Whatsapp’ın Eski Kurucu Ortağından Sitem: Silinmelimi!

0
56

Whatsapp’ın 6 kurucusundan biri olarak uzun seneler yardımcı CEO olarak da vazife yapan Brian Acton’dan reaksiyon üzerine reaksiyonlar gelmeye devam ediyor. Mevcut idare faaliyetlerinden memnun kalmayarak geçen sene hem kurucu ortaklığını sonlandıran hem de idare kurulu üyeliğinden ayrılan Acton, Facebook’un silinmesi gerekliliğini belirterek: “Eğer insanlar birtakım şeyleri değiştirmek ve kişisel bilgilerini başka herkesle paylaşmanın ne denli kötü bir hal bulunduğunu görerek yeni şeyler yapmaya karar vermek istiyorsa, Facebook’larını bir an evvelce silmeli!”

Acton’un namacıyla Facebook’u amaç aldığı konusu ile alakalı da ciddi iddialar söz konusu. Bildiğiniz gibi Whatsapp’ı 2014 senesinde bünyesine katan Facebook, buradaki üst seviye yöneticilere de yeni idarede vazife vermişti. Acton da bu vazifelere tevdi edilenlerden biriydi. Ancak, geçen sene yollar ayrıldıktan sonra bu şekilde konuşması ve Facebook’u amaç alması, pek kabul edilebilir görülmüyor.

DeleteFacebook Hareketine de Katılmıştı!
Geçtiğimiz sene Cambridge başlayarak bütün dünyaya sunulan #deletefacebook hareketine de liderlik yapan isimlerden biri olan Acton ise; bu halun kişisel olmadığını ifade ediyor. Ona göre, Facebook, yalnızca reklam ile insanların bilinçaltına yerleşen ve aynı vakitte gerektiği vakit özel bilgilerini çalan gerçek bir hırsız. Ve bu toplulukta da kalmayı bu yüzden reddettiğini ifade ediyor.

Mark Zuckerberg İle Olan Anlaşmazlıktan Ayrıldı
Bilindiği gibi Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Acton’un ayrılığı ile alakalı sorulan bir soruya, anlaşamadıkları amacıyla ayrıldıkları cevabını vermişti. Detay vermekten uzak duran Zuckerberg, bir daha Acton ile hiçbir platformda da yer alabilmek istemediğini açıkça belirtmişti.

Şimdi ise bu halde Acton’un Facebook ile direkt olarak uğraşmasının ana namacıylainin hisselerdeki hesaplama yanlışlıkları bulunduğu iddia edilmeye başlandı. Biran Acton’un 10 milyar dolar yerine 2 milyar dolar alması, onu bu hale iten en mühim namacıylalerden biri bulunduğu düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz