WordPress Siteme Google Adsense Reklamlarını Nasıl Yerleştiririm?

0
113

Eğer WordPress yazılımına sahip bir web siteniz varsa ve bu web sitesine ekleyebileceğiniz bir AdSense yayıncı kimliğiniz varsa o halde bu yazıyı baştan sona dikkatlice okuyun. Çünkü bu yazımızda, web sitenize AdSense reklam kodlarını nasıl yükleyeceğinizi anlatacağız. Başlayalım.

Kodu Oluşturma ve Siteye Yükleme

Öncelikle, AdSense hesabınızda oturum açmanız gerekiyor. Oturum açtıktan sonra sol panelden ‘Reklamlar’ butonuna tıklayın. Açılan alt butonlardan ‘Reklam Birimleri’ne tıklayın. Önünüze yeni bir reklam birimi oluşturma sayfası gelecek. Bu sayfada, istediğiniz herhangi bir reklam birimine tıklayın. Google’ın size tavsiye edeceği reklam birimi ‘Görüntülü Reklamlar’dır. Bu birim, sayfanızın tüm alanlarında yayınlanabilir ve en iyi verimi sunar. Ancak dilerseniz feed içi ya da yazı içi reklamları da kullanabilirsiniz. Farklı bir birimi seçmek için, reklamların, sitede nerede bulunması gerektiğini bilmeniz gerek.

Görüntülü reklam birimine tıkladıktan sonra, reklamın boyutunu ve şeklini ayarlamanız gerekiyor. Burada size; kare, yatay veya dikey reklam seçenekleri sunulur. Sunulan bu seçeneklerden birini seçtikten sonra reklam biriminizi adlandırın ve alttaki ‘Oluştur’ butonuna tıklayın. Oluşturduğunuz zaman önünüze bir kod çıkacaktır. Bu kodu kopyalayıp sayfalarınızın <body></body> etiketleri arasına yerleştirmeniz gerekmektedir.

Kodu Siteye Yüklemenin Farklı Yöntemleri

Tabi kodu yüklemenin tek yolu bu değildir. Aynı zamanda sitenizin yönetim panelinden de bu kodları ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken, bileşenler kısmına göz atmaktır. Bileşenlere girdikten sonra HTML Alanı bileşenini sayfanızın herhangi bir alanına ekleyin ve bu HTML Alanı bileşenine kodlarınızı ekleyin. Bu sayede sitenizin, sidebar veya footer kısmına da reklam ekleyebilirsiniz.

Ancak daha kısa bir yolla bu işlemi halletmek istiyorsanız sizlere bir eklenti önerimiz var. Ad Inserter isimli WordPress eklentisini indirerek de sitelerinizin tüm bölgelerine reklam döşeyebilirsiniz. Eklentiyi kullanmak oldukça basit. İndirin ve açılacak olan kod alanına reklam kodlarınızı yerleştirin. Sonrasında bu kodların nerede yayınlanmasını isterseniz alttaki seçeneklerden seçin ve onaylayın. Bu sayede reklamlarınız, sayfanız her bölümünde yayınlanabilir hale gelecektir. Eklentinin güzel yanlarından birisi de, farklı reklam birimleri eklemenize imkan tanımasıdır. Bu sayede hem yatay hem de dikey reklamları farklı reklam alanlarında saklayabilir ve sitenizin istediğiniz bölümünde kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz