Wikipedia’ya VPN’siz Nasıl Girilir?

0
185

Dünya çapında hizmet veren dev ansiklopedi Wikipedia, bir süredir bazı anlaşmazlıklar neticesinde ülkemizde yasaklandı. Wikipedia; internet üzerinden çok büyük bir arşive sahip ansiklopedi olmasının yanı sıra, çeşitli araştırmalar için kullanıcılara oldukça yararlı hizmet sunmaktadır. Wikipedia’ya giriş yapabilmek için VPN yazılımlarından herhangi birini kullanmak yeterli lakin  VPN kullanmadan giriş yapmak isteyen kullanıcı sayısı da bir hayli fazla. VPN kullanmanıza gerek kalmadan Wikipedia’ya nasıl giriş yapabileceğinizi bu yazımızda sizler için anlattık.

Wikipedia’ya VPN’siz Nasıl Girilir?

VPN’ler çoğu zaman kullanıcılar için güvenli yazılımlar olmayabiliyor. Güvenliğinize önem veriyorsanız, ücretli bir VPN yazılımı kullanmanız şart fakat ücret vermeden Wikipedia’ya giriş yapmak isterseniz, çok basit birkaç yöntemi uygulamanız gerekmekte.

Akıllı telefondan ve bilgisayardan VPN olmadan Wikipedia’ya nasıl girilir?

Öncelikle akıllı telefonunuzdan internet tarayıcınıza giriş yapın. Herhangi bir konuyu Wikipedia’dan okumak istiyorsanız, internet tarayıcınıza aramak istediğiniz anahtar kelimeleri yazarak sonuna Wikipedia eki ekleyin. Örnek vermek gerekirse; ilk bilgisayar işletim sistemini Wikipedia’da araştırmak için arama motoruna “İlk bilgisayar işletim sistemi Wikipedia” yazarak arama tuşuna basın. Karışınıza birden fazla sonuç çıkacaktır. Tr.wikipedia.org uzantılı arama sonucuna giriş yapın. Muhtemelen bir süre bekledikten sonra karşınıza “Bu siteye ulaşılamıyor” yazılı hata bir ekran çıkacaktır. Tarayıcınızın adres kısmında yani tr.wikipedia.org/wiki/isletim-sistemi yazan adres çubuğunda ufak bir değişiklik yaptıktan sonra, VPN’siz Wikipedia’ya bağlanabileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, wikipedia yazısına bir sıfır eklemek. Yani tr.0wikipedia.org adresi olarak düzenlemek. Daha detaylı açıklamak gerekirse; adres çubuğunda bulunan URL’yi tr.0wikipedia.org/wiki/isletim-sistemi olarak düzenlemeniz gerekiyor. Bu düzenlemenin ardından herhangi bir yasağa takılmadan, VPN kullanmadan rahatlıkça araştırma yapabilir, Wikipedia sitesinde özgürce dolaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz