı için tehdit oluşturmayan kısaltma şekilleridir. Kısacası alışılmışın ( www ) dışında gördüğünüz herhangi bir site kısaltmasında panik yapmanıza veyahut endişelenmenize gerek yoktur. Bu tarz kısaltmalar size karşı herhangi bir tehdit  veya olumsuz bir durum oluşturmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz